Tanınmış amerikalı iş adamı Şervin Pişəvar “ADA” Universitetində “Müasir texnologiyaların qlobal biznes mühitinə təsiri” mövzusunda mühazirə oxuyub.
Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva, Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva tədbirdə iştirak ediblər.
Bu gün “Uber”, “Airbnb” kimi nəhəng qlobal şirkətlərə çevrilən “startup” təşəbbüslərə əvvəldən inanıb sərmayə qoyan sahibkar Şervin Pişəvar “ADA” Universitetinin tələbə və müəllim heyəti qarşısında çıxış edərək uğurlu biznes ideyalarının tapılmasında tövsiyələri ilə bölüşüb. Onun sözlərinə görə, başlanğıc mərhələsində olan müxtəlif layihələrə sərmayə qoyarkən bu layihələrin 99 faizinin pul itirəcəyinə hazır olmaq lazımdır. Lakin yerdə qalan 1 faiz ümidləri doğruldaraq inkişaf edir və bütün yatırımları artıqlaması ilə qaytarır. “Uğursuzluğa uğrayanlar məni çəkindirmir, çünki ideyalarını davamlı şəkildə tətbiq etmələri, çalışqanlıqları, əslində, ondan xəbər verir ki, onlar əvvəl-axır uğur qazanacaqlar”, - deyə amerikalı iş adamı bildirib.
Şervin Pişəvar tələbələrə gələcəkdə “startup” biznesləri yaradarkən iki amili - özlərinə inamı heç zaman itirməməyi və başladıqları biznesin elmi tərəfini mükəmməl öyrənməyi nəzərə almağı tövsiyə edib. O deyib: “Əgər ideyanız insanların həyat tərzi və davranışını dəyişmək potensialına malikdirsə, bilin ki, o gəlir gətirəcək”.
Şervin Pişəvar həmtəsisçisi olduğu Hyperloop One şirkətinin fəaliyyətini misal çəkərək deyib: “Nəqliyyat və daşınma sahəsində inqilaba səbəb olacaq bu layihə uzun məsafələri ultra surətlə qət edən yerüstü nəqliyyat vasitəsi təklif edəcək. Saatlarla məsafəni bir neçə dəqiqəyə qət edəcək bu texnologiya insanların həyat tərzini və hətta bütün sənayeləri dəyişdirə bilər. Bu kimi layihələrin uğur qazanması şübhəsizdir”.
Məşhur iş adamı gənc azərbaycanlı alimləri sırf gəlir gətirə biləcək ideyalar deyil, insanların həyatını asanlaşdıracaq, bəşəriyyətin qarşılaşdığı çətinliklərə həll yolları tapacaq layihələr üzərində işləməyə çağırıb.

Известный американский бизнесмен Шервин Пишевар прочитал в Университете АДА лекцию на тему «Влияние современных технологий на глобальную бизнес-среду».
В мероприятии приняли участие Первый вице-президент Азербайджанской Республики госпожа Мехрибан Алиева, вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева.
Предприниматель Шервин Пишевар, изначально поверив и вложив инвестиции в инициативы «startup», которые сегодня превратились в такие гигантские глобальные компании как Uber, Airbnb, выступая перед студенческим и преподавательским составом Университета АДА, поделился своими рекомендациями о поисках успешных бизнес-идей. По его словам, при инвестировании различных проектов, находящихся на начальном этапе, нужно быть готовым к тому, что 99 процентов этих проектов потеряют деньги. Однако оставшийся один процент, оправдав надежды, развивается и возвращает сполна все вложения. «Потерпевшие неудачу меня не пугают, так как устойчивое применение собственных идей, их старательность, на самом деле, свидетельствуют о том, что в конце концов они достигнут успеха», - сказал американский бизнесмен.
Шервин Пишевар порекомендовал студентам учесть при создании в будущем «startup» бизнесов два фактора - не потерять веру в себя и полностью изучить научную сторону бизнеса, который они начинают. «Если Ваша идея обладает потенциалом изменить образ жизни и поведение людей, то знайте, что это принесет доход», - сказал он.
Приведя в пример деятельность компании Hyperloop One, сопредседателем которой является, Шервин Пишевар сказал: «Данный проект, который станет причиной революции в области транспорта и перевозок, предложит наземное транспортное средство, со сверхскоростью преодолевающее длинные расстояния. Эта технология, которая за несколько минут преодолеет часовые расстояния, может изменить образ жизни людей и даже всю индустрию. Несомненно, что подобные проекты достигнут успеха».
Известный бизнесмен призвал молодых азербайджанских бизнесменов работать не над идеями, приносящими только доход, а над проектами, которые облегчат жизнь людей, найдут пути решения трудностей, с которыми сталкивается человечество.