Heydər Əliyev Mərkəzində tanınmış rəssam Alfons Muxanın sərgisi açılıb
Fevralın 16-da Bakıda, Heydər Əliyev Mərkəzində “Alfons Muxa: gözəllik axtarışında” adlı sərgi açılıb.
Muxa Fondunun prezidenti, Alfons Muxanın nəvəsi Con Muxa və sərginin kuratoru Tomako Sato tədbirdə çıxış ediblər.
Daha sonra qonaqlar sərgi ilə tanış olublar. Sərgidə tanınmış rəssam, illüstrator və dizayner Alfons Muxanın bədii fəlsəfəsinin əsasını təşkil edən gözəllik mövzusunda əsərləri təqdim edilir.
Muxa Fondu ilə qarşılıqlı əməkdaşlıq şəraitində təşkil edilən sərgidə Alfons Muxanın 80-dən çox əsəri – rəsmləri, fotoları, afişa və plakatları nümayiş olunur.
“Art Nuvo” (Yeni incəsənət) üslubunun məşhur nümayəndələrindən olan Alfons Muxa (1860–1939) Cənubi Moraviyada (Çexiya) doğulub, 1890-cı illərin sonlarında Parisdə teatr və reklam afişaları, dekorativ lövhələrin dizaynı ilə məşhurlaşıb.
Alfons Muxa 1894-cü ildə tanınmış aktrisa Sara Bernarın rol aldığı “Jismonda” tamaşası üçün afişa dizayn edib və bu iş ona uğur gətirib. Altı il Sara Bernarla səhnə, kostyum, afişa tərtibatı sahəsində əməkdaşlıq edən rəssam Fransanın “Şampenua” nəşriyyatı ilə eksklüziv müqavilə bağlayıb, müxtəlif məhsulların etiket və reklamlarının müəllifi, həmçinin interyer, zərgərlik məmulatları dizayneri, dekorator kimi şöhrət qazanıb.
1906–1910-cu illərdə ABŞ-da yaşamış rəssam orada da görkəmli rəssam-tərtibatçı kimi qəbul olunub, Çikaqo İncəsənət İnstitutunda dərs deyib, Nyu-Yorkda teatrda dekorator kimi fəaliyyət göstərib.
Alfons Muxa 1910-cu ildə, təxminən 25 illik ayrılıqdan sonra vətəni Çexiyaya dönüb. 17 il ərzində çex və slavyan tarixlərini əks etdirən 20 rəsmdən ibarət “Slavyan dastanı” əsərini yaradıb.
Heydər Əliyev Mərkəzində nümayiş olunan sərgidə rəssamın Parisdə ərsəyə gətirdiyi, “Art Nuvo” hərəkatına töhfə verən əsərləri, eləcə də Çexiyaya dönəndən sonrakı yaradıcılığı təqdim olunur.
Ekspozisiyada Alfons Muxanın Sara Bernar üçün hazırladığı və ona şöhrət gətirən “Jismonda” afişası da var.
Sərginin maraqlı eksponatlarından biri isə rəssamın həyat yoldaşı Mariyanın (Maruska) kəlağayıda əks olunan fotosudur. Qeyd edək ki, rəssam məşhur “Səhrada qadın” əsərini həmin şəkil əsasında yaradıb. Rəngli çəkilən əsərdə əsas diqqət kəlağayıya yönləndirilib və baş örtüyünün naxışları çox dəqiq təsvir edilib.

On February 15, an exhibition entitled “Alfons Mukha: in search of beauty” opened at the Heydar Aliyev Centre.
Vice-president of the Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva attended the opening ceremony.
John Mukha, the President of the Mukha Foundation and grandson of Alfons Mukha, and exhibition’s curator Tomako Sato addressed the ceremony.
Then, the guests familiarized themselves with the exhibition. Works on the subject of beauty, which forms the foundation of renowned artist, illustrator and designer Alfons Mukha’s artistic philosophy, are displayed in the exhibition.
At the exhibition, organized jointly with the Mukha Foundation, over 80 works of Alfons Mukha – his paintings, photos, posters and placards - are demonstrated.
One of the famous representatives of “Art Nouveau” (New Art) style, Alfons Mukha (1860-1939) was born in South Moravia, the Czech Republic, becoming famous for his design of theatre and advertising posters, decorative boards late in 1890s.
In 1894, Alfons Mukha designed a poster for the play “Gismonda”, in which renowned actress Sara Bernard had been given a role, and this work was successful. Having collaborated with Sara Bernard in designing a scene, costumes and posters for six years, the artist entered into an exclusive agreement with “Champenois” Print House of France and rose to prominence as the author of labels and adverts of various products, as well as a designer of interior and jewellery, and a decorator.
Having resided in the USA in 1906-1910, the artist was recognised there as an eminent artist-designer, who taught at Chicago Art Institute and worked as a decorator at a theatre in New-York.
In 1910, Alfons Mukha returned to his homeland Czech Republic after 25 years of separation. Over the course of 17 years, he created the work “A Slavic Epos”, which reflects the Czech and Slavic histories.
Arranged in the Heydar Aliyev Centre, the exhibition displays works of the artist created in Paris, including those by which he contributed to the movement “Art Nouveau”, as well as his creativity after he returned to the Czech Republic.
The exposition includes also the poster “Gismonda”, made by Alfons Mukha for Sara Bernard, which brought him fame.
One of the interesting exhibits here is a photo of his wife Maria (Maruska), depicted on a kelaghai. The artist created his work “Woman on a desert” on the basis of this picture. On the work made in colour, basic attention is focused on the kelaghai, and patterns of the headscarf have been depicted elaborately.