Leyla Əliyeva 76 il əvvəl həlak olmuş azərbaycanlı döyüşçünün xatirəsini yad edib
Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva Böyük Vətən müharibəsi zamanı həlak olmuş azərbaycanlı döyüşçü İbrahim Vəliquliyevin qohumu ilə görüşüb.
Leyla Əliyeva 1942-ci ilin payızında Leninqrad (Sankt-Peterburq) şəhəri yaxınlığında itkin düşmüş həmvətənimizin əşyalarını onun yaxın qohumu - qardaşı oğlu Abay Abbasova təqdim edib.
Qeyd edək ki, İbrahim Abbas oğlu Vəliquliyevin cəsədinin qalıqları Rusiyanın “Dobrovolets Politex” axtarış qrupu tərəfindən Neva çayı yaxınlığında tapılıb. Əslən Şamaxı rayonunun Dağkolanı kəndindən olan igid həmvətənimizin cəsədinin qalıqları Sankt-Peterburq yaxınlığında yerləşən “Nevskiy Pyataçok” memorialında dəfn edilib. Onun üzərində tapılan medal və sənədlər Azərbaycanın Sankt-Peterburqdakı baş konsulluğuna təqdim olunub.
Tapılan əşyalar Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə mərhumun Azərbaycandakı qohumuna təqdim edilməsi üçün ölkəmizə gətirilib.
Söhbət zamanı Leyla Əliyeva Böyük Vətən müharibəsi zamanı həyatlarını qurban vermiş azərbaycanlıların xatirəsinin qəlbimizdə əbədi yaşayacağını bildirib. Həmin müharibədə 300 min övladı həlak olmuş Azərbaycan xalqının faşizm üzərində Qələbəyə böyük töhfə verdiyini vurğulayaraq, bütün şəhidlərimizin qəhrəmanlığı qarşısında baş əydiyini deyib.

Вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева встретилась с родственником азербайджанского бойца Ибрагима Велигулиева, погибшего во время Великой Отечественной войны.
В Фонде, во время встречи Лейла Алиева передала предметы нашего соотечественника, без вести пропавшего осенью 1942 года вблизи города Ленинград (Санкт-Петербург), его близкому родственнику – племяннику Абаю Аббасову.
Отметим, что останки Ибрагима Аббас оглу Велигулиева были обнаружены российской поисковой группой «Доброволец политех» около Невы. Останки нашего отважного соотечественника, уроженца села Дагколаны Шамахинского района, были преданы земле на мемориале «Невский Пятачок», находящемся недалеко от Санкт-Петербурга. Обнаруженные при нем медаль и документы были переданы в генеральное консульство Азербайджана в Санкт-Петербурге.
По инициативе вице-президента Фонда Гейдара Алиева Лейлы Алиевой обнаруженные вещи доставлены в нашу страну для передачи родственнику погибшего.
В ходе беседы Лейла Алиева отметила, что память об азербайджанцах, павших во время Великой отечественной войны, вечно будет жить в наших сердцах. Подчеркнув, что азербайджанский народ, потерявший на этой войне 300 тысяч своих сыновей, внес большой вклад в победу над фашизмом, она сказала, что склоняет голову перед героизмом всех наших шехидов.