Xocalı faciəsinin 26-cı ildönümü ilə bağlı “Badam ağacı çiçəkləyəndə” tamaşasının təqdimatı olub
Fevralın 22-də Akademik Milli Dram Teatrında Xocalı faciəsinin 26-cı ildönümü ilə bağlı “Badam ağacı çiçəkləyəndə” tamaşasının premyerası olub.
Tədbirdə Prezident Administrasiyasının gənclər siyasəti və idman məsələləri şöbəsinin müdiri Yusuf Məmmədəliyev, Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, “Xocalıya ədalət” beynəlxalq kampaniyasının təşəbbüskarı Leyla Əliyeva, xarici ölkələrin Azərbaycandakı səfirliklərinin nümayəndələri, gənclər təşkilatlarının təmsilçiləri iştirak ediblər.
Tamaşadan əvvəl Xocalı soyqırımı, həmçinin Azərbaycanın Ermənistan tərəfindən işğal olunmuş torpaqları barədə məlumat verilib. Bildirilib ki, 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə Xocalının dinc əhalisinə qarşı Ermənistan silahlı birləşmələri soyqırımı törədiblər. Bu qanlı qırğında 613 nəfər, o cümlədən 106 qadın, 63 uşaq və 70 ahıl qətlə yetirilib, 1275 nəfər girov götürülüb, 150 nəfərin taleyi isə bu günə qədər məlum deyil. Faciə zamanı Xocalının 487 sakini, o cümlədən yetkinlik yaşına çatmamış 76 uşaq əlil olub, 26 uşaq hər iki valideynini itirib.
Sonra tamaşaya baxış olub.
“Badam ağacı çiçəkləyəndə” tamaşası Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Gənclər Fondunun təşkilatçılığı ilə “Xocalıya ədalət” kampaniyası çərçivəsində hazırlanıb. Tamaşa Xocalıdan didərgin düşmüş sakinlərin xatirələri üzərində qurulub. Qayğısız həyat yaşayan xocalılar bir gecədə vəhşicəsinə qətlə yetirilirlər, erməni silahlıları tərəfindən əsl soyqırımına məruz qalırlar.
Tamaşa Akademik Milli Dram Teatrının səhnəsində Gənc Tamaşaçılar Teatrının yaradıcı heyəti tərəfindən ərsəyə gətirilib. “Badam ağacı çiçəkləyəndə” tamaşasında Gənc Tamaşaçılar Teatrının aktyor heyəti ilə yanaşı, kütləvi səhnələrdə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin tələbələri də yer alıblar.
Tamaşanın “Badam ağacı çiçəkləyəndə” adlandırılması heç də təsadüfi deyil. Çünki badam ağacı çiçəkləməyə başlayan ilk ağacdır. “Xocalıya ədalət” kampaniyasının loqosunda əks olunmuş badam çiçəyi Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ regionunun qədim yaşayış məskənlərindən olan Xocalıda 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə ermənilər tərəfindən törədilmiş soyqırımına münasibətdə ədalətin təmin edilməsinə və bu cür qəddar əməllərin təkrar olunmamasına ümidi əks etdirir.
Rejissor Gülnar Hacıyevanın quruluş verdiyi tamaşada əsas obrazları aktyorlar Kərəm Hadızadə, Zemfira Əbdülsəməd, Mirzağa Mirzəyev, Elnur Kərimov, Asya Atakişiyeva, Güşvər Şərifova, Mehriban Hüseynova, Zülfiyyə Alhüseynova, Elşən Şıxəliyev və Manaf Dadaşov canlandırıblar.

22 февраля в Академическом национальном драматическом театре состоялась премьера спектакля «Когда цветет миндаль», посвященного 26-й годовщине Ходжалинской трагедии.
На мероприятии присутствовали заведующий отделом Администрации Президента по вопросам молодежной политики и спорта Юсуф Мамедалиев, вице-президент Фонда Гейдара Алиева, инициатор международной кампании «Справедливость к Ходжалы!» Лейла Алиева, представители посольств зарубежных стран в Азербайджане, молодежных организаций.
Перед спектаклем была представлена информация о Ходжалинском геноциде, а также оккупированных Арменией землях Азербайджана. Было отмечено, что в ночь с 25 на 26 февраля 1992 года армянские вооруженные формирования совершили геноцид против мирного населения Ходжалы. Во время этой кровавой расправы были убиты 613 человек, в том числе 106 женщин, 63 ребенка и 70 стариков, 1275 человек взяты в заложники, о судьбе 150 человек до сих пор ничего не известно. Во время трагедии 487 жителей Ходжалы, в том числе 76 несовершеннолетних лиц, стали инвалидами, 26 детей потеряли обоих родителей.
Затем состоялась премьера спектакля.
Спектакль «Когда цветет миндаль» подготовлен в рамках кампании «Справедливость к Ходжалы!» при организационной поддержке Фонда молодежи при Президенте Азербайджанской Республики. Спектакль поставлен на основе воспоминаний жителей, изгнанных из Ходжалы. Жившие беззаботной жизнью ходжалинцы в одну ночь были зверски убиты, подверглись настоящему геноциду со стороны вооруженных армян.
Спектакль был поставлен на сцене Академического национального драматического театра труппой Театра юного зрителя. В спектакле «Когда цветет миндаль» наряду с актерским составом Театра юного зрителя в массовых сценах заняты также студенты Азербайджанского государственного экономического университета.
Спектакль неслучайно называется «Когда цветет миндаль». Ведь миндаль начинает цвести первым. Цветок миндаля, отраженный в лого кампании «Справедливость к Ходжалы!», вселяет надежду на обеспечение справедливости в отношении геноцида, совершенного армянами в ночь с 25 на 26 февраля 1992 года в Ходжалы – одном из древних населенных пунктов Нагорно-Карабахского региона Азербайджана, на то, что подобные жестокие деяния больше не повторятся.
В спектакле, поставленном режиссером Гюльнар Гаджиевой, в главных ролях заняты актеры Керем Хадызаде, Земфира Абдулсамед, Мирзага Мирзоев, Эльнур Керимов, Ася Атакишиева, Гюшвер Шарифова, Мехрибан Гусейнова, Зульфия Алгусейнова, Эльшан Шихалиев и Манаф Дадашев.
По окончании спектакля вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева встретилась с актерами и коротко побеседовала с ними.