Rusiyanın Azərbaycanlı Gənclər Birliyinin (RAGB) sədri Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə Rusiya Federasiyasının Kaluqa vilayətindəki şəhərətrafı “Pine River” otelində “Turist toplantısı” adlı idman turniri keçirilib.
Turnirdə ən güclü və ən yaxşı komanda adı uğrunda Rusiya paytaxtının ali məktəblərini – M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetini (MDU), RF Hökuməti yanında Maliyyə Universitetini, Ali İqtisad Məktəbini, N.İ.Piroqov adına Rusiya Elmi-Tədqiqat Tibb Universitetini, İ.M.Seçenov adına Birinci Moskva Dövlət Tibb Universitetini (MDTU), G.V.Plexanov adına Rusiya İqtisad Universitetini (RİU), RF Prezidenti yanında Rusiya Xalq Təsərrüfatı və Dövlət Xidməti Akademiyasını (RXTDXA), Dövlət İdarəçilik Universitetini (DİU), Moskva Dövlət Pedaqoji Universitetini (MDPU), Moskva Dövlət Humanitar-İqtisad Universitetini (MDHİU) və başqa təhsil müəssisələrini təmsil edən 11 komanda mübarizə aparıb.
İdman yarışlarında RAGB-nin fəallarından olan 90-a yaxın tələbə iştirak edib. Onlar 9 mərhələ keçiblər: “Friroup”, “Skaladrom”, “Luçnıy tir”, “Vısotnıy qorodok”, “Turistiçeskaya polosa”, “Splav na kanoe” və s.
Oyunların yekunlarına əsasən İ.M.Seçenov adına Birinci MDTU-nu təmsil edən “Qorillı” komandası qalib gəlib. Qaliblərə kubok və kanat yolla çayın o tayına keçmək hüququ verilib.
İkinci yeri DİU-nun və G.V.Plexanov adına RİU-nun birləşmiş “Pandı” komandası tutub. MDPU-nu təmsil edən “Tiqrı” komandası üçüncü yerə layiq görülüb. MDHİU-nun “Koalı” və RXTDXA-nın “Delfinı” komandaları idman yarışlarında fəal iştirakına, yüksək intizama və komanda birliyinə görə də təltif edilib.

11 teams from higher schools of the Russian capital – the Moscow State University named after M.V. Lomonosov (MSU), the Finance University under the RF Government, the High Economics School, the Russian Research Medical University named after N.I.Pirogov, the First Moscow State Medical University named after I.M.Sechenov (MSMU), the Russian Economics University named after G.V.Plekhanov (REU), the Russian National Economy and State Service Academy under the RF President (RNESSA), the State Administration University (SAU), the Moscow State Pedagogical University (MSPU), the Moscow State Humanitarian and Economic University (MSHEU) etc. – competed in the tournament for the title of the strongest and best team.
About 90 students - activists of AYOR - participated in the sports competitions, taking place in 9 phases: “Friroup”, “Skaladrom”, “Luchniy tir”, “Vysotniy gorodok”, “Turisticheskaya polosa”, “Splav na kanoe” etc.
According to the results of the games, “Gorilly” team of the First Moscow State Medical University named after I.M.Sechenov won. The winners were presented the cup and the right to cross the river by the rope way.
United “Pandy” team of the Russian Economics University named after G.V.Plekhanov and the State Administration University took the second place. “Tigry” team representing the MSPU was awarded the third place. “Koaly” team of the MSHEU and “Delfiny” team of RNESSA received awards for their active participation in the competitions, high level of discipline and team work.
After the sports tournament was over, a table of “Field cuisine” type was laid for the participants.