İyulun 28-də “Sea Breeze” istirahət mərkəzində “Jara-2017” Beynəlxalq Musiqi Festivalının ikinci gününün konserti start götürüb. Konsertdən əvvəl müğənnilər qırmızı xalı üzərindən keçərək jurnalistlərin suallarını cavablandırıb, festivalın ilk günü ilə bağlı təəssüratlarını bölüşüblər.
Festivalın fəxri qonaqları sırasında Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva da olub.
Festivalın ikinci gününün SSRİ Xalq Artisti Sofiya Rotarunun yubileyinə həsr olunması “Jara”nın hərarətini daha da artırıb. Bakıya ən çox sevilən mahnıları ilə gələn ukraynalı müğənni tamaşaçıları Azərbaycan dilində salamlayıb və ilk olaraq məşhur “Çervona ruta” mahnısını oxuyub.
O, yubiley gecəsinin Bakıda, bu qonaqpərvər şəhərdə keçirilməsindən çox məmnun olduğunu bildirərək deyib ki, artıq səhnəyə çıxmasının 45 ili tamam olur. Yaşına gəldikdə isə, tamaşaçı alqışı ona yeni ruh verir.
Daha sonra Sofiya Rotaru bacısı Aureliya ilə birlikdə “Melanxoliye” mahnısını səsləndirib.
Polad Bülbüloğlu tamaşaçıları “Qorod moy Baku” mahnısı ilə salamlayaraq Sofiya Rotaruya yubileyi münasibətilə təbriklərini çatdırıb, festivalın müxtəlif xalqları bir araya gətirdiyini, musiqinin sərhəd tanımadığını vurğulayaraq, “Gəl, ey səhər” mahnısını ifa edib.
Sonra Qlyukoza Sofiya Rotarunun “Luna, luna” mahnısını oxuyub. Konsert proqramını Potap və Nastya, Nastya Zadorojnaya, Valeriya, Аlekseyev, Ani Lorak, Artik & Asti, Slava, “Vremya i Steklo”, İrina Dubtsova, Jasmin, Timur Rodrigez, MBAND qrupu, LOBODA, Lev Leşşenko davam etdiriblər. Çoxsaylı tamaşaçılara məşhur müğənninin repertuarından ən populyar hitlər və onunla birgə ifalar təqdim olunub.
Sofiya Rotaru yenidən səhnəyə qalxaraq sevilən mahnılarını səsləndirib və Qriqori Lepslə duet oxuyub.
Konsert proqramı Sofiya Rotaru və Eminin dueti ilə davam edib. Onlar ötən əsrin ən məşhur hitlərindən biri olan “Lavanda” mahnısını oxuyublar.
Yubiley tədbiri Sofiya Rotarunun Eminə həsr etdiyi “Tı samıy luçşiy” mahnısı və Azərbaycanı vəsf edən mahnı ilə yekunlaşıb.

The second day’s concert of “Jara-2017” International Music Festival starts at “Sea Breeze” Recreation Centre, July 28. Before the concert, singers answered questions of journalists and shared their impression of the first day of the festival, walking on a red carpet.
Vice-president of the Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva too was among the honorary guests of the Festival.
The fact that the second day of the Festival was devoted to the jubilee of USSR People’s Artist Sophia Rotary made “Jara” hotter. A Ukrainian singer, who came to Baku with her most popular songs, greeted the audience in Azerbaijani and sang first the song “Chervona Ruta”.
Noting that she was very pleased with celebrating her jubilee in Baku, this hospitable city, she said it is almost 45 years that she has been on the scene.
Then Sophia Rotary sang, together with her sister Aurelia, the song “Melancholia”.
Polad Bulbuloghlu, greeting the audience by the song “Gorod moy Baku”, delivered his congratulations to Sophia Rotary on her anniversary, underscoring that this Festival brings different peoples together, and that music knows no borders, performed the song “Gel ey Seher”.
Then Glukoza sang Sophia Rotary’s song “Luna, luna”. The concert programme continued by performances of Potap and Nastya, Nastya Zadorojnaya, Valeria, Аlekseyev, Ani Lorak, Artik & Asti, Slava, “Vremya i Steklo”, İrina Dubtsova, Jasmin, Timur Rodrigez, MBAND Group, LOBODA, and Lev Leshenko. The most popular songs from the singer’s repertoire and joint performances were presented.
Appearing on the stage once again, Sophia Rotary performed her popular songs and sang a duet with Grigori Leps.
The concert programme continued with a duet of Sophia Rotary and Emin. They sang the song “Lavanda”, one of the most popular songs of the last century.
The jubilee was finalized by the song “Ty samiy luchshiy”, which Sophia Rotary devoted to Emin, and a song glorifying Azerbaijan.