Mayın 12-də Bakıda IV İslam Həmrəyliyi Oyunlarının təntənəli açılış mərasimi olub.
Mərasimdə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev, birinci xanım, “Bakı-2017” İslam Həmrəyliyi Oyunları Təşkilat Komitəsinin sədri Mehriban Əliyeva, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının baş katibi Yusif Əl-Osaymin və digər rəsmi şəxslər iştirak ediblər.
Azərbaycanın ev sahibi olduğu İslam Həmrəyliyi Oyunlarında 54 ölkədən 3 mindən çox idmançı, 1000-dən çox komanda rəsmiləri və bir o qədər də texniki nümayəndə iştirak edir.
İdmanın 24 növü üzrə keçirilən yarışlarda atletlər 269 dəst medal uğrunda mübarizə aparacaqlar. Azərbaycanı bu Oyunlarda 425 atlet təmsil edir. Qaliblərə ümumilikdə 1600 medal təqdim ediləcək.
Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti, “Bakı-2017” İslam Həmrəyliyi Oyunları Təşkilat Komitəsinin sədri Mehriban Əliyeva və İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının baş katibi Yusif Əl-Osaymin çıxış üçün səhnəyə dəvət olunublar.

Solemn opening ceremony of the 4th Islamic Solidarity Games took place, May 12, at the Baku Olympic Stadium.
The ceremony was attended by Azerbaijani President Ilham Aliyev, First Lady, Chairperson of the Baku-2017 Islamic Solidarity Games’ Organizing Committee Mehriban Aliyeva, Secretary General of the Islamic Cooperation Organization Yusif Al-Othaimeen and other officials.
Over 3 thousand sportsmen from 54 countries are participating in the Islamic Solidarity Games, hosted by Azerbaijan, with over 1000 team officials and the same number of technical representatives being present.
Athletes will compete for 269 sets of medals in the competitions held on 24 types of sport. Azerbaijan will be represented by 425 athletes in these Games.
First Vice-president of Azerbaijan, Chairperson of the Baku-2017 Islamic Solidarity Games’ Organizing Committee Mehriban Aliyeva and Secretary General of the Islamic Cooperation Organization Yusif Al-Othaimeen were invited onto the scene.
First Vice-president Mehriban Aliyeva addressed the ceremony.
Then Secretary General of the Islamic Cooperation Organization Yusif Al-Othaimeen took the floor.
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev announced the 4th Islamic Solidarity Games open.