Aprelin 12-də Heydər Əliyev Mərkəzində tanınmış fotoqraf Reza Deqatinin fərdi sərgisi açılıb.
Heydər Əliyev Mərkəzinin parkında təqdim olunan “Bəşəriyyət. Vizual səyahətə dəvət” adlı fərdi sərginin açılış mərasimində Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva iştirak edib.
Mərasimdə çıxış edən Reza Deqati dünyanın ən böyük mədəniyyət məkanlarından birində - Heydər Əliyev Mərkəzinin parkında sərginin açılmasından çox şad olduğunu bildirib. “Bu gün mənim ömrümdə yadda qalan gün olacaq”, - deyən fotoqraf 40 il bundan əvvəl dünyanı gəzərək fotolar çəkməyə başladığını qeyd edib. Bildirib ki, bu 40 il ərzində dünyada təkcə müharibələr, çətinliklər deyil, gözəllik olduğunu da görüb.
Fotoqraf qeyd edib ki, insan dünyanın, təbiətin gözəlliyini görməsə, bəşəriyyətə nə üçün kömək etməli olduğunu bilməyəcək. O, dünyada bütün varlıqların - insanların, digər canlıların, bitkilərin bir-birinə bağlılığından və vəhdət təşkil etdiyindən danışıb. Vurğulayıb ki, başlıca məqsədimiz bir-birimizə kömək edərək, dünyanı qorumaqdır.
Otuz ildir ki, Azərbaycana gəldiyini, ölkəmizin bu 30 ildə inkişaf etdiyini görən fotoqraf Azərbaycandakı tolerantlıq mühitini xüsusi qeyd edib, burada bütün dinlərin, millətlərin nümayəndələrinin rahat yaşadıqlarını söyləyib. “Bu sərgi dünya sərgimdir. Bir aydan sonra Heydər Əliyev Mərkəzində Azərbaycana aid əsərlərim sərgilənəcək”, - deyən Reza Deqati dəstəyə görə Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevaya və Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevaya təşəkkürünü bildirib.
Sonra sərgi ilə tanışlıq olub. Sərgidə müəllifin 60-dək fotosu nümayiş olunur. Burada Reza Deqatinin müxtəlif illərdə Azərbaycan, Fransa, Misir, Türkiyə, Çin, Əfqanıstan və digər ölkələrdə çəkdiyi fotolar yer alıb. Bu fotolar müxtəlif ölkələrdə ayrı-ayrı mədəniyyətlərə, talelərə sahib olan insanların hekayələrini, onların hisslərini əks etdirir.
Heydər Əliyev Mərkəzinin parkında nümayiş olunan əsərlər ziyarətçiləri həm də bəşəriyyətə vizual və bədii səyahətə dəvət edir.
Sərginin müəllifi Reza Deqati karyerasına tədqiqat və memarlıqla başlayıb, daha sonra fotoqrafiyaya sevgisinin ardınca gedərək bu sahədə uğurlar qazanıb, beynəlxalq mükafatlara sahib olub. Reza Deqati ötən 40 il ərzində 100-dən çox ölkəyə səyahət edib. Onun işləri kitablar, sərgilər və “National Georaphic” kanalı üçün hazırlanmış sənədli filmlərdən əlavə, beynəlxalq mətbuatda da yer alıb. Reza Deqatinin Parisdə “Mühacirin düşüncələri”, “Kəsişən talelər”, Vaşinqtonda “Bir dünya, bir tayfa”, Normandiyada “Müharibə+Sülh” və Dohada “Ümid” adlı sərgiləri təşkil olunub. Fotoqraf, ümumilikdə, dünya üzrə 250 sərginin iştirakçısı olub.
Azərbaycana ilk dəfə 1987-ci ildə gələn Reza Deqatinin əsərləri Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü ilə keçirilən bir sıra layihələrdə təqdim edilib. Fondun təşkilatçılığı ilə 2013-cü ildə Parisdə, UNESCO-nun mənzil-qərargahında Reza Deqatinin “Azərbaycan – Tolerantlıq məkanı” adlı sərgisi açılıb. Həmin sərgi daha sonra Moskvada, Nyu-Yorkda BMT-nin mənzil-qərargahında, Brüsseldə Avropa Parlamentində nümayiş olunub. 2014-cü ildə isə Parisdə Reza Deqatinin “Azərbaycan – Alovun zərifliyi” sərgisi keçirilib.
Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə, həmçinin Reza Deqatinin fotolarından ibarət “Alovun zərifliyi” və “Günahsızların qırğını” kitabları nəşr edilib. “National Geographic” Cəmiyyətinin tədqiqatçısı olan Reza Deqati bir sıra mükafatlara, o cümlədən Parisin Amerika Universitetinin “Doctor Honoris Causa” fəxri adına, Fransanın Milli Xidmət Kavaleri ordeninə layiq görülüb.

В Центре Гейдара Алиева открылась персональная выставка известного фотографа Резы Дегати
В церемонии открытия представленной в парке Центра Гейдара Алиева персональной выставки под названием «Человечество. Приглашение в визуальное путешествие» приняла участие вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева.
Выступивший на церемонии Реза Дегати сказал, что очень рад тому, что выставка открылась в одном из самых крупных культурных пространств мира - Центре Гейдара Алиева. «Сегодняшний день станет запоминающимся днем в моей жизни», - сказал фотограф, отметив, что начал фотографировать 40 лет назад и объездил весь мир. По его словам, за эти 40 лет он увидел в мире не только войны, трудности, но и прекрасное.
Фотограф отметил, что если человек не будет видеть красоту мира, природы, то он не поймет почему должен помогать человечеству. Он подчеркнул, что все существа в мире - люди, другие живые существа, растения связаны друг с другом и составляют единство. «Наша главная цель, - помогая друг другу, защищать планету», - сказал Реза Дегати.
Отметив, что уже 30 лет приезжает в Азербайджан и видел, как за эти годы развивается наша страна, фотограф особо отметил атмосферу толерантности в Азербайджане, сказал, что представители всех религий, наций живут здесь спокойно. «Это моя мировая выставка. Через месяц в Центре Гейдара Алиева будут демонстрироваться мои работы об Азербайджане», - сказал Реза Дегати, выразив признательность за поддержку Первому вице-президенту Азербайджана Мехрибан Алиевой и вице-президенту Фонда Гейдара Алиева Лейле Алиевой.
Затем состоялось знакомство с выставкой. На выставке демонстрируется до 60 фотографий автора. Здесь экспонируются фотографии, сделанные Резой Дегати в различные годы в Азербайджане, Франции, Египте, Турции, Китае, Афганистане и других странах. Они отражают истории людей различной культуры, судьбы, их чувства.
Работы, экспонируемые в парке Центра Гейдара Алиева, приглашают также посетителей в визуальное и художественное путешествие по миру.
Автор выставки Реза Дегати начинал свою карьеру с исследований и архитектуры, затем, следуя зову сердца, начал заниматься фотографией, добился успехов в этой области, стал обладателем международных премий. За последние 40 лет Реза Дегати совершил путешествие в более чем 100 стран. Его работы используются в качестве иллюстраций в книгах, демонстрируются на выставках, в документальных фильмах, подготовленных для канала National Georaphic, публикуются в международной печати. В Париже были организованы выставки Резы Дегати «Размышления эмигранта», «Пересечение судеб», в Вашингтоне - «Один мир, одно племя», в Нормандии - «Война+Мир», в Дохе - «Надежда». В целом, фотограф был участником 250 выставок по всему миру.
Работы Резы Дегати, впервые посетившего Азербайджан в 1987 году, представлены в ряде проектов, реализуемых по инициативе Фонда Гейдара Алиева. В 2013 году в Париже, в штаб-квартире ЮНЕСКО была открыта выставка работ Резы Дегати под названием «Азербайджан. Пространство толерантности», организованная Фондом Гейдара Алиева. Затем эта выставка демонстрировалась в Москве, в штаб-квартире ООН в Нью-Йорке, Европейском парламенте в Брюсселе. А в 2014 году в Париже прошла выставка Резы Дегати «Азербайджан - привлекательность огня».
При поддержке Фонда Гейдара Алиева были также изданы книги «Привлекательность огня» и «Резня невинных», состоящие из фоторабот Резы Дегати. Являющийся исследователем общества National Geographic Реза Дегати удостоен ряда премий, в том числе почетного звания «Doctor Honoris Causa» Парижского Американского университета, является кавалером французского Национального ордена Заслуг.