Mayın 5-də Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, IDEA İctimai Birliyinin təsisçisi və BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatının (FAO) xoşməramlı səfiri Leyla Əliyeva IV Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumunda iştirak edən FAO-nun aparat rəhbəri Mario Lubetkin və təşkilatın Azərbaycandakı Tərəfdaşlıq və Əlaqələndirmə Ofisinin rəhbəri Mələk Çakmak ilə görüşüb.
Görüşdə Bakıda təşkil olunan və artıq qlobal mədəniyyətlərarası dialoq platformasına çevrilən Forumun dünyada sülh, əmin-amanlıq və rifahın inkişaf etdirilməsində əhəmiyyəti vurğulanıb. Bu xüsusda, tərəflər mədəniyyətlər arasında əlaqələrin möhkəmləndirilməsində ərzaq və qidanın rolunu, eləcə də məhsullar və milli mətbəxlərin müxtəlifliyinin qorunub saxlanmasının vacibliyini qeyd ediblər.
Leyla Əliyeva FAO-nun Azərbaycandakı fəaliyyətini yüksək qiymətləndirib, bu yaxınlarda ölkəmizin regionlarında aztəminatlı ailələr üçün meyvə bağlarının salınması üzrə Heydər Əliyev Fondu, IDEA İctimai Birliyi və Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi tərəfindən start verilmiş birgə layihənin uğurla həyata keçirildiyini bildirib. O, FAO-nun baş qərargahında Azərbaycan otağının yaradılması imkanına görə təşkilatın rəhbərliyinə təşəkkürünü ifadə edib.
Söhbət zamanı, həmçinin dünyada aclıqla mübarizə, davamlı inkişaf və ətraf mühitin mühafizəsi məsələləri, o cümlədən Xəzərdə nərə balığının qorunması və artırılmasında FAO-nun mümkün iştirakı ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
FAO rəsmisi, həmçinin məktəblərdə düzgün qidalanma məsələsində təşkilatın öz təcrübəsi ilə bölüşməyə, bu istiqamətdə ölkəmizdə görüləcək tədbirləri dəstəkləməyə hazır olduğunu bildirib.

Vice-president of the Heydar Aliyev Foundation, founder of IDEA Public Association and Goodwill Ambassador of the UN Food and Agriculture Organization (FAO) Leyla Aliyeva met, May 5, head of FAO machinery Mario Lubetkin and head of the organization’s Office for Partnership and Coordination in Azerbaijan Melek Çakmak, who are participating in the 4th World Forum on Intercultural Dialogue.
At the meeting, the significance of the Forum - which is held in Baku and has already become a platform for global intercultural dialogue – in protecting peace, tranquillity and improving well-being was emphasized. From this perspective, the parties mentioned the role of food in strengthening the relations between cultures, as well as preserving products and diversity of national cuisines.
Leyla Aliyeva highly appreciated the activities of FAO in Azerbaijan, and noted that recently a joint project launched by the Heydar Aliyev Foundation, IDEA Public Association and the Ministry of Ecology and Natural Resources on laying out fruit orchards for low-income families in the regions of the country has been implemented successfully. She thanked the organization’s leadership for the possibility of establishing an Azerbaijani room in FAO’s headquarters.
During the talk, exchange of opinions took place around the issues on combatting hunger, ensuring sustainable development and protecting the environment, as well as FAO’s participation in the protection and increasing the number of sturgeons in the Caspian Sea.
FAO officials said they were ready to share the organization’s expertise in correct nourishment in schools and support the actions to be taken in our country in this direction.