Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva və Fondun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva Talassemiya Mərkəzində olublar.
Mehriban Əliyevaya Heydər Əliyev Fondunun “Talassemiyasız həyat naminə” proqramı çərçivəsində inşa edilən Mərkəzdə bugünədək görülən işlər, xəstələrin müalicəsi barədə məlumat verilib.
2009-cu ildən istifadəyə verilən Mərkəzin bu xəstəliyə düçar olanların müalicəsində mühüm rol oynadığı, xəstələrə və onların ailələrinə mənəvi baxımdan böyük dəstək olduğu diqqətə çatdırılıb.
Bildirilib ki, Talassemiya Mərkəzində aparılan islahatlar, talassemiyalı xəstələrə göstərilən tibbi xidmətin təkmilləşdirilməsi istiqamətində görülən işlər, Mərkəzin maddi-texniki bazasının gücləndirilməsi üçün hazırlanmış tədbirlər talassemiyalı xəstələrin müalicəsində, eyni zamanda, profilaktikasında əhəmiyyətli rol oynayır.
Azərbaycan Prezidentinin imzaladığı müvafiq Fərmana əsasən, Səhiyyə Nazirliyinin tabeliyində olan Respublika Talassemiya Mərkəzinə publik hüquqi şəxs statusu verilməsinin Mərkəzin fəaliyyətinin genişləndirilməsi və talassemiyalı xəstələrlə yanaşı, digər qan xəstələrinə xidmət göstərilməsi baxımından əhəmiyyəti qeyd olunub.
Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva və Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva Mərkəzdə müalicə olunan uşaqlarla söhbət edərək, onların müalicəsinin gedişi ilə maraqlanıb.
Mehriban Əliyeva səhiyyə və sosial məsələlərin Heydər Əliyev Fondunun fəaliyyətində prioritet təşkil etdiyini, bu baxımdan da talassemiyalı xəstələrin müalicəsinə, o cümlədən bu xəstəliyin profilaktikası üzrə maarifləndirmə ilə bağlı dövlət səviyyəsində aparılan işlərə öz dəstəyini verdiyini bildirib.

First Vice-president of the Republic of Azerbaijan, President of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva and Vice-president of the Foundation Leyla Aliyeva paid a visit to the Thalassemia Centre.
Mehriban Aliyeva was given information about the works carried out in the Centre, constructed in the framework of the Heydar Aliyev Foundation’s project “For life without thalassemia”, and about the treatment of patients.
Commissioned into operation in 2009, this Centre has played a significant role in the treatment of those suffering from this disease, providing moral support to patients and their relatives.
Reforms carried out in the Thalassemia Centre, works done towards improving the medical service provided to thalassemia patients, actions taken for the strengthening of the Centre’s material and technical basis have been playing a significant role in the treatment of thalassemia patients and, at the same time, preventing the disease.
In accordance with a relevant Resolution signed by the Azerbaijani President, the Republican Thalassemia Centre under the Health Ministry was granted the status of a public legal person, which is of importance in terms of extending the Centre’s activities and serving other blood disease patients, along with thalassemia patients.
Vice-president of the Republic of Azerbaijan Mehriban Aliyeva and Vice-president of the Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva talked with children being treated at the Centre, taking interest in the process of their treatment.
Mehriban Aliyeva noted that healthcare and social issues are priority matters in the activities of the Heydar Aliyev Foundation, and from this standpoint, the Foundation has been providing support for the treatment of thalassemia patients and works carried out on a state level aiming to enlighten on the prevention of this disease.