Leyla Əliyeva BMT-nin Azərbaycandakı rezident əlaqələndiricisi Qulam İshaqzai ilə görüşüb
Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, İDEA İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri Leyla Əliyeva BMT-nin Azərbaycandakı rezident əlaqələndiricisi, eyni zamanda BMT-nin İnkişaf Proqramı və BMT-nin Əhali Fondunun rezident nümayəndəsi Qulam İshaqzai ilə görüşüb.
Görüşdə IDEA ilə BMT sisteminin qurumları arasında yeni əməkdaşlıq imkanları, o cümlədən BMT-nin Davamlı İnkişaf Məqsədlərinin həyata keçirilməsi və ətraf mühit problemlərinin həllində birgə fəaliyyət perspektivləri müzakirə edilib.
Həmçinin BMT-nin İnkişaf Proqramının dəstəyi ilə Azərbaycanın xüsusi mühafizə olunan təbiət ərazilərinin tərkibindəki sahilyanı ekoloji sistemlərdə idarəetmənin təkmilləşdirilməsi üzrə həyata keçirilən layihə ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Layihənin məqsədi Azərbaycanın özünəməxsus, dünyada nadir rast gəlinən bioloji müxtəliflik nümunələrinin qorunub saxlanılması məqsədilə xüsusi mühafizə olunan təbiət ərazilərinin yaradılması və səmərəli idarə olunmasıdır. Qeyd edək ki, sözügedən layihə çərçivəsində Qızılağac Dövlət Təbiət Qoruğu kompleksində aparılan yenidənqurma və təkmilləşdirilmə işləri nəticəsində Azərbaycanda regionun ilk xüsusi mühafizə olunan dəniz ərazisi yaradılacaq.
Görüşdə ətraf mühit, davamlı inkişaf və digər məsələlər üzrə əməkdaşlığın davam etdirilməsi və daha da gücləndirilməsi barədə razılığa gəlinib.

Vice-president of the Heydar Aliyev Foundation, founder and head of IDEA Public Association Leyla Aliyeva met UN’s resident coordinator in Azerbaijan, at the same time, resident representative of UN’s Development Programme and UN’s Population Fund Ghulam Ishagzai.
New possibilities of cooperation between IDEA and UN system’s entities, including the perspectives of joint activity in implementing UN’s Sustainable Development Goals and solving challenges facing the environment were discussed at the meeting.
Exchange of opinions was also held around the project being implemented with the UN’s Development Programme on improving management in coastline ecological systems contained in Azerbaijan’s specially protected natural territories.
The project aims at creating specially protected natural territories with a view to preserving Azerbaijan’s unique biological diversity - rarely encountered in the world - and efficient management thereof. As a result of the reconstruction and improvement works carried out at the Gyzylaghaj State Natural Reserve Complex in the framework of the said project, the first specially protected marine territory of the region will be created in Azerbaijan.
Agreement has been reached at the meeting also on continuing cooperation in the issues concerning the environment, sustainable development, and strengthening them further.