Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, IDEA İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri Leyla Əliyeva ölkəmizdə səfərdə olan UNICEF-in Avropa və Mərkəzi Asiya üzrə regional direktoru Əfşan Xan ilə görüşüb.
Leyla Əliyeva UNICEF tərəfindən bütün dünyada uşaqların vəziyyətinin yaxşılaşdırılması naminə aparılan fəaliyyəti yüksək qiymətləndirərək, uşaqların rifahı, sağlamlığı və təhsilinin təmin edilməsinin gələcəyimiz üçün ən dəyərli sərmayə olduğunu vurğulayıb. Bu sahədə Azərbaycanda son illər böyük irəliləyişlərin əldə edildiyini bildirib, bununla bağlı işlərin davam etdiriləcəyinə və daha da genişləndiriləcəyinə əminliyini qeyd edib. Uşaqların ətraf mühitin mühafizəsi sahəsində təhsil almalarının və maarifləndirilməsinin əhəmiyyətinə toxunan Leyla Əliyeva IDEA İctimai Birliyi tərəfindən son 6 ildə uşaqların ekoloji biliklərinin artırılması istiqamətində həyata keçirilən çoxsaylı layihələr, o cümlədən eko laboratoriyalar, düşərgələr, kurslar və nəşrlər haqqında ətraflı məlumat verib.
Əfşan Xan, öz növbəsində, ətraf mühit və davamlı inkişaf məsələləri üzrə uşaqların məlumatlandırılmasına yönəlmiş fəal səylərinə görə Leyla Əliyevaya öz minnətdarlığını bildirib. O, UNICEF-in iqlim dəyişikliyi, davamlılıq və digər ekoloji mövzuların tədris proqramına daxil edilməsində maraqlı olduğunu, bu barədə IDEA-nın fəaliyyətini yüksək dəyərləndirdiyini qeyd edib.
Görüş zamanı tərəflər arasında uşaqların ekoloji təhsili üzrə mümkün əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə edilib, eləcə də sağlamlıq imkanları məhdud uşaqların cəmiyyətə inteqrasiyası, onların sosial müdafiəsi, reabilitasiyası və təhsili məsələləri üzrə fikir mübadiləsi aparılıb.

Вице-президент Фонда Гейдара Алиева, учредитель и руководитель Общественного объединения IDEA Лейла Алиева встретилась с находящейся в стране региональным директором ЮНИСЕФ по Европе и Центральной Азии Афшан Хан.
Лейла Алиева, высоко оценив деятельность ЮНИСЕФ, проводимую во имя улучшения положения детей во всем мире, отметила, что охрана здоровья детей, обеспечение их образования является самой ценной инвестицией в наше будущего. Вице-президент Фонда Гейдара Алиева отметила большие достижения, достигнутые в этой области за последние годы в Азербайджане, выразила уверенность в продолжении и дальнейшем расширении проводимых в этом направлении работ. Коснувшись важности просвещения детей в вопросах охраны окружающей среды, Лейла Алиева проинформировала о многочисленных проектах, осуществляемых Общественным объединением IDEA за последние 6 лет по повышению уровня экологических знаний детей, в том числе рассказала об эколабораториях, курсах и публикациях.
Региональный директор ЮНИСЕФ Афшан Хан, в свою очередь, поблагодарила Лейлу Алиеву за активные усилия по информированию детей в области охраны окружающей среды и устойчивого развития. Она отметила, что ЮНИСЕФ заинтересован во включении в учебную программу таких тем, как климатические изменения, устойчивость и экология, высоко оценила деятельность IDEA в этом направлении.
В ходе встречи стороны обсудили перспективы сотрудничества по экологическому обучению детей, состоялся и обмен мнениями в связи с интеграцией в общество детей с ограниченными возможностями здоровья, их социальной защитой, реабилитацией и образованием.