Aprelin 30-da Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü ilə “Bakı Marafonu-2017” keçirilib. Marafonda Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva və Arzu Əliyeva da iştirak ediblər.
Startdan əvvəl ötən il keçirilmiş marafonu işıqlandıran media nümayəndələrinin bir qrupuna mükafatlar təqdim olunub.
“Küləyə qalib gəl” şüarı altında təşkil olunan yarımarafon saat 10:00-da Dövlət Bayrağı Meydanından start götürüb və Bakı Olimpiya Stadionunda başa çatıb. Marafonun məsafəsi 21 kilometr təşkil edib. Artıq ikinci ildir təşkil olunan marafon kütləviliyi, daha çox iştirakçını əhatə etməsi ilə fərqlənib.
Marafona yaşı 16-dan yuxarı şəxslər əvvəlcədən qeydiyyatdan keçərək qoşulublar. Yarışda iştirak üçün ümumilikdə 13 mindən çox şəxs qeydiyyatdan keçib.
Həmçinin dövlət rəsmiləri, ictimai-siyasi xadimlər, tanınmış mədəniyyət və incəsənət adamları, idmançılar, ictimaiyyət nümayəndələri və tələbələr iştirak ediblər. Yarışa respublikada fəaliyyət göstərən 60-dan çox təşkilat və şirkətin təmsilçiləri də qoşulub.
Marafonda Azərbaycan vətəndaşları ilə yanaşı, 1000-dən çox xarici vətəndaş da iştirak edib. Eləcə də İsveçrə, Hindistan, Çex Respublikası, Meksika, Braziliya, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Ukrayna və Malayziyanın Azərbaycandakı səfirləri, Koreya, İraq, Belarus, Özbəkistan, Qazaxıstan, Tacikistan və Türkmənistanın ölkəmizdəki səfirliklərinin, Avropa İttifaqının Azərbaycandakı nümayəndəliyinin, Böyük Britaniyanın Azərbaycana Birgə Yardım (UAFA) təşkilatının və “BP Azərbaycan” şirkətinin təmsilçiləri yarışa qoşulub. Marafonda, həmçinin ABŞ, Böyük Britaniya, Almaniya, Polşa, Türkiyə, Rusiya, İran, Gürcüstan, Ukrayna və digər ölkələrin vətəndaşları da iştirak edib.
Budəfəki marafona Azərbaycanın müxtəlif bölgələrinin sakinləri də fəal qoşulub. Sumqayıt, Quba, Goranboy, Kürdəmir və digər şəhər və rayonlardan iştirakçılar, o cümlədən “Regional İnkişaf” İctimai Birliyinin müxtəlif regionları əhatə edən könüllüləri yarışa qatılıb.
Marafonun ən yaşlı iştirakçısı, bu vaxtadək müxtəlif ölkələrdə 40-dək marafona qoşulan 78 yaşlı Tarverdi Əliyev olub. Xatırladaq ki, Tarverdi Əliyev “Bakı Marafonu-2016”da da iştirak edib və həmin il də ən yaşlı marafonçu olmuşdu.
Yarış Dənizkənarı Milli Park, Yusif Səfərov küçəsi, daha sonra Heydər Əliyev Mərkəzinin yanından keçərək Heydər Əliyev prospekti boyunca Bakı Olimpiya Stadionunadək marşrutu əhatə edib. Marşrut boyu hər iki kilometrdən bir yaradılmış yardım məntəqələri marafonçuları su, sanitar qovşaq və ilkin tibbi yardımla təmin edib.
Marafonu davam etdirə bilməyənlər, iştirakçıları dəstəkləməyə gələnlər və digərləri finiş xəttinə xüsusi avtobuslarla çatdırılıblar. Marşrut boyu ümumilikdə dörd avtobus dayanacağı fəaliyyət göstərib.
Yarışın fan zonası finiş nöqtəsində - Bakı Olimpiya Stadionunda təşkil olunub. Burada iştirakçılar, eləcə də uşaqlar üçün xüsusi proqramlar təqdim edilib.
Bakı Olimpiya Stadionunda toplaşan azarkeşlər “Küləyə qalib gəl”ənləri dəstəkləyiblər. Yarışın finiş xətti və təltifetmə mərasimi də Bakı Olimpiya Stadionunda olub. Marafonda kişilər arasında Türkiyə vətəndaşları Veysi Aslan I, Üzeyir Söyləməz II, rusiyalı Vladislav Demyanov isə III yerə çıxıb. Qadınlar arasında isə finişə Türkiyə vətəndaşı Yayla Kılıc birinci, ukraynalı Valentina Poltovska ikinci və iranlı Parisa Arab üçüncü çatıb.
Sonra Bakı Olimpiya Stadionunda “Bakı Marafonu-2017”nin qaliblərinin mükafatlandırılması mərasimi olub.
“Bakı Marafonu-2017”nin qalibləri iki kateqoriya – kişi və qadınlar üzrə müəyyən olunub. Kateqoriyaların hər birində ilk yerin sahibi 3 min, ikinci yeri tutan 2 min, üçüncü yerə çıxan isə 1000 manat məbləğində mükafat və hədiyyələrlə, eləcə də medal və sertifikatlarla təltif ediliblər. Bundan əlavə, marafonda 4-cü pillədən başlayaraq 10-cu pilləyə kimi qərarlaşan iştirakçılara “Bakı Marafonu-2017”nin sponsorları tərəfindən müxtəlif həvəsləndirici mükafatlar təqdim olunub.
Xatırladaq ki, “Bakı Marafonu” ilk dəfə 2016-cı il mayın 1-də keçirilib. İdmanın inkişafına dəstək göstərmək, sağlam həyat tərzini təbliğ etmək, insanları xeyirxah amallarla bir araya gətirmək məqsədi daşıyan tədbir Dənizkənarı Bulvar İdarəsinin, Bakı Olimpiya Stadionunun dəstəyi ilə təşkil olunub. Layihənin icrasını “Sport Marketing Group” (SMG) şirkəti həyata keçirib.
“Bakı Marafonu-2017”nin tərəfdaş və sponsorları Təhsil Nazirliyi, Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi, SOCAR, IDEA İctimai Birliyi, “Regional İnkişaf” İctimai Birliyi, “GreenCar”, “Azər Türk Bank”, “GoSport”, “Türk Hava Yolları”, “Coca Cola”, “Huawei”, “Alfa Romeo”, “Ernst & Young”dır.
Marafondan toplanan vəsait Heydər Əliyev Fondunun valideyn himayəsindən məhrum olan uşaqlarla bağlı layihəsinə yönəldiləcək.
Bu cür marafonlar indiyədək London, Paris, Boston, Nyu-York, Çikaqo, Berlin, Barselona, İstanbul və digər şəhərlərdə təşkil olunub. Tam marafon yarışının məsafəsi 42 kilometr, yarımarafonun məsafəsi isə 21 kilometrdir. Marafon yarışları idman tədbiri olmaqla yanaşı, həm də xeyriyyə məqsədi daşıyır.

30 апреля по инициативе Фонда Гейдара Алиева прошел «Бакинский марафон-2017».
Полумарафон, организованный под девизом «Победи ветер», стартовал в 10.00 на Площади Государственного флага и завершился на Бакинском олимпийском стадионе. Дистанция марафона составила 21 километр. Марафон, который проводится уже второй год, отличился массовостью, еще большим числом участников.
Лица старше 16 лет включились в марафон после предварительной регистрации. Регистрацию для участия в соревновании прошли в целом более 13 тысяч бегунов.
Кроме того, приняли участие официальные лица государства, общественно-политические деятели, известные деятели культуры и искусства, спортсмены, представители общественности и студенты. К соревнованию также присоединились более 60 организаций и компаний, функционирующих в республике.
В марафоне, наряду с местными жителями, также приняли участие свыше 1000 граждан зарубежных стран, в том числе послы Швейцарии, Индии, Чешской Республики, Мексики, Бразилии, Объединенных Арабских Эмиратов, Украины и Малайзии в Азербайджане, представители посольств Кореи, Ирака, Беларуси, Узбекистана, Казахстана, Таджикистана и Туркменистана в нашей стране, сотрудники представительства Европейского Союза в Азербайджане, британской организации "Совместная помощь Азербайджану" (UAFA) и компании bp Азербайджан. В марафоне также приняли участие граждане США, Великобритании, Германии, Польши, Турции, России, Ирана, Грузи, Украины и других стран.
К нынешнему марафону активно присоединились и жители различных регионов Азербайджана. В соревновании также участвовали любители бега из Сумгайыта, Губы, Геранбоя, Кюрдемира и других городов и районов, в том числе действующие в различных регионах волонтеры Общественного объединения «Региональное развитие».
Старейшим участником марафона был 78-летний Тарверди Алиев, который ранее принял участие в 40 забегах в различных странах. Напомним, что Тарверди Алиев принял участие и в «Бакинском марафоне-2016» и в том же году был старейшим бегуном.
Соревнование проходило по территории Приморского национального парка, улице Юсифа Сафарова, затем вдоль проспекта Гейдара Алиева до Бакинского олимпийского стадиона. Вдоль маршрута через каждые два километра для участников были установлены пункты с водой, санитарным узлом, где им оказывалась первая медицинская помощь.
Те, кто не сумел продолжить марафон, болельщики и другие были доставлены до финишной линии на специальных автобусах. Вдоль маршрута в целом функционировали 4 автобусных стоянки.
Фан-зона соревнования организована на финишной линии – Бакинском олимпийском стадионе. Здесь для участников и детей были устроены различные программы.
Болельщики, собравшиеся на Бакинском Олимпийском стадионе, поддержали «Победивших ветер». Финишная линия соревнований и церемония награждения также состоялись на Бакинском Олимпийском стадионе. На марафоне среди мужчин первое и второе места соответственно заняли граждане Турции Вейси Аслан и Узеир Сойлемез, а третье – россиянин Владимир Демьянов. Среди женщин первое-третье места соответственно заняли гражданка Турции Яйла Кылыдж, украинка Валентина Полтовска и иранка Персина Арап.
Затем на Бакинском олимпийском стадионе состоялась церемония награждения победителей «Бакинского марафона-2017». Победители «Бакинского марафона-2017» были определены в двух категориях – среди мужчин и женщин. Обладатели первого места по каждой категории получили в качестве приза 3 тысячи манатов, второго места – 2 тысячи, третьего – 1 тысяч манатов, им также были вручены подарки, медали и сертификаты. Кроме того, обладателям 4-10-го мест от спонсоров «Бакинского марафона-2017» были вручены различные поощрительные подарки.
Напомним, что впервые «Бакинский марафон» был проведен 1 мая 2016 года. Основная цель марафона, организованного при поддержке Управления Приморского бульвара, Бакинского олимпийского стадиона, реализованного компанией Sport Marketing Group (SMG), - оказать поддержку развитию спорта в Азербайджане, поощрять здоровый образ жизни, объединить людей во имя благородных целей.
Партнеры и спонсоры «Бакинского марафона-2017» являются министерства - образования, транспорта, связи и высоких технологий, SOCAR, общественное объединение IDEA, общественное объединение «Региональное развитие», GreenCar, Azər Türk Bank, GoSport, «Турецкие авиалинии», Coca Cola, Huawei, Alfa Romeo, Ernst & Young.
Средства, собранные с Бакинского марафона, будут направлены на проект Фонда Гейдара Алиева, связанный с детьми, лишенными родительского попечения. Подобные марафоны проводились в Лондоне, Париже, Бостоне, Нью-Йорке, Чикаго, Берлине, Барселоне, Стамбуле и других городах. Протяженность дистанции полного марафона составляет 42 километра, а полумарафона – 21 километр. Марафонские соревнования не только являются спортивным мероприятием, но и преследуют благотворительную цель.