Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva gənc azərbaycanlı ixtiraçılar - dünyada şöhrət qazanmış Reynerci (Rainergy) startapının təsisçiləri Reyhan Camalova və Zəhra Qasımzadə ilə görüşüb.
Görüşdə 15 yaşlı ixtiraçılar öz layihələri və gələcək planları barədə geniş məlumat veriblər. Qeyd edilib ki, Reynerci yağış sularını elektrik enerjisinə çevirən qurğudur. Onların icad etdikləri bu qurğu gələcəkdə alternativ enerji mənbələrinin inkişafında geniş imkanlar aça bilər.
Xatırladaq ki, “İstək” Liseyinin 9-cu sinif şagirdləri Reyhan və Zəhra tərəfindən birgə ixtira edilmiş Reynerci qurğusu “Qlobal Sahibkarlıq Sammiti 2017”də geniş marağa səbəb olub, ABŞ Prezidentinin müşaviri İvanka Tramp tərəfindən xüsusi qeyd edilib.
Mehriban Əliyeva bildirib ki, Azərbaycanda bu cür gənc istedadların olması onu hədsiz dərəcədə ruhlandırır və sevindirir. Ölkəmizdə bu cür gənc nəslin formalaşması ilə fəxr etdiyini və dövlət tərəfindən onların layihəsinə lazımi dəstəyin göstəriləcəyini, ümumiyyətlə, gənc istedadlara və kiçik startaplara daim diqqət yetiriləcəyini qeyd edib.

Первый вице-президент Азербайджанской Республики Мехрибан Алиева встретилась с молодыми азербайджанскими изобретателями – учредителями прославившегося в мире стартапа «Рейнэрджи» (Rainergy) Рейхан Джамаловой и Захрой Гасымзаде.
На встрече 15-летние изобретатели подробно проинформировали о своих проектах и дальнейших планах. Было отмечено, что «Рейнэрджи» – прибор, преобразующий дождевую воду в электрическую энергию. Изобретенный ими прибор в будущем может создать большие возможности для развития альтернативных источников энергии.
Напомним, что прибор «Рейнэрджи», изобретенный совместно ученицами 9-го класса лицея «Истек» Рейхан и Захрой, вызвал большой интерес на Глобальном саммите предпринимательства-2017, был особо отмечен советником Президента США Иванкой Трамп.
Первый вице-президент Мехрибан Алиева отметила, что ее безгранично вдохновляет и радует то, что в Азербайджане есть такие молодые таланты. Подчеркнув, что гордится тем, что в нашей стране формируется такое молодое поколение, она отметила, что государство будет оказывать необходимую поддержку их проекту, в целом, всегда будет проявлять внимание к молодым талантам и малым стартапам.