Bakıda keçirilən Formula-1 Azərbaycan Qran-Prisinə yekun vurulub
Bakıda dünyanın ən nüfuzlu idman yarışlarından biri - Formula-1 Azərbaycan Qran-Prisi iyunun 25-də uğurla başa çatıb.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva və ailə üzvləri Formula-1 üzrə dünya çempionatının səkkizinci mərhələsinin - Azərbaycan Qran-Prisinin açılış mərasiminə və final yarışına baxıblar.
Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva yarışın paytaxtın Azadlıq meydanındakı idarəetmə mərkəzində yaradılan şəraitlə tanış olublar.
Formula-1 Azərbaycan Qran-Prisinin paytaxtın Azadlıq meydanında möhtəşəm açılış mərasimi keçirilib.
Azərbaycan Respublikasının dövlət himninin ifasından sonra Formula-1 Azərbaycan Qran-Prisinə start verilib.
Bakı trekinin uzunluğu 6 kilometr, ümumu məsafəsi isə 306 kilometrdir. Pilotlar 20 çətin döngəsi olan trekdə 51 dövrə vurublar. Trekin ən geniş yerinin eni 13, ən dar hissəsinin eni isə İçərişəhər ətrafında, o cümlədən 7-ci və 8-ci döngələrdə 7,6 metr təşkil edib.
Bakıda Formula-1 Azərbaycan Qran-Prisinə iyunun 23-də start verilib. Yarışın birinci günündə pilotlar Bakı şəhər halqasında iki sərbəst yürüşdə güclərini sınayıblar. İlk sərbəst yürüşdə “Red Bull Racing” komandasının pilotu Maks Ferstappen birinci olub.
İyunun 24-də Formula-1 azarkeşləri Azərbaycan Qran-Prisinin ikinci günündə də maraqlı idman mübarizəsinin şahidi olublar. Bu turdan sonra Formula-1 Azərbaycan Qran-Prisinin start düzülüşü müəyyənləşib.
Formula-1 Azərbaycan Qran-Prisinin qalibi “Red Bull Racing” komandasının üzvü Daniel Rikkiardo olub. Pilot məsafəni 2 saat 3 dəqiqə 55 saniyəyə qət edib. İkinci yerə “Mercedes” komandasının üzvü Valtteri Bottas çıxıb. Üçüncü yerdə isə “Williams” komandasının pilotu kanadalı Lans Strol qərarlaşıb. Konstruktorlar kubokunun sahibi isə “Red Bull Racing” komandası olub.
Qalibin şərəfinə Avstriyanın və Avstraliyanın dövlət himnləri səsləndirilib.
Sonra qaliblərə mükafatlar təqdim olunub.
Formula-1 Azərbaycan Qran-Prisinin çempionu Daniel Rikkiardoya kuboku Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev təqdim edib.
Konstruktorlar kubokunu “Red Bull Racing” komandasının nümayəndəsinə Mehriban Əliyeva təqdim edib.
İkinci yerin sahibi “Mercedes”in pilotu Valtteri Bottasa kuboku Azərbaycanın gənclər və idman naziri Azad Rəhimov, üçüncü yeri tutan “Williams”ın sürücüsü Lans Strola isə mükafatı Azərbaycan Avtomobil Federasiyasının prezidenti Anar Ələkbərov təqdim ediblər.

25 июня в Баку успешно завершилось Гран-при Азербайджана Формула-1 – одно из самых престижных спортивных соревнований в мире.
Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев, первая леди Мехрибан Алиева и члены их семьи наблюдали за церемонией открытия и финальными соревнованиями Гран-при Азербайджана Формула-1 – восьмого этапа чемпионата мира.
Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева ознакомились с условиями, созданными в центре управления соревнованиями на столичной площади Азадлыг.
На столичной площади Азадлыг состоялась грандиозная церемония открытия Гран-при Азербайджана Формула-1.
Затем прозвучал государственный гимн Азербайджанской Республики.
Далее был дан старт финальному этапу Гран-при Азербайджана Формула-1.
Протяженность бакинского трека составляет 6 километров, а общая дистанция – 306 километров. Пилоты совершили на треке с 20 сложными поворотами 51 круг. Ширина самой широкой части трека составляла 13 метров, а самой узкой части вокруг «Ичеришехер», в том числе на 7-м и 8-м поворотах – 7,6 метра.
Гран-при Азербайджана Формула-1 стартовало в Баку 23 июня. Первый день соревнований пилоты померялись силами в двух свободных заездах на Бакинском городском кольце. В первом свободном заезде лучшим был пилот команды Red Bull Racing Макс Ферстаппен.
24 июня, во второй день Гран-при Азербайджана, болельщики Формула-1 также стали свидетелями интересной спортивной борьбы. После этого тура определился стартовый порядок Гран-при Азербайджана Формула-1.
Победителем Гран-При Азербайджана Формула-1 стал пилот команды Red Bull Racing Даниэль Риккьярдо. Пилот преодолел дистанцию за 2 часа 3 минуты 55 секунд. Пилот команды Mercedes Валттери Боттас был вторым. На третье место вышел пилот команды Williams Ланс Стролл. Обладателем же Кубка конструкторов стала команда Red Bull Racing.
В честь победителя прозвучали государственные гимны Австрии и Австралии.
Затем победителям были вручены награды.
Кубок чемпиона Гран-при Азербайджана Формула-1 Даниэлю Риккьярдо вручил Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев.
Кубок конструкторов представителю команды Red Bull Racing вручила первая леди Мехрибан Алиева.
Кубок занявшему второе место пилоту Mercedes Валттери Боттасу вручил министр молодежи и спорта Азад Рагимов, а водителю Williams Лансу Строллу, занявшему третье место, - президент Автомобильной федерации Азербайджана Анар Алакбаров.