Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, IDEA İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri Leyla Əliyeva ölkəmizdə səfərdə olan UNICEF-in Avropa və Mərkəzi Asiya üzrə regional direktoru Əfşan Xan ilə görüşüb.
Leyla Əliyeva UNICEF tərəfindən bütün dünyada uşaqların vəziyyətinin yaxşılaşdırılması naminə aparılan fəaliyyəti yüksək qiymətləndirərək, uşaqların rifahı, sağlamlığı və təhsilinin təmin edilməsinin gələcəyimiz üçün ən dəyərli sərmayə olduğunu vurğulayıb. Bu sahədə Azərbaycanda son illər böyük irəliləyişlərin əldə edildiyini bildirib, bununla bağlı işlərin davam etdiriləcəyinə və daha da genişləndiriləcəyinə əminliyini qeyd edib. Uşaqların ətraf mühitin mühafizəsi sahəsində təhsil almalarının və maarifləndirilməsinin əhəmiyyətinə toxunan Leyla Əliyeva IDEA İctimai Birliyi tərəfindən son 6 ildə uşaqların ekoloji biliklərinin artırılması istiqamətində həyata keçirilən çoxsaylı layihələr, o cümlədən eko laboratoriyalar, düşərgələr, kurslar və nəşrlər haqqında ətraflı məlumat verib.
Əfşan Xan, öz növbəsində, ətraf mühit və davamlı inkişaf məsələləri üzrə uşaqların məlumatlandırılmasına yönəlmiş fəal səylərinə görə Leyla Əliyevaya öz minnətdarlığını bildirib. O, UNICEF-in iqlim dəyişikliyi, davamlılıq və digər ekoloji mövzuların tədris proqramına daxil edilməsində maraqlı olduğunu, bu barədə IDEA-nın fəaliyyətini yüksək dəyərləndirdiyini qeyd edib.
Görüş zamanı tərəflər arasında uşaqların ekoloji təhsili üzrə mümkün əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə edilib, eləcə də sağlamlıq imkanları məhdud uşaqların cəmiyyətə inteqrasiyası, onların sosial müdafiəsi, reabilitasiyası və təhsili məsələləri üzrə fikir mübadiləsi aparılıb.

Vice-president of the Heydar Aliyev Foundation, founder and head of IDEA Public Association Leyla Aliyeva met UNICEF’s regional director for Europe and Central Asia Afshan Khan.
Leyla Aliyeva, highly appreciating the activities of UNICEF towards improving conditions of children throughout the world, emphasized that ensuring children’s well-being, health and education was the most valuable investment into our future. She noted that recent years Azerbaijan has reached great progress in this sphere, expressing confidence that the works associated with this issue will be continued and extended further. Touching upon the significance of children’s being educated and enlightened on protection of the environment, Leyla Aliyeva gave comprehensive information about the numerous projects implemented for the last six years by IDEA Public Union towards extending children’s environmental awareness, including Eco laboratories, camps, courses, and publications.
Afshan Khan, in turn, thanked Leyla Aliyeva for her active endeavours aiming to enlighten children on the environment and sustainable development. He said that UNICEF was interested in including such subjects as climate change, sustainability and other ecological subjects into the education programme, highly appreciating IDEA’s activity in this direction.
Perspectives of possible cooperation between the parties in children’s ecological education was discussed during the meeting, holding an exchange of views on integration of children with restricted health condition, social protection and rehabilitation thereof, and issues concerning education.