Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva gənc azərbaycanlı ixtiraçılar - dünyada şöhrət qazanmış Reynerci (Rainergy) startapının təsisçiləri Reyhan Camalova və Zəhra Qasımzadə ilə görüşüb.
Görüşdə 15 yaşlı ixtiraçılar öz layihələri və gələcək planları barədə geniş məlumat veriblər. Qeyd edilib ki, Reynerci yağış sularını elektrik enerjisinə çevirən qurğudur. Onların icad etdikləri bu qurğu gələcəkdə alternativ enerji mənbələrinin inkişafında geniş imkanlar aça bilər.
Xatırladaq ki, “İstək” Liseyinin 9-cu sinif şagirdləri Reyhan və Zəhra tərəfindən birgə ixtira edilmiş Reynerci qurğusu “Qlobal Sahibkarlıq Sammiti 2017”də geniş marağa səbəb olub, ABŞ Prezidentinin müşaviri İvanka Tramp tərəfindən xüsusi qeyd edilib.
Mehriban Əliyeva bildirib ki, Azərbaycanda bu cür gənc istedadların olması onu hədsiz dərəcədə ruhlandırır və sevindirir. Ölkəmizdə bu cür gənc nəslin formalaşması ilə fəxr etdiyini və dövlət tərəfindən onların layihəsinə lazımi dəstəyin göstəriləcəyini, ümumiyyətlə, gənc istedadlara və kiçik startaplara daim diqqət yetiriləcəyini qeyd edib.

First Vice-president of the Republic of Azerbaijan Mehriban Aliyeva met young Azerbaijani inventors – world-renowned founders of “Rainergy” start-ups Reyhan Jamalova and Zahra Gasymzadeh.
At the meeting, the young inventors gave information about their projects and future plans. It was mentioned that the Rainergy was a device to turn rainwaters into electrical energy. This device may open vast possibilities in advancing alternative energy sources in future.
Invented by pupils of “Istek” Lycée’s 9th grade Reyhan and Zahra, the device “Rainergy” aroused much interest at the Global Entrepreneurship Summit 2017, where it was specially mentioned by advisor to the US President Ivanka Trump.
Mehriban Aliyeva said she was greatly inspired and gladdened by such young Azerbaijani talents. She noted that she was proud of such young generation’s formation in the country, and that necessary support will be provided by the state for their project and, in general, constant attention will be shown towards young talents and small start-ups.