Aprelin 12-də Heydər Əliyev Mərkəzində tanınmış fotoqraf Reza Deqatinin fərdi sərgisi açılıb.
Heydər Əliyev Mərkəzinin parkında təqdim olunan “Bəşəriyyət. Vizual səyahətə dəvət” adlı fərdi sərginin açılış mərasimində Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva iştirak edib.
Mərasimdə çıxış edən Reza Deqati dünyanın ən böyük mədəniyyət məkanlarından birində - Heydər Əliyev Mərkəzinin parkında sərginin açılmasından çox şad olduğunu bildirib. “Bu gün mənim ömrümdə yadda qalan gün olacaq”, - deyən fotoqraf 40 il bundan əvvəl dünyanı gəzərək fotolar çəkməyə başladığını qeyd edib. Bildirib ki, bu 40 il ərzində dünyada təkcə müharibələr, çətinliklər deyil, gözəllik olduğunu da görüb.
Fotoqraf qeyd edib ki, insan dünyanın, təbiətin gözəlliyini görməsə, bəşəriyyətə nə üçün kömək etməli olduğunu bilməyəcək. O, dünyada bütün varlıqların - insanların, digər canlıların, bitkilərin bir-birinə bağlılığından və vəhdət təşkil etdiyindən danışıb. Vurğulayıb ki, başlıca məqsədimiz bir-birimizə kömək edərək, dünyanı qorumaqdır.
Otuz ildir ki, Azərbaycana gəldiyini, ölkəmizin bu 30 ildə inkişaf etdiyini görən fotoqraf Azərbaycandakı tolerantlıq mühitini xüsusi qeyd edib, burada bütün dinlərin, millətlərin nümayəndələrinin rahat yaşadıqlarını söyləyib. “Bu sərgi dünya sərgimdir. Bir aydan sonra Heydər Əliyev Mərkəzində Azərbaycana aid əsərlərim sərgilənəcək”, - deyən Reza Deqati dəstəyə görə Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevaya və Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevaya təşəkkürünü bildirib.
Sonra sərgi ilə tanışlıq olub. Sərgidə müəllifin 60-dək fotosu nümayiş olunur. Burada Reza Deqatinin müxtəlif illərdə Azərbaycan, Fransa, Misir, Türkiyə, Çin, Əfqanıstan və digər ölkələrdə çəkdiyi fotolar yer alıb. Bu fotolar müxtəlif ölkələrdə ayrı-ayrı mədəniyyətlərə, talelərə sahib olan insanların hekayələrini, onların hisslərini əks etdirir.
Heydər Əliyev Mərkəzinin parkında nümayiş olunan əsərlər ziyarətçiləri həm də bəşəriyyətə vizual və bədii səyahətə dəvət edir.
Sərginin müəllifi Reza Deqati karyerasına tədqiqat və memarlıqla başlayıb, daha sonra fotoqrafiyaya sevgisinin ardınca gedərək bu sahədə uğurlar qazanıb, beynəlxalq mükafatlara sahib olub. Reza Deqati ötən 40 il ərzində 100-dən çox ölkəyə səyahət edib. Onun işləri kitablar, sərgilər və “National Georaphic” kanalı üçün hazırlanmış sənədli filmlərdən əlavə, beynəlxalq mətbuatda da yer alıb. Reza Deqatinin Parisdə “Mühacirin düşüncələri”, “Kəsişən talelər”, Vaşinqtonda “Bir dünya, bir tayfa”, Normandiyada “Müharibə+Sülh” və Dohada “Ümid” adlı sərgiləri təşkil olunub. Fotoqraf, ümumilikdə, dünya üzrə 250 sərginin iştirakçısı olub.
Azərbaycana ilk dəfə 1987-ci ildə gələn Reza Deqatinin əsərləri Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü ilə keçirilən bir sıra layihələrdə təqdim edilib. Fondun təşkilatçılığı ilə 2013-cü ildə Parisdə, UNESCO-nun mənzil-qərargahında Reza Deqatinin “Azərbaycan – Tolerantlıq məkanı” adlı sərgisi açılıb. Həmin sərgi daha sonra Moskvada, Nyu-Yorkda BMT-nin mənzil-qərargahında, Brüsseldə Avropa Parlamentində nümayiş olunub. 2014-cü ildə isə Parisdə Reza Deqatinin “Azərbaycan – Alovun zərifliyi” sərgisi keçirilib.
Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə, həmçinin Reza Deqatinin fotolarından ibarət “Alovun zərifliyi” və “Günahsızların qırğını” kitabları nəşr edilib. “National Geographic” Cəmiyyətinin tədqiqatçısı olan Reza Deqati bir sıra mükafatlara, o cümlədən Parisin Amerika Universitetinin “Doctor Honoris Causa” fəxri adına, Fransanın Milli Xidmət Kavaleri ordeninə layiq görülüb.

On April 12, a solo exhibition of renowned photographer Reza Deghati opened at the Heydar Aliyev Centre.
Vice-president of the Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva attended the opening of the solo exhibition called “Humanity. Invitation to Visual Journey”, displayed in the park of the Heydar Aliyev Centre.
Reza Deghati addressed the ceremony.
Then, familiarization with the exhibition took place. Some 60 photos of the author are demonstrated at the exhibition. Photos shot by Reza Deghati in different years in Azerbaijan, France, Egypt, Turkey, China, Afghanistan etc. are displayed here. These photos describe stories and feelings of people belonging to different cultures and destinies in various countries.
Works displayed in the park of the Heydar Aliyev Centre invite visitors to take a visual and artistic journey to humankind.
Reza Deghati, the author of the exhibition, started his career with research and architecture, and later, following his passion for photography, was successful in this area, earning international awards. Over the course of the past 40 years, Reza Deghati has been to over 100 countries. His works have been covered in an international press, in addition to being presented in books, exhibitions, and documentaries made for “National Geographic”. Exhibitions of Reza Deghati were arranged under the names “Thoughts of an immigrant” and “Intersecting destinies” in Paris, “One world one tribe” in Washington, “War+Peace” in Normandy, and “Hope” in Doha. The photographer has been, in general, a participant of 250 exhibitions worldwide.
Works by Reza Deghati, who made his first trip to Azerbaijan in 1987, have been presented in a series of projects implemented at the Heydar Aliyev Foundation’s initiative. Reza Deghati’s exhibition entitled “Azerbaijan –Land of Tolerance” opened in 2013 at UNESCO’s headquarters in Paris, with organizational support from the Heydar Aliyev Foundation. The same exhibition was later demonstrated in Moscow, the UN headquarters in New York, and the European Parliament in Brussels. In 2014, Reza Deghati’s exhibition entitled “Azerbaijan – Elegance of Fire” took place in Paris.
Enjoying the support of the Heydar Aliyev Foundation, the books “Elegance of Fire” and “Carnage of the Innocent”, comprised of photos by Reza Deghati, were printed. A researcher of the National Geographic Society, Reza Deghati has been honoured with a number of awards, including the honorary title “Doctor Honoris Causa” of the American University in Paris, and the order of Cavalier of National Merit of France.