Ümummilli lider Heydər Əliyevin 94-cü ildönümünə həsr olunmuş “Tour d’Azerbaidjan-2017” beynəlxalq velosiped turuna yekun vurulub. 2.1 kateqoriyalı yarışın sonuncu mərhələsinin start və finiş nöqtəsi Azadlıq meydanında olub. Bu dəfə iştirakçılar Bakı-Abşeron-Bakı marşrutu üzrə 158 kilometr məsafə qət ediblər.
Veloturun bağlanış mərasimində Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva, Arzu Əliyeva və Azərbaycan Ağır Atletika Federasiyasının vitse-prezidenti Azər Əliyev iştirak ediblər.
Veloturun son mərhələsinin qalibi “İsrael Cycling Academy” komandasının üzvü Krist Neylands olub. O, məsafəni 3 saat, 53 dəqiqə, 56 saniyəyə başa vurmaqla solo-finiş edib. Türkiyənin “Torku Şekerspor” və ABŞ-ın “İlluminate” klublarının velosipedçiləri Ahmet Örken və Edvin Avila qalibdən 21 saniyə geri qalmaqla, 2-3-cü yeri tutublar.
Yarışın lider köynəklərinin sahibləri dəyişilməz qalıb - Azərbaycanın Elit yığma komandasının üzvü Kiril Pozdnyakov ümumi təsnifatın qalibi üçün nəzərdə tutulan “Synergy” köynəyini özündə saxlamaqla, “Tour d’Azerbaidjan-2017”nin qalibi olub. Bundan başqa, təmsilçimiz dağ yollarındakı uğurlu çıxışı ilə ən yaxşı dağ velosipedçisinə verilən qırmızı rəngli “AZAL” köynəyinə də yiyələnib. Bütün bunların yekunu olaraq, Kiril ən yaxşı azərbaycanlı velosipedçi üçün nəzərdə tutulan xüsusi köynəklə də təltif edilib.
Aralıq sprintlərində hamıdan çox xal toplayan “İlluminate” komandasının nümayəndəsi Edvin Avila ən yaxşı sprinter üçün nəzərdə tutulan yaşıl rəngli “SOCAR” köynəyinə layiq görülüb. Fransanın “Delko Marseille Provance KTM” klubunun üzvü Con Anderson Rodriqes ən yaxşı gənc velosipedçi kimi bənövşəyi rəngli “ATAHOLDİNG” köynəyi ilə mükafatlandırılıb. Komanda hesabında isə Ukraynanın “Kolss” komandası 1-ci yeri tutub.
Velosipedçiləri Milli Olimpiya Komitəsinin vitse-prezidenti Çingiz Hüseynzadə, Azərbaycan Velosiped İdmanı Federasiyasının vitse-prezidenti, Avropa Velosipedçilər Birliyinin Rəhbər Komitəsinin üzvü Sahib Ələkbərov və Avropa Velosipedçilər Birliyinin vitse-prezidenti Aleksandr Qusyatnikov təltif ediblər.
Qeyd edək ki, “Tour d’Azerbaidjan-2017” yarışında 18 ölkənin 22 komandası mübarizə aparıb. “Synergy Baku” bu yarışda Elçin Əsədov, Elgün Əlizadə, Samir Cəbrayılov, Yosip Rumaç, Kiril Pozdnyakov və Ənvər Asanovla təmsil olunub.

Dedicated to the 94th anniversary of national leader Heydar Aliyev, the “Tour d’Azerbaidjan-2017” International Cycling Tour came to an end. The start and finishing of the final stage of the 2.1 category competition took place on Azadlyg Square. This time, the participants have overcome the distance of 158 kilometres.
Vice-president of the Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva, Arzu Aliyeva and Vice-president of the Azerbaijan Weightlifting Federation Azer Aliyev attended the closing ceremony of the cycling tour.
Member of the team “Israel Cycling Academy” Chris Neilands became the winner of the final stage of the cycling tour. He, having finished the distance for 3 hours, 53 minutes and 56 seconds, made a solo-finish. Cyclists of Turkey’s “Torku Şekerspor” and USA’s “İlluminate” clubs Ahmet Örken and Edwin Avila, left behind for 21 seconds, took the 2nd and 3rd places.
Owners of the competition’s leader T-shirts remained unchanged–member of Azerbaijan’s Elite team Cyril Pozdnyakov, preserving the “Synergy” T-shirt meant for the winner of the general classification, became the winner of “Tour d’Azerbaidjan-2017”. Moreover, by his successful performance on mountainous roads, he owned red “AZAL” T-shirt given to the best mountain cyclist. As a result of all of these, Cyril was awarded by the special T-shirt meant for the best Azerbaijani cyclist.
Representative of the team “Illuminate” Edwin Avila, who had scored the highest point in the middle sprints, was awarded by green “SOCAR” T-shirt meant for the best sprinter. Member of “Delko Marseille Provance KTM” team of France Jean Anderson was awarded by violate “ATA HOLDING” T-shirt as the youngest cyclist. And in the team total, Ukraine’s “Kolss” team won the 1st place.
Cyclists were awarded by Vice-president of the National Olympic Committee Chingiz Huseynzadeh, Vice-president of the Azerbaijan Cycling Sport Federation, member of the European Cyclists Association’s Steering Committee Sahib Alakbarov, and Vice-president of the European Cyclists Association Alexander Gusyatnikov.
22 teams from 18 countries competed in “Tour d’Azerbaidjan-2017”. In this competition, “Synergy Baku” was represented by Elchin Asadov, Elgun Alizadeh, Samir Jabrailov, Yosip Rumach, Cyril Pozdnyakov and Anvar Asanov.