Dekabrın 21-də Heydər Əliyev Mərkəzində Xalq rəssamı, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü, Azərbaycan Dövlət Rəssamlıq Akademiyasının rektoru Ömər Eldarovun 90 illik yubileyi ilə bağlı “Gözəllik və monumentallıq” adlı fərdi sərgisi açılıb.
Sərgidə dövlət və hökumət nümayəndələri, Milli Məclisin deputatları, tanınmış elm, mədəniyyət və incəsənət xadimləri də iştirak ediblər.
Sərginin açılışında Azərbaycanın Birinci vitse-prezidentinin köməkçisi, Heydər Əliyev Mərkəzinin direktoru Anar Ələkbərov Birinci-vitse prezident Mehriban Əliyevanın Xalq rəssamı Ömər Eldarova 90 illik yubileyi münasibətilə ünvanladığı təbrik məktubunu oxuyub.
Məktubda Ömər Eldarovun Azərbaycan heykəltəraşlıq sənətinin inkişafında misilsiz xidmətləri vurğulanıb, görkəmli incəsənət xadiminin xalqımızın mənəvi təkamülünə, gənclərimizin estetik tərbiyəsinə mühüm töhfələr verdiyi, Azərbaycanın dahi şəxsiyyətlərinin unudulmaz obrazlarını gözəl abidələrə çevirərək milli heykəltəraşlıq məktəbini zənginləşdirdiyi qeyd edilib. Bildirilib ki, Ömər Eldarov uzun illər ərzində milli mədəniyyətimizin təbliği ilə bağlı böyük səylər göstərib, Azərbaycan heykəltəraşlıq sənətini bütün dünyada layiqincə təmsil edib, ölkəmizdə yeni sənətkarlar nəslinin yetişdirilməsi, gənc rəssamlarımızın böyük sənətə cəlb olunması və onlarda bədii-estetik zövqün formalaşdırılması işinə xidmət edən pedaqoji fəaliyyət göstərib.
Ömər Eldarov çıxış edərək əməyinə verilən yüksək qiymətə görə Prezident İlham Əliyevə və birinci xanım Mehriban Əliyevaya minnətdarlığını bildirib. Xalq rəssamı deyib ki, bu günlər onun üçün xüsusilə əlamətdardır. Bir çox mükafatlara layiq görüldüyünü xatırladan Ömər Eldarov vurğulayıb ki, Azərbaycanın ən yüksək mükafatı – “Heydər Əliyev” ordeninə layiq görülməsindən şərəf hissi duyur. Görkəmli heykəltəraş ulu öndər Heydər Əliyevin mədəniyyət və incəsənət xadimlərinə göstərdiyi diqqətdən də söz açıb. Altı yaşından təsviri incəsənət sahəsinə maraq göstərdiyini deyən Ömər Eldarov sərgidə nümayiş olunan əsərlərin onun iç dünyasını, baxışlarını tərənnüm etdiyini söyləyib.
Sonra görkəmli heykəltəraşın ailəsi adından onun oğlunun yaratdığı rəsm əsasında tərtib edilmiş və yubiley münasibətilə hazırlanmış xatirə hədiyyələri Xalq rəssamına təqdim olunub.
Əməkdar memar Rasim Əliyev Xalq rəssamı Ömər Eldarovun zəngin yaradıcılığından söz açaraq söyləyib ki, onun bütün əsərləri orijinallığı ilə seçilir.
Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva da görkəmli heykəltəraşı təbrik edib, ona yaradıcılığında yeni-yeni uğurlar arzulayıb.
Ömər Eldarov ona göstərilən diqqət və qayğıya görə dövlətimizin başçısı İlham Əliyevə, birinci xanım Mehriban Əliyevaya, eləcə də Leyla Əliyevaya minnətdarlığını bildirib.
Ekspozisiyada Xalq rəssamının bürünc, ağac, daş və digər materiallardan hazırladığı 30-dan çox heykəltəraşlıq nümunəsi sərgilənir.
Ömər Eldarov Azərbaycanın bir çox görkəmli şəxsiyyətlərinin xatirəsini əbədiləşdirən heykəllərin, abidələrin müəllifidir. O, hər bir əsərində təsvir etdiyi şəxsin fərdi xüsusiyyətlərini üzə çıxarır, portret oxşarlığı yaratmaqla yanaşı, öz qəhrəmanının mənəvi və insani keyfiyyətlərini ifadə edir. Görkəmli rəssam insanın daxili dünyasının özəlliklərini təxmin etməyə imkan verən xarakterik duruşu, jesti, həmin şəxsin davranışındakı xüsusiyyətləri əsərlərinə həkk edir.
Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin abidəsi, görkəmli oftalmoloq alim, akademik Zərifə Əliyevanın məzarüstü abidəsi və onun xatirəsinə həsr olunan “Elegiya” Ömər Eldarovun məşhur əsərləridir.
Ömər Eldarov dövlət tərəfindən bir sıra mükafat və fəxri adlarla təltif olunan görkəmli monumentalistdir. O, 1960-cı ildə Azərbaycan SSR-in Əməkdar incəsənət xadimi fəxri adına layiq görülüb, 1967-ci ildə isə SSRİ Rəssamlıq Akademiyasının müxbir üzvü seçilib. 1980-ci ildə tacik yazıçısı və maarifçisi Sədrəddin Ayninin Düşənbə şəhərində ucaldılmış abidə-ansamblını yaratdığına görə SSRİ Dövlət Mükafatı ilə təltif olunub. 1982-ci ildə Azərbaycanın Dövlət Mükafatı, 1997-ci ildə “İstiqlal” ordeni, 2009-cu ildə Heydər Əliyev Mükafatı, 2017-ci ildə isə “Heydər Əliyev” ordeninə layiq görülüb.
Onun yaradıcılığının coğrafiyası Azərbaycanla məhdudlaşmır. Sevastopolda II Dünya müharibəsi zamanı Sapun dağından başlamış hücumun iştirakçısı olmuş 77-ci Azərbaycan diviziyasına həsr edilən abidənin müəllifi Ömər Eldarovdur. Heykəltəraşın müəllifi olduğu əsərlər bir neçə ölkədə ucaldılıb.
Ömər Eldarov yalnız monumental abidələrin müəllifi deyil. O, həm də bir sıra dəzgah heykəltəraşlığı nümunələri yaradıb.

21 декабря в Центре Гейдара Алиева в связи с 90-летним юбилеем народного художника, действительного члена Национальной Академии Наук Азербайджана, ректора Азербайджанской государственной академии художеств Омара Эльдарова открылась его персональная выставка под названием «Красота и монументальность».
В церемонии также приняли участие представители государства и правительства, депутаты Милли Меджлиса, известные деятели науки, культуры и искусства.
На открытии выставки помощник Первого вице-президента Азербайджана, директор Центра Гейдара Алиева Анар Алакбаров зачитал поздравительное послание Первого вице-президента Мехрибан Алиевой, адресованное народному художнику Омару Эльдарову по случаю его 90-летнего юбилея.
В послании подчеркнуты исключительные заслуги Омара Эльдарова в развитии азербайджанской скульптуры, отмечено, что выдающийся деятель искусства внес важный вклад в нравственную эволюцию нашего народа, эстетическое воспитание нашей молодежи, превращая незабываемые образы гениальных личностей Азербайджана в прекрасные памятники, он обогатил национальную школу скульптуры. Отмечено, что на протяжении многих лет Омар Эльдаров прилагал большие усилия для пропаганды нашей национальной культуры, достойно представлял во всем мире азербайджанское скульптурное искусство, осуществлял педагогическую деятельность, служащую делу подготовки в нашей стране нового поколения мастеров, привлечения наших молодых художников к большому искусству и формирования их художественно-эстетического вкуса.
Выступивший на мероприятии юбиляр выразил признательность Президенту Ильхаму Алиеву и первой леди Мехрибан Алиевой за высокую оценку его труда. Народный художник сказал, что эти дни для него особенно знаменательны. Напомнив о том, что удостоен многих наград, Омар Эльдаров подчеркнул, что испытывает гордость оттого, что ему присуждена высшая награда Азербайджана - орден «Гейдар Алиев». Выдающийся скульптор также рассказал о внимании великого лидера Гейдара Алиева к деятелям культуры и искусства. Отметив, что с шести лет проявлял интерес к изобразительному искусству, Омар Эльдаров сказал, что демонстрируемые на выставке произведения отражают его внутренний мир, взгляды.
Затем от имени семьи выдающегося скульптора народному художнику были вручены подготовленные по случаю юбилея памятные подарки, составленные на основе рисунка, созданного его сыном.
Говоря о богатом творчестве народного художника Омара Эльдарова, заслуженный архитектор Расим Алиев отметил, что все его произведения отличаются оригинальностью.
Вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева также поздравила известного скульптора, пожелала ему новых успехов в творчестве.
Омар Эльдаров выразил признательность главе государства Ильхаму Алиеву, первой леди Мехрибан Алиевой, а также Лейле Алиевой за внимание и заботу о нем.
В экспозиции представлено более 30 образцов скульптуры, выполненных народным художником из бронзы, дерева, камня и других материалов.
Омар Эльдаров - автор скульптур, памятников, увековечивших память многих выдающихся личностей. В каждом своем произведении он подчеркивает индивидуальные особенности изображаемой личности, наряду с созданием портретного сходства, передает духовные и человеческие качества своего героя, характерные для него осанку, жесты, особенности поведения, позволяющие предположить свойства внутреннего мира человека.
К знаменитым произведениям Омара Эльдарова относятся памятник общенациональному лидеру азербайджанского народа Гейдару Алиеву, надгробный памятник академику Зарифе Алиевой и посвященная ее памяти «Элегия».
Омар Эльдаров является выдающимся монументалистом, удостоенным ряда государственных наград и почетных званий. В 1960 году ему было присвоено почетное звание заслуженного деятеля искусств Азербайджанской ССР, а в 1967 году он был избран членом-корреспондентом Академии художеств СССР. В 1980 году за создание мемориального ансамбля, возведенного в городе Душанбе таджикскому писателю и просветителю Садреддину Айни, ему была присуждена Государственная премия СССР. В 1982 году Омар Эльдаров был удостоен Государственной премии Азербайджана, в 1997 году - ордена «Истиглал», в 2009 году - премии Гейдара Алиева, а в 2017 году награжден орденом «Гейдар Алиев».
География его творчества не ограничивается Азербайджаном. Омар Эльдаров является автором памятника, посвященного 77-й Азербайджанской дивизии, являвшейся участницей начавшегося с Сапун-горы наступления в Севастополе во время II Мировой войны. Созданные им скульптуры установлены в нескольких странах.
Омар Эльдаров является не только автором монументальных памятников. Он также создал образцы станковой скульптуры.