Oktyabrın 28-də Moskvada, “Yunost” mehmanxanasında Heydər Əliyev Fondunun Rusiya Federasiyasındakı nümayəndəliyinin rəhbəri, Rusiyanın Azərbaycanlı Gənclər Təşkilatının (RAGT) sədri Leyla Əliyevanın Moskvanın və Rusiya regionlarının ali təhsil məktəblərinin azərbaycanlı birinci kurs tələbələri ilə görüşü olub.
Leyla Əliyeva ali təhsil ocaqlarında tədris ilinin başlaması münasibətilə onları təbrik edərək bildirib ki, Rusiya ali məktəblərində təhsil almaq imkanı onların gələcəyini qurmaq üçün güclü başlanğıc, əsaslı bazadır. O, deyib ki, təkcə təhsil prosesi deyil, öz nəslinin nümayəndələri ilə ünsiyyət, dostluq, həmrəylik, dostların və mehriban insanların dəstəyini və qayğısını hiss etmək də vacibdir. RAGT-ın məhz bu məqsədlə yaradıldığını xüsusi vurğulayan Leyla Əliyeva, qurumun Rusiyanın 60 regionundan gənclərin iştirakı ilə keçirilən təsis qurultayından ətraflı söhbət açıb.
Gənclər təşkilatının başçısı RAGT-ın fəal və uğurlu iş apardığını bildirib: “Gənclərimizin ünsiyyət saxlamaları, müsabiqələrdə iştirak etmələri, maraqlı xəbərlərin müzakirələrinə qatılmaları üçün qurumun saytı yaradılmışdır. RAGT Rusiya ali məktəblərinin rəhbərliyi ilə yaxından əməkdaşlıq edir. Onların əksəriyyətində, özü də təkcə Moskvada deyil, Rusiyanın bir çox regionlarında da azərbaycanlı tələbə klubları artıq fəaliyyət göstərir və açılmaqdadır. Hərəkatımız daim inkişaf edir, dostlarımızın və məsləkdaşlarımızın sayı getdikcə artır. Məqsədimiz Rusiyada yaşayan gənclərimizin Azərbaycanın zəngin mədəniyyətini, qədim tarixini, milli ənənələrini layiqincə təmsil etmələrinə nail olmaqdır”.
Leyla Əliyeva hər il Rusiyanın bir çox ali məktəblərində Azərbaycan mədəniyyəti və tolerantlıq günləri, həftələrinin, konfransların keçirildiyinə, konsertlərin, fotosərgilərin təşkil olunduğuna diqqət çəkib. O, RAGT-ın hər il Xocalı faciəsinə həsr olunmuş konfranslar keçirdiyini də xatırladıb.
RAGT-ın xeyriyyəçiliyə böyük diqqət yetirdiyini bildirən L.Əliyeva iki dəfə təşkil olunmuş və indən belə hər il keçiriləcək “Qanın milləti yoxdur” aksiyasını, gənclərin uşaq evlərinə, qocalar və əlillər üçün evlərə baş çəkdiklərini xatırladıb: “Heç şübhəsiz, gənclərin idman və intellektual nailiyyətləri, ŞHK komandalarının çıxışları, nərd turnirləri, “Nə? Harada? Nə vaxt?” oyunu qurumun diqqət mərkəzindədir. Baharın sonunda Heydər Əliyev kuboku uğrunda mini-futbol çempionatı keçirmişik. Çempionatda Moskvanın 16 ali məktəbi iştirak etmişdir. Bu turnir hər il keçiriləcəkdir”.
RAGT-ın başçısı qurumun gələcək planları barədə məlumat verərək bildirib ki, gələcəkdə Azərbaycan dili, tarixi, ədəbiyyatı, milli rəqsləri siniflərinin, habelə Moskvada Azərbaycan məktəbinin açılması nəzərdə tutulur: “Bugünkü görüş belə bir əminlik yaradır ki, biz vahid komanda ola bilərik və birlikdə xeyli faydalı və xeyirxah iş görə bilərik, çünki sıralarımız getdikcə genişlənir. Təkcə Moskvada RAGT üzvlərinin sayı artıq mini ötmüşdür, bütün Rusiyada isə minlərlə məsləkdaşımız vardır. RAGT qurumun üzvü olan və olmayan azərbaycanlı gənclərin hamısına kömək etməyə hazırdır. Biz bütün ideyalarınızı, təşəbbüsləri dəstəkləməyə hazırıq. Tələbələrimiz üçün əlavə stimul kimi əlaçıların mükafat fondunu təsis etmişik. Mükafatlar təhsil ilinin sonunda veriləcəkdir”.
Azərbaycanın Rusiyadakı səfiri Polad Bülbüloğlu çıxışında Azərbaycan gənclərinin vahid çoxşaxəli ümumrusiya təşkilatında toplamaq məqsədi daşıyan fəal vətəndaş mövqeyinə görə Leyla Əliyevaya minnətdarlığını bildirib. O, deyib ki, Rusiyanın bütün regionlarında gənclər RAGT-ın yaradılmasını və irimiqyaslı fəaliyyətini alqışlayır. Xaricdə Azərbaycan diasporunun yaradılmasında ümummilli lider Heydər Əliyevin xidmətlərini xüsusi vurğulayan diplomat fikrini belə davam etdirib: “Ulu öndər diasporumuzun problemlərinə həmişə çox diqqətlə yanaşırdı. Dünya Azərbaycanlılarının I qurultayı Heydər Əliyevin təşəbbüsü və iştirakı ilə keçirilmişdir. Bu gün həmin xətti Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev uğurla davam etdirir və təkcə Rusiyada deyil, bütün dünyada Azərbaycan diasporu ilə bağlı məsələləri diqqət mərkəzində saxlayır”.
MDBMİ-nin xarici tələbələrin təhsili kafedrasının dekanı Vladimir Şışkin, Seçenov adına Moskva Tibb Akademiyasının prorektoru Renat Alyautdin, Moskva Dövlət Hüquq Akademiyasının beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin rəisi Nikolay Molçanov çıxış edərək, RAGT-ın və ali məktəblərdəki azərbaycanlı tələbə klublarının fəaliyyətini yüksək qiymətləndiriblər.
V.Şışkin bildirib ki, RAGT Azərbaycan mədəniyyətini, milli adət-ənənələrini və xalqımızın həyatını rusiyalılara daha yaxşı çatdırmaq üçün bundan da çox iş görə bilər: “RAGT-ın fəaliyyəti bu yolda tədricən bərpa olunan beynəlmiləlçilik ideyasının təcəssümüdür”.
Qurumun fəaliyyətini yüksək qiymətləndirən R.Alyautdin tibb bölməsi təşkil etməyi təklif etmiş, elmi konfransların, gənc alimlərin konfranslarının, idman turnirlərinin keçirilməsinə hər cür kömək etməyə hazır olduğunu bildirib.
N.Molçanov isə RAGT-ın ali məktəblər arasında ünsiyyət, dostluq, fikir mübadiləsi aparmaq imkanları yaratdığını söyləyib. O, Hüquq Akademiyasında 12 noyabr - Azərbaycan Konstitusiyası gününün keçirilməsi təşəbbüsü ilə çıxış etmiş azərbaycanlı tələbə klubunun fəaliyyətini yüksək qiymətləndirib: “Ali məktəbin rəhbərliyi həmin təşəbbüsü məmnuniyyətlə dəstəkləmişdir. Ümidvarıq ki, təhsil sahəsində Rusiya-Azərbaycan əməkdaşlığının gələcək inkişafına xidmət edəcək bu tədbiri azərbaycanlı tələbə klubunun nümayəndələri ilə birlikdə layiqincə keçirəcəyik”.
Sonra RAGT-ın sədri Leyla Əliyeva və səfir Polad Bülbüloğlu gənclər təşkilatının gələcək planları və tədbirləri ilə bağlı tələbələrin suallarına cavab veriblər.
Sonda RAGT-ın himni səsləndirilib, təşkilatın təsis konfransı haqqında film nümayiş etdirilib. Mehmanxananın foyesində RAGT-ın tərkibinə daxil olan müxtəlif ali məktəblərin azərbaycanlı tələbə klublarının stendləri, habelə Rusiya xəritəsində RAGT-ın azərbaycanlı tələbə klublarının fəaliyyət göstərdiyi regionların qeyd olunduğu ayrıca stend qurulub.

28 октября в Москве, в гостинице «Юность» состоялась встреча руководителя представительства Фонда Гейдара Алиева в Российской Федерации, председателя Азербайджанской молодежной организации России (АМОР) Лейлы Алиевой с азербайджанскими первокурсниками высших учебных заведений Москвы и регионов России.
Выступая перед студентами, председатель АМОР Лейла Алиева поздравила их с началом учебы в высших учебных заведениях, отметив, что возможность обучения в российских вузах является мощным жизненным стартом, основательной базой, на которой будет строиться их будущее. По ее словам, важен не только учебный процесс, но и общение, дружба, единение со своим поколением, важно чувствовать поддержку и заботу со стороны друзей и неравнодушных людей. Л. Алиева особо подчеркнула, что именно для этих целей была создана Азербайджанская молодежная организация России и подробно рассказала об учредительном съезде организации, который состоялся при участии молодых людей из 60 регионов РФ.
Глава молодежной организации также сказала, что АМОР ведет активную и успешную работу. «Создан сайт организации, на котором представители нашей молодежи могут общаться, участвовать в конкурсах, обсуждать интересные новости. АМОР активно сотрудничает с руководством российских вузов, во многих из которых уже существуют и открываются азербайджанские студенческие клубы, причем не только в Москве, но и во многих регионах России. Наше движение постоянно развивается, и у нас появляется все больше друзей и единомышленников. Наша цель заключается в том, чтобы азербайджанская молодежь, проживающая в России, могла достойно представлять богатую азербайджанскую культуру, древнюю историю и национальные традиции», ‑сказала Л. Алиева. Она обратила внимание на то, что ежегодно во многих вузах России проходят дни, недели культуры Азербайджана, проводятся конференции, дни толерантности, концерты, фотовыставки. Ежегодно АМОР проводит конференции, посвященные Ходжалинской трагедии.
Л. Алиева рассказала, что АМОР уделяет большое внимание благотворительности, напомнив о дважды организовывавшейся акции «У крови нет нации», которая будет проводиться ежегодно, посещении молодежью детских домов, домов для престарелых и инвалидов. «Безусловно, в центре внимания организации - спортивные и интеллектуальные достижения молодежи, выступления команды КВН, турниры по нардам, игра «Что? Где? Когда?». В конце весны мы проводили чемпионат по мини-футболу за Кубок Гейдара Алиева, в котором принимали участие 16 вузов Москвы. Этот турнир будет проводиться каждый год», ‑ сказала Лейла Алиева.
Говоря о предстоящих планах организации, глава АМОР сообщила, что предполагается открытие классов азербайджанского языка, истории, литературы, национальных танцев, а также азербайджанской школы в Москве.
«Сегодняшняя встреча вселяет уверенность в то, что мы сможем стать единой командой и вместе сделать много добрых и полезных дел, ведь нас становится все больше. Только в Москве насчитывается уже более тысячи аморовцев, а по всей России у нас уже несколько тысяч единомышленников. АМОР готова помогать всем представителям азербайджанской молодежи, вне зависимости от того, вступили они в нашу организацию или нет. Мы готовы поддерживать все ваши идеи, инициативы и начинания. А в качестве дополнительного стимула для наших студентов мы учредили фонд премии отличникам, которая будет выдаваться к концу учебного года»,‑ сказала Лейла Алиева.
Посол Азербайджана в России Полад Бюльбюль оглы в своем выступлении поблагодарил председателя АМОР Лейлу Алиеву за активную гражданскую позицию по объединению азербайджанской молодежи в единой разветвленной всероссийской организации. Он сказал, что молодежь во всех российских регионах приветствует создание и широкомасштабную деятельность этой молодежной организации. Дипломат особо подчеркнул заслуги общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева в создании азербайджанской диаспоры за рубежом. «Великий лидер всегда очень внимательно относился к проблемам нашей диаспоры. Первый съезд азербайджанцев мира был проведен по инициативе и при участии Гейдара Алиева. Сегодня Президент Азербайджана Ильхам Алиев продолжает этот курс и всегда держит в центре внимания вопросы азербайджанской диаспоры не только в России, но и во всем мире», ‑ сказал посол.
Выступившие декан кафедры по обучению иностранных студентов МГИМО Владимир Шишкин, проректор Московской медицинской академии им. Сеченова Ренат Аляутдин, начальник отдела международных связей Московской государственной юридической академии Николай Молчанов высоко оценили деятельность азербайджанской молодежной организации и азербайджанских студенческих клубов в вузах.
В. Шишкин в своем выступлении отметил, что АМОР позволяет сделать значительно больше для того, чтобы лучше довести азербайджанскую культуру, национальные традиции и жизнь народа до россиян. «Деятельность АМОР является воплощением идеи интернационализма, которая таким образом постепенно восстанавливается», ‑ сказал он.
Профессор Р. Аляутдин, высоко оценив деятельность организации, предложил организовать медицинскую секцию и выразил готовность оказывать всяческое содействие в проведении научных конференций, конференций молодых ученых, спортивных турниров.
Н. Молчанов добавил, что АМОР дает возможность общения, дружбы между вузами, обмена мнениями. Он также высоко оценил деятельность азербайджанского студенческого клуба юридической академии, который выступил с инициативой проведения 12 ноября Дня Конституции Азербайджана в стенах академии. «Руководство вуза с удовольствием поддержало эту инициативу, и надеемся, что вместе с представителями азербайджанского клуба мы достойно проведем это мероприятие, которое послужит дальнейшему развитию сотрудничества на поприще образования между Россией и Азербайджаном», ‑ сказал Н. Молчанов.
Затем председатель АМОР Лейла Алиева и посол Полад Бюльбюль оглы ответили на вопросы студентов о предстоящих планах и мероприятиях молодежной организации.
В заключение встречи прозвучал гимн Азербайджанской молодежной организации России.
На широком экране был продемонстрирован фильм об учредительной конференции АМОР. В фойе гостиницы были установлены стенды азербайджанских студенческих клубов различных вузов, входящих в состав АМОР, а также отдельный стенд с картой России, на которой выделены регионы, где действуют азербайджанские молодежные клубы АМОР.