Azərbaycanın RF-dəkı səfiri Polad Bülbüloğlu tədbirin vacibliyini vurğulayaraq bildirib ki, Rusiyanın tibb və səhiyyə sahəsində xeyli azərbaycanlı həkimin çalışması, onların böyük uğurlar qazanması və yüksək peşəkar səviyyədə işləməsi əlamətdar faktdır. Hazırda Azərbaycanda başqa sahələrlə yanaşı səhiyyə və tibb sahəsinin də fəal inkişaf etdiyini deyən səfir ölkədə son texniki avadanlıqla təchiz edilmiş yeni xəstəxanaların, poliklinikaların, tibbi mərkəzlərin tikildiyini xatırladıb. P.Bülbüloğlu Rusiya və Azərbaycanın tibb və səhiyyə işçiləri arasında təcrübə mübadiləsi və daimi əlaqələrin bu baxımdan xüsusi əhəmiyyət kəsb etdiyini, Heydər Əliyev Fondunun RF-dəki nümayəndəliyi ilə sıx əməkdaşlığın bu məsələnin həllinə təkan verə biləcəyini söyləyib.
Heydər Əliyev Fondunun RF-dəki nümayəndəliyinin rəhbəri, RAGT-nin sədri Leyla Əliyeva isə peşəsi insan həyatını xilas etmək olan adamlarla görüşlərin xüsusi əhəmiyyətini vurğulayıb: “Siz insanlara ümid bəxş edir, onlara böyük kömək göstərirsiniz. Həkim peşəsi ən mühüm və məsul peşələrdən biri olmaqla bərabər, həm də ən vacib və ən çox ehtiyac olan peşələrdən biridir. Bu nəcib işinizə görə sizə təşəkkür edirəm”.
Leyla Əliyeva Heydər Əliyev Fondunun RF-dəki nümayəndəliyinin fəaliyyəti haqqında məlumat verib. O, Heydər Əliyev Fondunun Rusiyadakı nümayəndəliyinin yaradılmasından keçən iki ildə mədəniyyət, elm, idman və təhsil sahələrində fəal iş aparıldığını, bu işlərin davam etdirildiyini, lakin Fondun fəaliyyətinin əsas istiqamətlərindən birinin şübhəsiz ki, səhiyyə sahəsi olduğunu bildirib. Leyla Əliyeva deyib ki, Heydər Əliyev Fondu Azərbaycanda həm müstəqil şəkildə, həm də Səhiyyə Nazirliyi ilə birgə müxtəlif proqramlar və layihələr işləyib hazırlayır, həyata keçirir, xüsusi qayğıya ehtiyacı olan insanlara, ən zəif müdafiə olunan sosial qruplara – uşaqlara, yeniyetmələrə, habelə uşaq evlərinə, qocalar evlərinə, qaçqın və məcburi köçkün ailələrinə, aztəminatlı ailələrə və müxtəlif xəstəliklərdən əziyyət çəkən uşaqlara kömək edir.
Leyla Əliyeva Heydər Əliyev Fondunun fəaliyyətinin tibbi istiqaməti barədə məlumat verib və bu sahədə bir neçə layihənin adını çəkib. Məsələn, Fond 2004-cü ildən “Şəkərli diabetdən əziyyət çəkən uşaqlara ən yüksək qayğı” proqramını həyata keçirir. Bu proqram çərçivəsində yaşlılara da ciddi kömək göstərilir; 2005-ci ilin fevralından “Talassemiyasız həyat naminə” proqramı həyata keçirilir, Bakıda müasir Talassemiya Mərkəzi tikilib istifadəyə verilib; yeni səhiyyə obyektləri tikilir, mövcud müəssisələr yenidən qurulur, bu il Uşaq Psixonevroloji Mərkəzi açılıb; Əzizbəyov rayonunun Türkan qəsəbəsindəki poliklinika, Şüvəlan qəsəbəsindəki xəstəxana, Zirə qəsəbəsindəki müalicə-diaqnostika mərkəzi təmir edilib və lazımi avadanlıqla təchiz olunub, 2008-ci ilin aprelində Qala qəsəbəsində müasir tibb mərkəzi tikilib, 2007-2009-cu illərdə “Təbəssüm” uşaq sanatoriyası əsaslı təmir edilib, avadanlıqla təchiz olunub, bir sıra digər işlər görülüb. Heydər Əliyev Fondu dünyanın bir sıra məşhur şirkətləri ilə əməkdaşlığı inkişaf etdirir və genişləndirir.
Leyla Əliyevanın sözlərinə görə, son beş ildə Heydər Əliyev Fondu tərəfindən Azərbaycanın 10 mindən çox sakininə tibbi yardım göstərilib, 763 cərrahiyyə əməliyyatı aparılıb, 100-ə yaxın xəstə müayinə və müalicə üçün xaricə göndərilib: “İstərdik ki, ümumiyyətlə xəstələr olmasın, lakin təəssüf ki, bu mümkün deyil. Heydər Əliyev Fondu əldə edilən nailiyyətlərlə kifayətlənmək fikrində deyil, o, bütün dünyada, o cümlədən Rusiyada yaşayan azərbaycanlılara kömək göstərməkdə davam edəcəkdir”.
Leyla Əliyeva RAGT-nin fəaliyyətinə də toxunaraq bildirib ki, qurum artıq iki ildir ki, “Qanın milləti yoxdur!” xeyriyyə aksiyası keçirir. Bu günlərdə isə Azərbaycanın gənc həkimləri “Sağlam olmağını yəqin et, xəstəliyə “Yox” de!” aksiyası keçiriblər. Bu aksiya çərçivəsində pasiyentlərin pulsuz müayinə edilməsi təmin olunub. Leyla Əliyeva təcrübə mübadiləsinin, birgə aksiyalar, konfranslar, seminarlar, ustad dərsləri təşkil edilməsinin gənc həkimlər üçün əhəmiyyətini də vurğulayaraq, səhiyyə sahəsində hər hansı təşəbbüs və təklifləri dəstəkləməyə hazır olduğunu bildirib.
Görüşdə Heydər Əliyev Fondunun fəaliyyəti haqqında film nümayiş etdirilib.
Daha sonra Azərbaycanın RF-dəki səfiri çıxış edib. O, Azərbaycandakı tibb müəssisələrinin texniki təchizatının yüksək səviyyədə olduğunu xatırladıb, bu müasir texnika ilə canlı insanların işləməli olduğunu, bu üzdən bu gün təhsil alan gənclərin yaxşı mütəxəssislər kimi yetişərək Vətənə qayıtmasının vacibliyini bildirib.
Görüşdə çıxış edən həkimlər bu cür tədbirlərin keçirilməsinin vacibliyini, Rusiya və Azərbaycanın tibbi ictimaiyyətinin və səhiyyə sahəsinin nümayəndələri arasında əlaqələrin inkişaf etdirilməsinin zəruriliyini qeyd ediblər. Onlar bu görüşün təşkil edilməsinə görə Heydər Əliyev Fondunun RF-dəki nümayəndəliyinin rəhbəri Leyla Əliyevaya və Azərbaycanın RF-dəki səfiri Polad Bülbüloğluna təşəkkür edib, bu görüşün gələcək qarşılıqlı fəaliyyətin əsasını qoyduğunu bildiriblər. Onlar səyləri birləşdirmək və konkret əməkdaşlıq üçün imkanlar çox olduğunu vurğulayıblar.
Sonra təntənəli təltifetmə və xatirə hədiyyələrinin təqdim edilməsi mərasimi olub. Leyla Əliyeva Rusiya tibbi ictimaiyyətinin nümayəndələrinə fəxri fərmanlar təqdim edib. Səhiyyə və təhsil sisteminin görkəmli işçilərinə - professorlara, akademiklərə, praktiki həkimlərə, habelə tibb sahəsində perspektivli gənc mütəxəssislərə “Kadrların hazırlanmasına və RAGT-nin humanitar aksiyalarının təşkilinə fəal kömək etdiklərinə görə” təşəkkür olunub. Təşəkkürnaməyə layiq görülənlər arasında akademik Valeri Sandrikov, Dövlət Dumasının Sağlamlığın Qorunması Komitəsinin sədrinin köməkçisi, tibb elmləri doktoru Yevgeni Gelfqard, professorlar – Əliheydər Rəhimov, Aleksandr Yeremenko, Yuri Barsukov, Adil Məmmədov, Səfər Həmidov, İsmixan Qəhrəmanov, Kima Abdullayeva, gənc mütəxəssislər – Samir Əliyev, Pərviz Səfərov və Əşrəf Həsənov var.

Azerbaijanis working in the health and medical system of Russia attended a gathering at the Embassy of Azerbaijan to Russia on December 3rd. Nearly 50 medics were present at the meeting, which was organized jointly by the Delegation of the Heydar Aliyev Foundation in the Russian Federation, the Azerbaijani Youth Organization of Russia (AYOR) and the Embassy of Azerbaijan to Russia.
Ambassador Polad Bulbuloglu opened the event by saying that a a great number of Azerbaijani doctors work in Russia’s health and medical system - they are extremely successful and work at the highest professional level. The Ambassador mentioned that healthcare and medicine are actively being developed in Azerbaijan as witnessed by new hospitals, polyclinics, and medical centers equipped with latest technical equipment. Exchange of professional expertise between Russian and Azeri health and medical employees is of special importance in this sense - firm cooperation with the Delegation of Heydar Aliyev Foundation in the Russian Federation can stimulate development of relations concerning settlement of this affair.
Leila Aliyeva – the Head of the Delegation of the Heydar Aliyev Foundation in the Russian Federation, and Chairwoman of AYOR - stressed the significance of this meeting of people dedicated to the preservation of human life. Mrs Aliyeva stated: ‘You give hope to people, and help them when they most need it. The medical profession is one of the most important and responsible, and one of the most essential professions. I thank you for your noble work’.
Talking of the extensive activities of the Delegation of Heydar Aliyev Foundation in the Russian Federation, Mrs Aliyeva mentioned that more than two years have passed since the Delegation’s establishment. During these two years substantial progress has been made in the fields of culture, science, sport and education. However, one of the greatest priorities in the Foundation’s activities is health. She emphasized that the Heydar Aliyev Foundation develops and undertakes programs and projects in Azerbaijan, both independently and in conjunction with the Health Ministry. The Foundation helps people in need of special care, and vulnerable social groups – children, teenagers, childrens homes, homes for the elderly, displaced and refugee families, families in poverty, and children affected with different diseases.
The Foundation's Director gave more detail of the medical aspects of the Foundation’s work, mentioning several of the projects which have been undertaken. Mrs Aliyeva said that the Foundation has been promoting the Priority Care for Diabetic Children Program since 2004 – a project which simultaneously delivers intensive assistance to the elderly. The ‘Life without Thalassemia’ Progra has been operating since 2005 - a modern Thalassemia Center was built and opened in Baku, new medical facilities have been built and existing institutions modernised. New projects include a Child Psycho-Neurologic Center opened this year; a Polyclinic in the Turkan area of Azizbeyov District; a hospital in the Shuvalan settlement; a Treatment-Diagnostics Center in Zira Settlement was renovated and newly-equipped; a modern medical center was constructed in April 2008 in Gala settlement; the Tebessum Child Sanatorium was extensively rebuilt and re-equipped in 2007-2009; along with many other projects. The Heydar Aliyev Foundation enables cooperation with a number of world-famous firms.
Mrs Aliyeva explained that for the past five years the Heydar Aliyev Foundation has rendered medical aid to more than 10.000 people in Azerbaijan - 763 surgical operations have been carried out, and nearly one hundred patients have been sent abroad for examination and treatment. She said; ‘Of course we would prefer that people didn't become ill at all - but unfortunately this isn't possible. The Heydar Aliyev Foundation is pleased with the achievements which have been made. The Foundation will continue to help Azeris across the world, including those in Russia’.
Goin on to discuss AYOR's work, Leila Aliyeva said the Organization has been running the ‘Blood Has No Nation’ project for more than 2 years now. Young doctors in Azerbaijan recently ran the ‘Make Sure You're Healthy - Say NO to Disease’ project, under which patients enjoyed medical screening without charge. Mrs Alieva mentioned the importance of interchange of expertise, joint projects, conferences, seminars, and masterclasses for young doctors , affirming that the Foundation is eager to support all initiatives and suggestions in the health sphere.
A documentary about the work of the Heydar Aliyev Foundation was shown at the event.
The Ambassador of Azerbaijan to Russia raised the subject of high-level technical equipment now available in Azerbaijan's medical facilities, saying that this modern equipment was there to be used – so student doctors should return to the homeland as effectively-trained experts.
Doctors who addressed the meeting noted the necessity of such events, and the development of ties between the healthcare and medical communities of Russia and Azerbaijan. The doctors stated that the meetinghad laid the foundations for future mutual action, and expressed deep gratitude to the Head of the Delegation of the Heydar Aliyev Foundation in the Russian Federation Leila Aliyeva, and to the Ambassador of Azerbaijan Polad Bulbuloglu . Speakers noted there are many opportunities to unite efforts and cooperate with each other.
The ceremony of awards and presentations then followed. Leila Aliyeva – the Head of the Delegation of the Heydar Aliyev Foundation in the Russian Federation - presented Honour Diplomas to members of the Russian medical community. Outstanding professionals of the health and medical system – professors, academicians, practicing doctors, promising young specialists in medicine received special thanks, including Academician Valeri Sandrikov, Aide to Chairperson of the State Duma Health Protection Committee; Doctor of Dedicine Yevgeni Gelfgard; Professors Aliheydar Rahimov, Aleksandr Yeremenko, Yuri Barsukov, Adil Mammadov, Safar Hamidov, Ismikhan Gahramanov, and Kima Abdullayeva; young specialists Samir Aliyev, Parviz Safarov and Ashraf Hasanov. All the above received the special commendation of AYOR ‘for their contribution to the training of personnel, and the organization of the humanitarian work of AYOR’.