Mayın 6-da IV Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumu çərçivəsində “Ərzaq təhlükəsizliyi və dayanıqlı cəmiyyət naminə mədəniyyətlərarası dialoq: Davamlı inkişaf və sülhün təmin olunması üçün əsas elementlər” mövzusunda ikinci plenar sessiya keçirilib.
Sessiyada BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatının xoşməramlı səfiri, Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva iştirak edib.
BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatının baş katibi ofisinin attaşesi, moderator Rəşad əl-Xafaci sessiyanın müasir dünya üçün çox əhəmiyyətli bir mövzuya həsr olunduğunu vurğulayıb, IV Qlobal Forumun yüksək səviyyədə təşkilinə görə Azərbaycan rəhbərliyinə təşəkkürünü bildirib.
Sonra Leyla Əliyeva sessiyada çıxış edib:
- Dünyanın müxtəlif yerlərindən insanların mədəniyyətlərarası dialoqun inkişafı ilə bağlı mühüm məsələləri müzakirə etmək üçün Bakıya toplaşması çox sevindiricidir. Mədəniyyətlər və xalqlar arasında dialoq dünyada sülh və çiçəklənmə üçün əsas şərtdir. Bu dialoqun qəbul edilə biləcək alternativi yoxdur. Aramızda nə qədər az dialoq və anlaşma olarsa, bir o qədər ədavət və savadsızlıq üçün boş yer yaranacaq. Əsrlər boyu Azərbaycan müxtəlif mədəniyyətlərin, dinlərin və sivilizasiyaların qovuşduğu məkan olub. Tarix boyu Azərbaycandakı bütün xalqlar - istər müsəlmanlar, istər yəhudilər, istərsə də xristianlar sülh şəraitində dinc yanaşı yaşayıblar. Faktiki olaraq bunu heç kim “mədəniyyətlərarası dialoq” adlandırmayıb. Bu cür qarşılıqlı əlaqələr sadəcə gündəlik həyatın bir hissəsi olub. Məhz buna görədir ki, doğma şəhərimiz, gözəl Bakı hazırda mədəniyyətlərarası dialoq üzrə mərkəzlərdən birinə çevrilib. Bakı dünyanı daha da kamil etmək üçün planetin bütün yerlərindən gəlmiş müxtəlif mənşəli insanların qovuşduğu məkana çevrilib.
Bu plenar sessiyada çıxış etməkdən olduqca məmnunam, onun mövzusu FAO-nun xoşməramlı səfiri və ətraf mühit carçısı kimi mənim üçün çox əhəmiyyətlidir. Sülh və davamlı inkişaf ilə birbaşa əlaqəsi olan ərzaq təhlükəsizliyi ilə bağlı müzakirələr bu tədbiri bu gün olduqca vacib və zəruri edir. Hamımız bilirik ki, mədəniyyətlərarası dialoq irqçilik və zorakılığın qlobal səviyyədə artmasına qarşı mühüm əks-qüvvədir. Bununla belə, onun miqyası tolerantlıq və birgəyaşayış ideyalarının təşviq olunması ilə yanaşı, digər işlərin də görülməsini ehtiva edir. Mədəniyyətlərarası mübadilələr, həmçinin ümumi məqsədlərimizə nail olmaq üçün yeni innovativ yollar axtarılmasının vacibliyini şərtləndirir.
Dayanıqlı İnkişaf üzrə 2030-cu il gündəliyinin qəbul edilməsi planetimizdə yaşayan xalqların rifahını təmin etmək kimi missiyada dünya əhalisi üçün mühüm hadisə oldu. Təsadüfi deyil ki, gündəliyin ilk iki məqsədi məhz yoxsulluğun və aclığın aradan qaldırılmasına yönəlib. Ümumi mövqeyi əks etdirən bu məqsədlərə nail olmaqla biz sülhsevər, inklüziv və dayanıqlı cəmiyyətləri formalaşdıra bilərik.
Əslində, biz çox məyusuq ki, XXI əsrdə bütün dünyada 870 milyon insan hələ də aclıqdan və azqidalanmadan əziyyət çəkir. Bu, elə vaxtda baş verir ki, ərzağın və ərzaq məhsullarının üçdəbir hissəsi qlobal səviyyədə tullantı kimi atılır. İqlim dəyişikliyi bu vəziyyəti daha da çətinləşdirir. Lakin, eyni zamanda, qloballaşma kənd təsərrüfatı sahəsində biomüxtəlifliyə, ənənəvi biliklərə biganəliklə xarakterizə olunur. Bir-birindən həddindən artıq asılılıq və həmçinin məhsulların əldə edilməsi bizim eko-sistemlərimizə zərbə vurub. Tarix boyu mədəniyyətlər və millətlər öz mətbəxləri, mətbəx mədəniyyətləri üzrə əlaqələr yaratmışlar. Onlar öz ənənələrini qoruyub saxlayırlar. Bunun qorunub-saxlanılması ərzaq təhlükəsizliyinə, sülhə və dayanıqlı inkişafa xidmət edir. Təbii ki, mədəniyyətlərarası dialoqun gücləndirilməsi, əslində, ənənəvi kənd təsərrüfatı biliklərinin yayılmasına, onların qorunub saxlanılmasına xidmət edir. Başqa sözlə desək, biz gərək əminliklə səylərimizi birləşdirək ki, məhsullarımız gələcəyimizin məhsulu olsun. Təbii ki, ərzağın bölüşdürülməsi özü-özlüyündə mədəniyyətlərarası dialoqun bir formasıdır. Çünki mətbəx mədəniyyəti insanlara bir-biri ilə bir araya gəlmək, həmçinin stereotipləri aradan qaldırmaq və müxtəlif həyat tərzlərini anlamaq üçün bir vasitədir.
Vaxt artıq yetişib. Beynəlxalq ictimaiyyət öz səylərini ərzaq təhlükəsizliyinin və qidalanmanın, mədəniyyətlərarası dialoqun və rifahın daha da yaxşılaşdırılmasına yönəltməlidir. Bu baxımdan mən Azərbaycanın dəstəyi, BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansının və digər tərəfdaşların təşkilatçılığı ilə oktyabrda FAO-nun mənzil qərargahında dinlərarası mədəni identikliyin və fərqliliyin ərzaq təhlükəsizliyi vasitəsilə qorunması mövzusunda tədbirin keçirilməsini alqışlayıram. Bu tədbir, əslində, “Bakı prosesi”ndən irəli gəlir. O, məhz ərzağın tolerantlığın yayılmasına, mədəni fərqliliyin aradan qaldırılmasına xidmət edəcək.
Əziz dostlar, heç bir ölkə və ya təşkilat ərzaq təhlükəsizliyi, ətraf mühitin qorunması, dayanıqlı inkişaf kimi universal məsələlərlə təklikdə məşğul ola bilməz. Dialoq çox vacibdir ki, qlobal inkişafın gündəliyi həyata keçirilsin. Bunu nəzərə alaraq, biz 2011-ci ildə IDEA-nı - “Ətraf mühitin mühafizəsi naminə beynəlxalq dialoq” İctimai Birliyini yaratdıq. Məqsədimiz çox sadədir. İstərdik ki, ətraf mühitə daha uyğun, daha təhlükəsiz, daha sağlam gələcəyi təmin etmək üçün ictimai platformaya çevrilək. Bizim şüarımız belədir: “Vahid Yer kürəsi – vahid gələcək”. IDEA-nın layihələrinin miqyasına gəldikdə, biz təhsil, maarifləndirmə, tullantılarla mübarizə, dayanıqlı inkişaf mövzularında işləyirik. Son beş il ərzində bizim gənc təşkilatımız çox gözəl nəticələr əldə edib. Biz bütün ölkə ərazisində beş milyondan çox ağac əkmişik. Nəinki öz ölkəmizdə, digər ölkələrdə də ağac əkmişik. Biz, həmçinin ceyranları məhvolma təhlükəsindən qorumuşuq. Bununla bağlı bir sıra konservasiya layihələri həyata keçirmişik. Biz, həmçinin digər layihələri də həyata keçiririk ki, onların hamısı bizim hazırkı təşəbbüslərimizdən irəli gəlir. Xüsusən də Qafqaz bəbiri və Qafqazda bizonun yenidən artması. Eyni zamanda, biz bu kontekstdə digər addımlar da atırıq. IDEA ötən il Xəzər dənizində qızıl balığın qorunması ilə əlaqədar Kür çayının deltasının təmizlənməsi üzrə çox mühüm layihəsini irəli sürdü. Bu layihənin məqsədi balıq ehtiyatlarının artırılması, suyun keyfiyyətinin daha da yüksəldilməsi və çayların ətrafında ekologiyanın yaxşılaşdırılmasıdır. Mən, həmçinin qeyd etmək istəyirəm ki, bir neçə həftə əvvəl biz Azərbaycanın aztəminatlı ailələri üçün meyvə bağlarının yaradılması təşəbbüsünü irəli sürmüşük. Biz bu layihəni FAO ilə bir yerdə həyata keçiririk. Biz bu layihə çərçivəsində kənd yerlərində meyvə ağaclarının əkilməsini planlaşdırırıq. Bu, həmin ailələr üçün mənfəət mənbəyi olacaq. Mən FAO-ya dərin təşəkkürümü bildirmək istəyirəm. Bu tərəfdaşlığa, göstərdiyi səylərə görə FAO-nun Azərbaycandakı ofisinin rəhbəri xanım Mələk Ҫakmaka təşəkkürümü bildirirəm. Biz dinimizdən, irqimizdən, adət-ənənələrimizdən asılı olmayaraq, hamımız eyni planetdə yaşayırıq. Bizim ümumi gələcəyimiz var. Ekologiyanın sərhədləri yoxdur. Əsl reallıq onu göstərir ki, bu gün insanın fəaliyyəti, antropogen amillər təbiətin qanunlarını pozur və bizə böyük fəlakətlər gətirir. İnsanlar sahib olduqları zənginliklərin dəyərinin qədir-qiymətini bilməlidirlər. Bu baxımdan mən məşhur amerikalı rejissor, prodüser və müəllif Tom Şoydakın sözlərindən sitat gətirmək istəyirəm: “Təbiətdə heç nə ehtiyacından artığını götürmür. Qırmızı ağac torpağın bütün nutrientlərini almır, böyümək üçün lazım olan qədərini götürür. Tox aslan ceyranın dalınca qaçıb onu məhv etmir”. İnsanlar da təbiətin bu qanunlarına riayət etməlidir. Hər kəsin həyat tərzi və onun vərdişləri ekologiyaya təsir edir. Biz vahid planetimizin qorunması üçün böyük dəyişikliklər edə bilərik. Bu da bizim dayanıqlı inkişafımızı təmin edə bilər. Odur ki, ərzaq təhlükəsizliyi və dayanıqlı cəmiyyət naminə mədəniyyətlərarası dialoq daim təşviq olunmalıdır.
Hörmətli qonaqlar, əminəm ki, ölkəmizdə olduğunuz bir neçə gün ərzində bizim ləziz yeməklərimizlə tanış olacaqsınız, mədəniyyət abidələrimizi görəcəksiniz, yerli insanlarla tanış olacaqsınız. Əminəm ki, bu təcrübə sizin müxtəliflik potensialınızı daha da artıracaq.
Müxtəliflik və dialoqa meyilli olmaq müxtəlif qruplar arasında anlaşma körpülərinin salınması deməkdir. Biz münaqişələri, gərginlikləri birgə səylərlə azalda bilərik. Bu cür körpülər rəsmi görüş və danışıqlar zamanı deyil, səhnə arxasında, dostluq və qeyri-rəsmi söhbətlər vasitəsilə, nahar görüşlərində və kofe fasilələrində qurulur. Bunları nəzərə alaraq, sizləri dialoqa hər zaman açıq olmağa dəvət edirəm.
Mən sizə xoşbəxtlik və sağlamlıq arzulayıram. Çox sağ olun.
BMT Sivilizasiyalar Alyansının ali nümayəndəsi Nassir Abdulaziz Al-Nasser, Azərbaycanın mədəniyyət və turizm naziri Əbülfəs Qarayev, BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatının Tərəfdaşlıq, Vəkillik və Potensialın İnkişafı ofisinin direktoru Marcela Villarreal sessiyada çıxış ediblər.
Sessiyada Forum iştirakçılarına FAO adından ərzaq məsələsi ilə bağlı videomesaj çatdırılıb. Mesajda dünyada yaşayan hər bir kişinin, qadının və uşağın ona lazım olan sağlam qida ilə təmin edilməsinin vacibliyi vurğulanır.
Sessiyanın moderatoru Rəşad Əl-Xavaci mədəniyyətlərarası dialoqun ərzaq təhlükəsizliyinin təmin edilməsindəki rolundan danışıb, FAO-ya “Bakı prosesi”ndə iştirak etdiyinə görə minnətdarlığını bildirib.

The second plenary session on the topic “Intercultural dialogue, food security and community resilience: essential elements in achieving sustainable development and peace” took place in the framework of the 4th World Forum on Intercultural Dialogue, May 6.
Goodwill Ambassador of the UN Food and Agriculture Organization, Vice-president of the Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva attended the session.
Attaché of the UN Food and Agriculture Organization’s Office of the Secretary General, moderator Rashad al-Khafaji underscored that the session was dedicated to a very important for the contemporary world issue, and thanked the Azerbaijani leadership for the high-level organization of the 4th World Forum.
Then Leyla Aliyeva addressed the session:
Distinguished guests,
First, I would like to welcome all guests of the Baku Forum. It is very encouraging that people from all around the world have come together to discuss ways to advance intercultural dialogue.
Dialogue among cultures is the only key to world peace and prosperity. There is no acceptable alternative to such dialogue. The less dialogue we have, the more vacuum there will be for hate and ignorance.
For centuries, Azerbaijan has been a place, where various cultures, religions and civilizations merged. Throughout history, all people in Azerbaijan, be they Muslims, Jews or Christians, have enjoyed peaceful coexistence. In fact, no one perceived or called it ‘intercultural dialogue’ – interaction was simply a part of everyday life.
So, it is only natural that my dear hometown, Baku, has now become a centre for intercultural dialogue - a place, where people from all parts of the globe and walks of life gather to make this world a better place.
I am especially thrilled to address this plenary session, whose theme has special significance to me both as a FAO Goodwill Ambassador and as a passionate environmentalist. The close link between food security, peace and sustainable development is what makes this event so relevant and necessary nowadays.
We all know that intercultural dialogue is an important counterforce against the global surge of racism and violence. However, its scope goes far beyond the promotion of ideas of tolerance and co-existence. Intercultural encounters also give birth to innovative ways to reach our common goals.
The adoption of the 2030 Agenda for Sustainable Development was a milestone event for the global community in its mission to ensure the well-being of both people and the planet. It is not a coincidence that the first two goals of the Agenda focus exactly on eradicating poverty and hunger. This reflects the common understanding that only by meeting these very goals we can build peaceful, inclusive and sustainable societies.
It is heartbreaking that, in the 21st century, 870 million people in the world still suffer from hunger and malnutrition – all at a time when more than a third of food is thrown away globally. Climate change is making the situation with global food security even more uncertain. At the same time, globalization has led to a loss of traditional knowledge and agricultural biodiversity.
Throughout history, cultures and nations have developed countless ways of growing and cooking food. Preserving and sharing these traditions improves food security, strengthens community resilience, and contributes to sustainability and peace.
Sharing of food is in itself a form of cultural dialogue. The culture of cuisine provides people with the opportunity to come closer together, overcome prejudices, and better understand various lifestyles.
As climate change threatens our ecosystems and rural populations, it is absolutely critical for us to achieve resilience, productivity and sustainability in agriculture.
In this regard, I would like to recall the theme of 2016 World Food Day: “the climate is changing, food and agriculture must too”. This means that fulfilling our vision of a world without hunger will require changing the way we produce and consume food.
Dear friends,
When dealing with such universal issues as food security and sustainable development, no country or organization can do it alone. Dialogue is crucial in translating the global development agenda into action. Constructive conversations on the environment and sustainability pave the way for fruitful partnerships that yield positive results for both nature and people. With this in mind, we founded the International Dialogue for Environmental Action – IDEA in 2011.
Our intention was simple - to become a public platform and to ensure greener, safer and healthier future for the young generation. Our slogan speaks for itself – “One Earth, One Future”.
The scope of IDEA’s projects ranges from education and awareness-raising to conservation, fight against pollution and sustainable development. Over the past few years, our relatively young organization has been able to plant more than 5 million trees throughout the country, save the endangered gazelle from extinction, and launch many other conservation projects.
Among our current initiatives are projects to save the Caucasian leopard and reintroduce the bison in the Caucasus. Also, in the context of our efforts to save the Caspian sturgeon, last year IDEA launched the multi-dimensional Kura river delta cleaning project. The aim of the project is to improve fish stocks, water quality and the overall ecology of riverside areas.
I am also pleased to note that, several weeks ago, a joint project on establishing fruit gardens for low-income residents of Azerbaijan was launched in cooperation with FAO. By providing households in rural areas with land plots and fruit trees, the project will enable them to generate income in a sustainable way.
Regardless of our race, religion, traditions and beliefs, we all live on the same planet and have a common future. Environmental challenges know no borders. The harsh reality is that those human activities that violate the laws of nature will bring us to great global calamities. People should know the value of the treasures they hold before losing them completely.
Everyone’s actions, lifestyles and habits have an impact on the environment in one way or another. Hence, everyone must do their part to ensure our common sustainable future.
Dear guests,
I am hopeful that during your few days in Azerbaijan, you had a chance to taste our delicious cuisine, visit our cultural sights and interact with local people. I am confident that this experience will enhance your ability to appreciate the power of diversity.
Exposure to diversity and dialogue builds bridges of understanding between groups, which naturally helps to reduce conflict and tension. Such bridges are not built at official meetings or negotiations, but rather behind the scenes, during friendly and informal conversations, lunchtime meet-ups and coffee breaks. With this in mind, I encourage all of you to remain open to dialogue at all times.
I wish you happiness, love and prosperity.
High Representative for the UN Alliance of Civilizations Nassir Abdulaziz Al-Nasser, Minister of Culture and Tourism of Azerbaijan Abulfas Garayev and UN’s FAO Director of Office for Partnership, Advocacy and Capacity Development Marcela Vilarreal spoke at the session.
Forum participants were delivered a video-message on behalf of FAO in connection with food issue. The message emphasized that every man, every woman and every child in the world should be provided with healthy food they need.
Moderator of the session Rashad Al-Khavaji talked about the role of the intercultural dialogue in ensuring food security and thanked FAO for the participation in the “Baku Process”.