Dövlət Rəssamlıq Akademiyasında təhsil alan fiziki qüsurlu tələbələrin tədris şəraitini yaxşılaşdırmaq üçün Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə işlər həyata keçirilib.
Sentyabrın 15-də Leyla Əliyeva Rəssamlıq Akademiyasında tələbələrin təhsil şəraiti ilə tanış olub.
Rəssamlıq Akademiyasında fiziki qüsurlu tələbələrin təhsil şəraitinin yaxşılaşdırılmasının, onların istedadının inkişaf etdirilməsinin Heydər Əliyev Fondunun diqqətində olduğu qeyd edilib. Bu baxımdan Fondun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva mütəmadi olaraq akademiyada tələbələrlə görüşür, onlara yaradıcılıq barədə tövsiyələrini verir. Bildirilib ki, hazırda fiziki qüsurlu tələbələr üçün akademiyada lift quraşdırılıb və bu, xüsusi qayğıya ehtiyacı olan tələbələrin yuxarı mərtəbələrə rahat qalxıb-düşmələrinə şərait yaradır. Akademiyada, həmçinin fiziki qüsurlu tələbələrə emalatxanada da xüsusi şərait yaradılıb.
Bildirilib ki, Dövlət Rəssamlıq Akademiyasında hazırda 30-dək fiziki qüsurlu tələbə təhsil alır. Onlar istedadları ilə seçilir, bu təhsil ocağını müxtəlif beynəlxalq səviyyəli müsabiqələrdə layiqincə təmsil edirlər. Onu da deyək ki, Dövlət Rəssamlıq Akademiyasında təhsil alan fiziki qüsurlu tələbələr Heydər Əliyev Mərkəzində keçirilən sərgilərdə də fəal iştirak edirlər. Ümumilikdə isə yeni tədris ilində akademiyaya 400-ə yaxın tələbə qəbul olunub. Burada təhsil alanlar arasında Türkiyə, Rusiya, Pakistan, Makedoniya və digər ölkələrdən olan ümumilikdə 130-a yaxın xarici tələbə var.
Leyla Əliyeva Rəssamlıq Akademiyasının tələbələrinə yeni tədris ilində və yaradıcı işlərində uğurlar arzulayıb.
Akademiyanın müəllim-tələbə kollektivi Leyla Əliyevaya onlara göstərilən diqqətə görə minnətdarlıq ediblər.

По инициативе вице-президента Фонда Гейдара Алиева Лейлы Алиевой проводится работа по улучшению условий учебы студентов с ограниченными физическими возможностями, получающих образование в Государственной Академии художеств.
15 сентября вице-президент Фонда Лейла Алиева ознакомилась с условиями учебы студентов в Академии художеств.
Было отмечено, что улучшение условий учебы студентов с ограниченными физическими возможностями в Академии художеств, развитие их талантов находится в центре внимания Фонда Гейдара Алиева. Для этого вице-президент Фонда Лейла Алиева регулярно встречается со студентами Академии, дает им рекомендации по творчеству. Было сообщено, что сейчас в Академии установлен лифт для студентов с ограниченными физическими возможностями, и это позволяет студентам, нуждающимся в особой заботе, удобно подниматься на верхние этажи и спускаться вниз. В мастерских Академии также созданы особые условия для студентов с ограниченными физическими возможностями.
Было сообщено, что в настоящее время в Государственной Академии художеств получают образование до 30 студентов с ограниченными физическими возможностями. Oни очень талантливы, достойно представляют учебное заведение на различных международных конкурсах. Oтметим, что студенты с ограниченными физическими возможностями, получающие образование в Государственной Академии художеств, активно участвуют и в выставках, проводимых в Центре Гейдара Алиева. В целом, в новом учебном году в Академию поступили до 400 студентов. Среди них около 130 иностранных студентов из Турции, России, Пакистана, Македонии и других стран.
Вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева пожелала успехов студентам Академии художеств в творчестве и в новом учебном году.
Преподавательско-студенческий состав Академии выразил признательность вице-президенту Фонда Гейдара Алиева Лейле Алиевой за внимание и заботу о них.