Mayın 13-də Bakı İdman Sarayında IV İslam Həmrəyliyi Oyunlarının karate yarışları başlayıb. Azərbaycan karateçiləri yarışların birinci günündə iki qızıl, bir gümüş və iki bürünc medal qazanıblar.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və ailə üzvləri final qarşılaşmalarına baxıblar.
Yarışlarda Azərbaycanı qadın idmançılardan Nuranə Əliyeva (50 kq), İlahə Qasımova (55 kq) və Fəridə Abiyeva (61), kişi karateçilərdən isə Firdovsi Fərzəliyev (60 kq), Niyazi Əliyev (67 kq) və Rəfael Ağayev (75 kq) təmsil ediblər.
Azərbaycan idmançısı Rəfael Ağayev finalda Pakistan təmsilçisi Qulam Abbas ilə qarşılaşıb. O, rəqibini 4:0 hesabı ilə məğlub edərək birinci yeri tutub.
İdmançımız Fəridə Abiyeva (61 kq) isə finalda iranlı Rozita Əlipurkaşkalesadı 3:0 hesabı ilə məğlub edərək “Bakı-2017”nin qalibi olub.
Dövlətimizin başçısı qaliblərə medalları təqdim edib.
Qalib idmançıların şərəfinə Azərbaycanın dövlət himni səsləndirilib, dövlət bayrağımız qaldırılıb.
Mayın 14-də “Bakı-2017” çərçivəsində karatenin kumite növü üzrə digər çəki dərəcələrində yarışlar keçiriləcək. Həmçinin karatenin kata növündə qaliblər məlum olacaq.

13 мая в Бакинском дворце спорта начались соревнования IV Игр исламской солидарности по карате. В первый день соревнований азербайджанские каратисты завоевали две золотые, одну серебряную и две бронзовые медали.
За финальными поединками наблюдали Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и члены семьи.
Азербайджан в соревнованиях женщин представляли Нурана Алиева (50 кг), Илаха Гасымова (55 кг) и Фарида Абиева (61 кг), а в соревнованиях мужчин – Фирдовси Фарзалиев (60 кг), Ниязи Алиев (67 кг) и Рафаэль Агаев (75 кг).
Азербайджанский спортсмен Рафаэль Агаев встретился в финале с представителем Пакистана Гуламом Аббасом. Одержав победу над соперником со счетом 4:0, он занял первое место.
Наша спортсменка Фарида Абиева (61 кг), выиграв в финале у иранской каратистки Розиты Алипуркашкалесади со счетом 3:0, стала победительницей «Баку-2017».
Президент Азербайджана и президент Национального олимпийского комитета Ильхам Алиев вручил победителям медали.
В честь спортсменов-победителей прозвучал государственный гимн Азербайджанской Республики, был поднят флаг страны.
14 мая в рамках «Баку-2017» пройдут соревнования по карате в стиле кумите в других весовых категориях. Кроме того, станут известны победители в стиле ката.