Rusiyanın Azərbaycanlı Gənclər Birliyinin (RAGB) sədri Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə Rusiya Federasiyasının Kaluqa vilayətindəki şəhərətrafı “Pine River” otelində “Turist toplantısı” adlı idman turniri keçirilib.
Turnirdə ən güclü və ən yaxşı komanda adı uğrunda Rusiya paytaxtının ali məktəblərini – M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetini (MDU), RF Hökuməti yanında Maliyyə Universitetini, Ali İqtisad Məktəbini, N.İ.Piroqov adına Rusiya Elmi-Tədqiqat Tibb Universitetini, İ.M.Seçenov adına Birinci Moskva Dövlət Tibb Universitetini (MDTU), G.V.Plexanov adına Rusiya İqtisad Universitetini (RİU), RF Prezidenti yanında Rusiya Xalq Təsərrüfatı və Dövlət Xidməti Akademiyasını (RXTDXA), Dövlət İdarəçilik Universitetini (DİU), Moskva Dövlət Pedaqoji Universitetini (MDPU), Moskva Dövlət Humanitar-İqtisad Universitetini (MDHİU) və başqa təhsil müəssisələrini təmsil edən 11 komanda mübarizə aparıb.
İdman yarışlarında RAGB-nin fəallarından olan 90-a yaxın tələbə iştirak edib. Onlar 9 mərhələ keçiblər: “Friroup”, “Skaladrom”, “Luçnıy tir”, “Vısotnıy qorodok”, “Turistiçeskaya polosa”, “Splav na kanoe” və s.
Oyunların yekunlarına əsasən İ.M.Seçenov adına Birinci MDTU-nu təmsil edən “Qorillı” komandası qalib gəlib. Qaliblərə kubok və kanat yolla çayın o tayına keçmək hüququ verilib.
İkinci yeri DİU-nun və G.V.Plexanov adına RİU-nun birləşmiş “Pandı” komandası tutub. MDPU-nu təmsil edən “Tiqrı” komandası üçüncü yerə layiq görülüb. MDHİU-nun “Koalı” və RXTDXA-nın “Delfinı” komandaları idman yarışlarında fəal iştirakına, yüksək intizama və komanda birliyinə görə də təltif edilib.

В Калужской области РФ, загородном отеле Pine River по инициативе председателя Азербайджанского молодежного объединения России (АМОР) Лейлы Алиевой состоялся спортивный турнир «Туристский слет».
В ходе турнира за звания сильнейших и лучших боролись 11 команд, представляющих столичные вузы – Московский государственный университет (МГУ) им. М.В.Ломоносова, Финансовый университет при Правительстве РФ, Высшую школу экономики, Российский научно-исследовательский медицинский университет им. Н.И.Пирогова, Первый Московский государственный медицинский университет им. И.М. Сеченова (МГМУ), Российский экономический университет им. Г.В.Плеханова (РЭУ), Российскую академию народного хозяйства и государственной службы при президенте РФ (РАНХиГС), Государственный университет управления (ГУУ), Московский государственный педагогический университет (МГПУ), Московский государственный гуманитарно-экономический университет (МГГЭУ) и др.
Всего в спортивных состязаниях приняли участие около 90 студентов - активистов АМОР.
Все они прошли 9 этапов: Фрироуп, Скаладром, Лучный тир, Высотный городок, Туристическая полоса, Сплав на каноэ и др.
По итогам игр победителем стала команда «Гориллы», представляющая Первый МГМУ им. И.М. Сеченова. Наряду с кубком, победители получили право перебраться через реку на канате.
Второе место заняли «Панды» - объединенная команда ГУУ и РЭУ им. Г.В. Плеханова.
Третье место досталось «Тиграм» - команде, представляющей МГПУ.
За активное участие в спортивных состязаниях, дисциплинированность и командное единство были награждены и команды «Коалы» - МГГЭУ и «Дельфины» - РАНХиГС.
В завершение спортивного турнира была организована полевая кухня, где участники отведали походные блюда.