Noyabrın 7-də Heydər Əliyev Mərkəzində Azərbaycanın görkəmli bəstəkarı, Xalq artisti, Dövlət Mükafatı laureatı Tofiq Quliyevin 100 illik yubiley gecəsi keçirilib.
Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva yubiley gecəsində iştirak edib.
Tədbir Heydər Əliyev Fondu tərəfindən Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin “Tofiq Quliyevin 100 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında” 2017-ci il 7 fevral tarixli Sərəncamına uyğun olaraq təşkil edilib.
Mərasimdən əvvəl Xalq artisti, Azərbaycan Milli Konservatoriyasının rektoru Siyavuş Kərimi, Bəstəkarlar İttifaqının sədri, Xalq artisti Firəngiz Əlizadə Tofiq Quliyevin Azərbaycan musiqi mədəniyyətinə töhfələri barədə fikirlərini jurnalistlərlə bölüşüblər. Vurğulanıb ki, Tofiq Quliyevin mahnıları hər gün səslənir və onları eşidəndə, adama elə gəlir ki, bəstəkarla söhbət edirik. Onun əsərləri həm Rəşid Behbudov, Şövkət Ələkbərova kimi korifey sənətkarların, həm də bu gün gənc müğənnilərin ifasında gözəl səslənir. Nə qədər ki, Azərbaycan var, Tofiq Quliyevin əsərləri də bir o qədər yaşayacaq.
Qeyd edək ki, Heydər Əliyev Fondu yubileylə əlaqədar Xalq artisti Tofiq Quliyevin yaradıcılığına həsr olunan “Musiqidə döyünən ürək” adlı multimedia toplusu hazırlayıb.
Yubiley gecəsindən əvvəl Heydər Əliyev Mərkəzinin foyesində multimedia toplusunun təqdimat mərasimi keçirilib. Layihənin rəhbəri, Heydər Əliyev Fondunun icraçı direktoru Anar Ələkbərov topluda Azərbaycan mədəniyyəti və incəsənətinin inkişafında əvəzsiz xidmətləri olan Tofiq Quliyevin yaradıcılığının geniş təhlil edildiyini və bəstəkar haqqında görkəmli şəxsiyyətlərin fikirlərinin, xatirələrinin yer aldığını bildirib. “Biz artıq iki ilə yaxındır ki, Tofiq Quliyevin 100 illik yubileyini qeyd etməyə hazırlaşırdıq və nəticə etibarilə Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevanın təşəbbüsü ilə çox gözəl bir layihə ərsəyə gəldi”, - deyən Anar Ələkbərov layihənin reallaşması üçün böyük işçi qrupunun yaradıldığını diqqətə çatdırıb.
Layihənin rəhbəri A.Ələkbərov göstərilən dəstəyə görə Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevaya minnətdarlığını bildirib.
Təqdimat mərasimində məlumat verilib ki, şəxsi və dövlət arxivlərinin materialları əsasında hazırlanan toplu Tofiq Quliyevin həyat və yaradıcılığı haqqında kitab-albomdan, bəstəkarın bədii filmlər üçün mahnıları, fortepiano üçün əsərləri, indiyədək səslənməmiş simfonik orkestr üçün əsərlərindən ibarət dörd cildlik not kitabları, 212 əsəri özündə cəmləşdirən fleş-kart dəstindən ibarətdir.
Vurğulanıb ki, Azərbaycan mədəniyyətinin, incəsənətinin inkişafında əvəzsiz xidmətləri olan, milli musiqi tariximizdə xüsusi yer tutan bəstəkar, Azərbaycan estrada və cazının klassiki, Xalq artisti Tofiq Quliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş tədbirlər çərçivəsində Heydər Əliyev Fondu tərəfindən çoxsaylı işlər görülüb. İlk növbədə, Bakı şəhərinin bütün arxivlərindən və bəstəkarın şəxsi arxivindən bütün not əlyazmaları toplanıb, köhnə babin lentlərdəki musiqi yazılarının elektron versiyası hazırlanıb və ilk dəfə olaraq toplu şəkildə buraxılıb. Multimedia toplusuna bəstəkarın müxtəlif dövrlərdə və müxtəlif mövzularda bəstələdiyi mahnılar, simfonik orkestr, fortepiano üçün əsərləri, kinofilmlərə yazdığı mahnılar, o cümlədən bəstəkarın ifasında müəllif əsərləri daxil edilib. Topluda Tofiq Quliyevin həyat və yaradıcılığının müxtəlif mərhələlərinə aid fotolar, görkəmli şəxsiyyətlərin, tanınmış söz adamlarının bəstəkar haqqında söylədiyi fikirlər, xatirələr, habelə ilk dəfə olaraq, onun indiyədək səslənməmiş, simfonik orkestr və kamera-instrumental əsərləri, bu günədək nota alınmamış 30-dan çox mahnısının audioyazısı yer alıb. Eləcə də kinofilmlərdə olan mahnıların not yazıları da topluda öz əksini tapıb. Elektron daşıyıcılarda Tofiq Quliyevin müxtəlif əsərləri 10 tematik mövzu üzrə qruplaşdırılıb. Bu sıraya Vətən, məhəbbət haqqında mahnılar, həmçinin kinofilmlərə yazılmış mahnılar, instrumental əsərlər, caz improvizasiyaları, bəstəkarın royalda olan ifaları və estrada miniatürləri, rəqs ritmləri və s. daxildir.
Bu toplu Tofiq Quliyevin zəngin irsinin öyrənilməsi, milli mədəni dəyərlərimizin qorunub saxlanması, təbliği və gələcək nəsillərə ötürülməsi işinə töhfə olacaq.
Daha sonra Heydər Əliyev Mərkəzinin Auditorium zalında təntənəli mərasim başlayıb. Əvvəlcə bəstəkarın oğlu, kinorejissor və ssenarist, Xalq Artisti Eldar Quliyev və qızı, yubiley konsertinin bədii rəhbəri Lalə Quliyeva çıxış edib.
Eldar Quliyev Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevə və birinci xanım Mehriban Əliyevaya tədbirin təşkilinə görə minnətdarlığını bildirib. O, ulu öndər Heydər Əliyevin Tofiq Quliyevin yaradıcılıq gecəsində söylədiyi “Biz hamımız gedəcəyik, heç kəs qalmayacaq. Lakin illər keçəcək, yüzillər keçəcək, Tofiq Quliyevin musiqisi yaşayacaq” sözlərini xatırladıb.
Lalə Quliyeva layihənin ərsəyə gəlməsində Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevaya minnətdarlığını ifadə edərək deyib: “Layihə Heydər Əliyev Fondunun dəqiq və savadlı işi nəticəsində möhtəşəm alınıb”. O, həmçinin layihənin rəhbəri Anar Ələkbərova ideya yaranandan başlayaraq son məşqlərə qədər bütün işlərə diqqətlə yanaşmasına görə təşəkkürünü bildirib.
Çıxışlardan sonra Tofiq Quliyevin ömür yolundan və yaradıcılığından bəhs edən qısametrajlı sənədli film nümayiş etdirilib.
Filmdə Tofiq Quliyevin Azərbaycan musiqisindəki əvəzolunmaz rolundan, 200-dən çox bir-birindən gözəl və yaddaqalan mahnıların müəllifi olmasından, 40-dan çox kinofilmə musiqi bəstələməsindən bəhs edilir. Onun geniş yaradıcılığının yalnız bəstəkarlıq fəaliyyəti ilə məhdudlaşmadığı, eyni zamanda, gözəl pianoçu, dirijor, pedaqoq, Azərbaycan estrada və caz musiqisinin banilərindən biri olduğu qeyd edilir. Sənədli filmdə ümummilli lider Heydər Əliyevin, bəstəkarın sənət dostlarının, görkəmli musiqiçilərin Tofiq Quliyev haqqında fikirləri yer alıb.
Konsert proqramında bəstəkarın müəllifi olduğu mahnılar, kinofimlərə yazdığı instrumental musiqilər, caz musiqiləri, simfonik orkestr üçün əsərləri ifa olunub. Yubiley gecəsində Tofiq Quliyevin məşhur, dillər əzbəri olan mahnıları ilə yanaşı, uzun müddətdir səslənməyən kompozisiyaları da təqdim edilib.
Konsertdə Xalq artistləri Fidan və Xuraman Qasımovalar, Azər Zeynalov, Samir Cəfərov, Fərhad Bədəlbəyli, Murad Adıgözəlzadə, Əməkdar artistlər Aygün Bəylər, Azərin, Tünzalə Ağayeva, Sərxan Sərxan, İlqar Muradov, Emil Əfrasiyab, Elçin Əzizov, İsfar Sarabski, rusiyalı vokalçı Yana Melikayeva, tarzənlər – Əməkdar artist Sahib Paşazadə, Şəhriyar İmanov, nağara ifaçısı Emin Cəbrayılov, skripkaçılar Elvin Qəniyev, Ceyla Seyidova, həmçinin Xalq artisti Rauf Abdullayevin dirijorluğu ilə Azərbaycan Dövlət Simfonik Orkestri, Azərbaycan Dövlət Xor Kapellası, “Qaya” ansamblı, “Natiq” ritm qrupu və “Qaytağı” qrupu çıxış ediblər.
Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva bəstəkarın oğlu, Xalq artisti Eldar Quliyev və qızı Lalə Quliyeva ilə görüşüb. Leyla Əliyeva yubiley gecəsinin yüksək səviyyədə təşkil edildiyini, gecədə səslənən əsərlərin Tofiq Quliyevin yaradıcılığının parlaq nümunələri olduğunu, bu əsərlərin hamı tərəfindən sevildiyini deyib. Bildirib ki, yubiley gecəsindəki ab-havadan həm babası, ulu öndər Heydər Əliyev, həm də bəstəkarın özü məmnun qalardı. Tofiq Quliyevin övladları yubiley gecəsinin təşkilində Prezident İlham Əliyevin, birinci xanım Mehriban Əliyevanın və Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın dəstəyini yüksək qiymətləndiriblər və minnətdarlıqlarını ifadə ediblər.

The 100th anniversary of People’s Artist, State Award laureate Tofik Guliyev took place at the Heydar Aliyev Center, November 7.
Vice-president of the Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva attended the jubilee evening.
The event was organized by the Heydar Aliyev Foundation, following the Resolution of President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev “On celebrating the 100th anniversary of Tofik Guliyev”, dated 7 February 2017.
Before the ceremony, People’s Artist, rector of the Azerbaijan National Conservatoire Siyavush Kerimi and chairperson of the Composers Union, People’s Artist Firangiz Alizadeh shared with correspondents their views of Tofik Guliyev’s contribution to Azerbaijan’s music culture. It was noted that Tofik Guliyev’s songs are listened to every day, and listening to them makes us feel as if we are talking with the composer. His works have been performed by such musician-coryphaeus as Rashid Behbudov, Shovkat Alakbarova, as well as today’s young singers. As long as Azerbaijan exists, Tofik Guliyev’s music will continue to live.
To celebrate the composer’s jubilee, the Heydar Aliyev Foundation has prepared a multimedia collection called “The heart beating with music”, dedicated to the creativity of People’s Artist Tofik Gouliyev.
Before the jubilee evening, presentation of the multimedia collection took place in the foyer of the Heydar Aliyev Center. Project’s head, Executive Director of the Heydar Aliyev Foundation Anar Alakbarov said that the collection included comprehensive analysis of the creativity of Tofik Gouliyev, who had matchless service in the development of Azerbaijan’s culture and art, and views and memories of eminent personalities of the composer. Saying “We have been preparing for the celebration of Tofig Guliyev’s 100th anniversary for almost two years, and, as a result, a very nice project has been accomplished following the initiative of Azerbaijan’s First Vice-president Mehriban Aliyeva”, Anar Alakbarov brought to attention that a big taskforce was established to implement the project.
Anar Alakbarov thanked First Vice-president of the Republic of Azerbaijan Mehriban Aliyeva for her support to the project.
It was informed, at the presentation ceremony, that the collection, compiled on the basis of private and archive materials, consists of a book-album about Tofik Guliyev’s life and creativity, four-volume note books comprised of the composer’s songs written for feature films, works for piano-forte, works for symphonic orchestra, not performed so far, and a flash card containing 212 works.
It was underscored that a lot of works have been done by the Heydar Aliyev Foundation in the framework of the events dedicated to the 100th anniversary of People’s Artist Tofik Gouliyev - a composer, the classic of the Azerbaijani variety and jazz, who has had his matchless service in the development of Azerbaijan’s culture and art, with his special place in our music history. First of all, all note manuscripts were collected from archives of Baku city and the composer’s private archive, electronic version of music recordings contained on old tapes were prepared and issued for the first time in the form of a collection. The multimedia collection contains songs composed by the composer at different periods on various themes, works for symphonic orchestra and a piano-forte, soundtracks to movies, including author works performed by the composer. Photos related to various stages of the composer’s life and creativity, opinions told by eminent personalities, well-known peoples about the composer, memories, as well as his works for symphonic orchestra and chamber-instrumental works that have never been performed so far, and audio-recordings of over 30 songs without notes have been included in the collection. The collection also includes notes of soundtracks to movies. Various works by Tofik Gouliyev have been grouped into electronic media under 10 themes, to include the songs about the Homeland, love, soundtracks to movies, instrumental works, jazz improvisations, the composer’s playing on a grand piano, as well as variety miniatures, dance rhythms etc.
This collection will be contribution to studying Tofig Guliyev’s rich legacy, preserving and disseminating our national cultural treasures, and conveying them to future generations.
Then, a solemn ceremony started in the auditorium of the Heydar Aliyev Center. First, People’s Artist Eldar Guliyev, the composer’s son, a movie director and script writer, and Lala Guliyeva, the composer’s daughter, the artistic director of the jubilee concert, spoke.
Eldar Guliyev expressed his gratitude to President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva for the organization of the event. He recalled national leader Heydar Aliyev’s words at Tofik Guliyev’s recital: “We will all be gone. Nobody will remain. However, years will pass, and Tofik Guliyev’s music will still be living”.
Lala Guliyeva, thanking First Vice-president of the Republic of Azerbaijan Mehriban Aliyeva for the support provided to the project, said: “The project has been accomplished perfectly thanks to the Heydar Aliyev Foundation’s accurate and skilled work”. She also thanked head of the project Anar Alakbarov for his careful attitude to all the works from the very moment of the idea’s emergence through to the final rehearsals.
After the speeches, a short documentary about Tofik Guliyev’s path of life and creativity was shown.
The film talks about Tofik Guliyev’s matchless role in the Azerbaijani music, his being the author of over 200 very beautiful and memorable songs, and composing soundtracks to over 40 movies. It is also mentioned in the film that his creativity did not confined to only the activities of a composer, he was, at the same time, a skilled pianist, conductor, pedagogue, and one of the founding fathers of the Azerbaijani variety and jazz music. The documentary contained opinions of national leader Heydar Aliyev, the composer’s friends and eminent musicians about Tofik Guliyev.
Songs of the composer, instrumental music pieces written by him to movies, jazz music pieces, and works for a symphonic orchestra were performed at the concert programme. Along with Tofik Guliyev’s very famous songs, his never-performed compositions were also presented at the jubilee evening.
People’s artists Fidan and Khuraman Gasymovas, Azer Zeynalov, Samir Jafarov, Farhad Badalbeyli, Murad Adigozalzadeh, Honoured artists Aygun Beylar, Azerin, Tunzala Aghayeva, Sarkhan Sarkhan, Ilgar Muradov, Emil Afrasiyab, Elchin Azizov, Isfar Sarabski, Russian vocalist Yana Melikayeva, tarzans – People’s artist Sahib Pashazadeh, Shahriyar Imanov, naghara player Emin Jabrailov, violinists Elvin Ganiyev, Jeyla Seyidova, as well as the Azerbaijan State Symphonic Orchestra and the Azerbaijan State Choir directed by People’s Artist Rauf Abdullayev, “Gaya” Group, “Natig” Rhythm Group and “Gaytaghy” Group performed at the evening.
Vice-president of the Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva met the composer’s son, People’s Artist Eldar Guliyev and his daughter Lala Guliyeva. Leyla Aliyeva noted that the evening was organized at a high level, the music pieces performed at the evening were brilliant examples of Tofik Guliyev’s creativity, and that these works have been loved by all. She mentioned that both her grandfather, national leader Heydar Aliyev and the composer himself would have been satisfied with the environment dominating the jubilee evening. Tofik Guliyev’s children highly appreciated the support provided by President Ilham Aliyev, First Lady Mehriban Aliyeva and Vice-president of the Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva for the organization of the jubilee evening, expressing their gratitude.