Fevralın 16-da Bakıda, Heydər Əliyev Mərkəzində “Alfons Muxa: gözəllik axtarışında” adlı sərgi açılıb.
Muxa Fondunun prezidenti, Alfons Muxanın nəvəsi Con Muxa və sərginin kuratoru Tomako Sato tədbirdə çıxış ediblər.
Daha sonra qonaqlar sərgi ilə tanış olublar. Sərgidə tanınmış rəssam, illüstrator və dizayner Alfons Muxanın bədii fəlsəfəsinin əsasını təşkil edən gözəllik mövzusunda əsərləri təqdim edilir.
Muxa Fondu ilə qarşılıqlı əməkdaşlıq şəraitində təşkil edilən sərgidə Alfons Muxanın 80-dən çox əsəri – rəsmləri, fotoları, afişa və plakatları nümayiş olunur.
“Art Nuvo” (Yeni incəsənət) üslubunun məşhur nümayəndələrindən olan Alfons Muxa (1860–1939) Cənubi Moraviyada (Çexiya) doğulub, 1890-cı illərin sonlarında Parisdə teatr və reklam afişaları, dekorativ lövhələrin dizaynı ilə məşhurlaşıb.
Alfons Muxa 1894-cü ildə tanınmış aktrisa Sara Bernarın rol aldığı “Jismonda” tamaşası üçün afişa dizayn edib və bu iş ona uğur gətirib. Altı il Sara Bernarla səhnə, kostyum, afişa tərtibatı sahəsində əməkdaşlıq edən rəssam Fransanın “Şampenua” nəşriyyatı ilə eksklüziv müqavilə bağlayıb, müxtəlif məhsulların etiket və reklamlarının müəllifi, həmçinin interyer, zərgərlik məmulatları dizayneri, dekorator kimi şöhrət qazanıb.
1906–1910-cu illərdə ABŞ-da yaşamış rəssam orada da görkəmli rəssam-tərtibatçı kimi qəbul olunub, Çikaqo İncəsənət İnstitutunda dərs deyib, Nyu-Yorkda teatrda dekorator kimi fəaliyyət göstərib.
Alfons Muxa 1910-cu ildə, təxminən 25 illik ayrılıqdan sonra vətəni Çexiyaya dönüb. 17 il ərzində çex və slavyan tarixlərini əks etdirən 20 rəsmdən ibarət “Slavyan dastanı” əsərini yaradıb.
Heydər Əliyev Mərkəzində nümayiş olunan sərgidə rəssamın Parisdə ərsəyə gətirdiyi, “Art Nuvo” hərəkatına töhfə verən əsərləri, eləcə də Çexiyaya dönəndən sonrakı yaradıcılığı təqdim olunur.
Ekspozisiyada Alfons Muxanın Sara Bernar üçün hazırladığı və ona şöhrət gətirən “Jismonda” afişası da var.
Sərginin maraqlı eksponatlarından biri isə rəssamın həyat yoldaşı Mariyanın (Maruska) kəlağayıda əks olunan fotosudur. Qeyd edək ki, rəssam məşhur “Səhrada qadın” əsərini həmin şəkil əsasında yaradıb. Rəngli çəkilən əsərdə əsas diqqət kəlağayıya yönləndirilib və baş örtüyünün naxışları çox dəqiq təsvir edilib.

16 февраля в Баку, в Центре Гейдара Алиева, открылась выставка «Альфонс Муха: в поисках красоты».
На мероприятии выступили президент Фонда Мухи, внук Альфонса Мухи – Джон Муха и куратор выставки Томако Сато.
Затем гости посмотрели выставку. В экспозиции представлены произведения известного художника, иллюстратора и дизайнера Альфонса Мухи на тему красоты, составляющую основу его художественной философии.
На выставке демонстрируются свыше 80 произведений Альфонса Мухи – картины, фотографии, афиши и плакаты.
Один из наиболее известных представителей стиля «Ар Нуво» (новое искусство) Альфонс Муха (1860-1939) родился в Южной Моравии (Чехия), в конце 1890-х годов приобрел известность в Париже театральными и рекламными афишами, дизайном декоративных табло.
В 1894 году Альфонс Муха создал дизайн афиши для спектакля «Жисмонда» с участием знаменитой актрисы Сары Бернар, и эта работа принесла ему успех. Сотрудничавший в течение 10 лет с Сарой Бернар в сфере сценографии, костюма и оформления афиш, художник заключил эксклюзивный договор с французским издательством «Шампенуа» и снискал славу как автор этикеток и реклам различной продукции, а также дизайнер интерьеров, ювелирных изделий, декоратор.
Проживавший в 1906-1910-х годах в США, Альфонс Муха был принят и там как выдающийся художник-оформитель, преподавал в Институте искусств в Чикаго, осуществлял деятельность в Нью-Йорке как театральный декоратор.
В 1910 году Альфонс Муха, после почти 25-летней разлуки, возвратился на родину, в Чехию. В течение 17 лет он создал произведение «Славянская эпопея», состоявшее из 20 картин, отражающих историю чехов и славян.
На выставке, представленной в Центре Гейдара Алиева, демонстрируются произведения художника, созданные в Париже в стиле «Ар Нуво», а также относящиеся к периоду после возвращения в Чехию.
В экспозиции представлена афиша «Жисмонда», подготовленная Альфонсом Мухой для Сары Бернар и снискавшая славу художнику.
Один из интересных экспонатов выставки – фотография жены художника Марии (Марушки) в келагаи. Отметим, что известное произведение художника «Женщина в пустыне» было создано на основе этой фотографии. В произведении, написанном яркими красками, основное внимание привлечено к келагаи, узоры головного убора изображены очень четко.