Aprelin 6-da Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva və Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva Bakı Ekspo Mərkəzində “AITF-2018” XVII Azərbaycan Beynəlxalq turizm və səyahətlər və “HOREX Caucasus-2018” XII Qafqaz Beynəlxalq mehmanxana, restoran və supermarketlər üçün avadanlıq və ləvazimatlar sərgiləri ilə tanış olublar.
Dövlətimizin başçısı İlham Əliyevə və birinci xanım Mehriban Əliyevaya sərgilər barədə məlumat verilib.
Qeyd olunub ki, “Bütün dünya - bir sərgi” şüarı altında keçirilən builki sərgidə 20 ölkəni təmsil edən 277 şirkət iştirak edir. İştirakçılar arasında Azərbaycan, Bolqarıstan, Çexiya, Dominikan, Gürcüstan, İndoneziya, İtaliya, İsveçrə, Mərakeş, Rusiya, Sloveniya, Tailand, Türkiyə və digər ölkələri təmsil edən şirkətlər yer alıb. Ziyarətçilər 90-dan çox xarici turizm istiqaməti, eləcə də ölkə daxilində istirahət imkanları ilə tanış ola bilirlər. Budəfəki sərgidə müxtəlif hava yolları və otel şəbəkələri, eləcə də turizm sahəsi üzrə digər xidmət növləri təqdim edilir. XII Qafqaz Beynəlxalq mehmanxana, restoran və supermarketlər üçün avadanlıq və ləvazimatlar sərgisi məhsul və xidmətlərin təqdim olunması, aparıcı sənaye şirkətləri, eləcə də alıcı və tərəfdaşlarla səmərəli fikir və təcrübə mübadiləsi aparmaq baxımından mühüm əhəmiyyət daşıyır.
Prezident İlham Əliyev əvvəlcə Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin stendi ilə tanış olub. Nazirlikdən başqa, burada bir neçə milli qurum da təmsil olunur. Bu şirkətlər sərgidə turizmin müxtəlif istiqamətləri üzrə xidmətlər təklif edirlər. Ümumilikdə, stenddə Azərbaycanın turizm marşrutları və məkanları, paytaxtla yanaşı, bölgələrin mövcud turizm potensialı və infrastrukturu barədə məlumat verilir. Burada ziyarətçilərə Azərbaycanın “Ekspo-2025” Ümumdünya Sərgisinə ev sahibliyinə namizədliyi ilə bağlı məlumatlar da verilir.
Azərbaycan Turizm Assosiasiyasının stendində 15-ə yaxın şirkət təmsil olunur. Şirkətlər otel və turizm üzrə ixtisaslaşmış qurumlardır. Burada Bakıda və regionlarda mövcud otel kompleksləri, istirahət məkanları, əyləncə mərkəzləri barədə məlumat almaq mümkündür.
Sərgidə Qarabağ stendinə böyük maraq var. Azərbaycanın əzəli torpağı Qarabağın təbii gözəllikləri qonaqların xüsusi marağına səbəb olur. Bundan əlavə, digər bölgələrimizin təbii imkanları da sərgidə nümayiş etdirilir.
Bakıya gələn turistlərin daha çox diqqət göstərdiyi “İçərişəhər” Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğunun stendində bildirilib ki, artıq yeni Turistik Məlumat Mərkəzi fəaliyyətə başlayıb. İçərişəhərin müxtəlif nöqtələrində yerləşən mərkəz turistlərin qədim şəhərlə daha rahat tanış olmaları üçün nəzərdə tutulub. Müasir informasiya metodlarının tətbiq olunduğu mərkəzdə vahid və mərkəzləşdirilmiş turizm idarəetmə sistemi, yeni turizm internet-portalı yaradılıb. Bütün məlumatlar xüsusi informasiya monitoruna yüklənilib.
Sərgidə “Tibbi və sağlamlıq turizmi” sektoru da geniş təmsil olunur. Bu sektorun iştirakçıları istirahət məkanlarını seçməklə yanaşı, yüksəkixtisaslı tibbi xidmətlərdən də faydalanmaq üçün müxtəlif imkanlar nümayiş etdirirlər.
Qeyd edək ki, aprelin 7-nə qədər davam edəcək sərgi BMT-nin Ümumdünya Turizm Təşkilatı və Asiya-Sakit Okean Turizm Assosiasiyası kimi beynəlxalq qurumlar tərəfindən də dəstəklənir. Sərginin təşkilatçıları qismində “Iteca Caspian” və onun Böyük Britaniyadan olan tərəfdaşı “ITE Group” şirkətləri çıxış edir.

6 апреля Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев, первая леди Мехрибан Алиева и вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева ознакомились в Бакинском Экспо-центре с XVII Азербайджанской международной выставкой туризма и путешествий «AITF-2018» и XII Кавказской международной выставкой оборудования и принадлежностей для гостиниц, ресторанов и супермаркетов «HOREX Caucasus-2018».
Главу государства Ильхама Алиева и первую леди Мехрибан Алиеву проинформировали о выставках.
Было отмечено, что на нынешней выставке, проводимой под девизом «Весь мир – одна выставка», участвуют 277 компаний из 20 стран. Среди участников – компании, представляющие Азербайджан, Болгарию, Чехию, Доминиканскую Республику, Грузию, Индонезию, Италию, Швейцарию, Марокко, Россию, Словению, Таиланд, Турцию и другие страны. Посетители могут познакомиться с более 90 направлениями зарубежного туризма, а также возможностями отдыха внутри страны. На нынешней выставке представлены различные туристические направления, воздушные пути и отельные сети, а также другие виды услуг в туристической сфере. XII Кавказская международная выставка оборудования и принадлежностей для гостиниц, ресторанов и супермаркетов имеет важное значение с точки зрения представления продукции и услуг, проведения плодотворного обмена мнениями и опытом с ведущими промышленными компаниями, а также покупателями и партнерами.
Сначала Президент Ильхам Алиев ознакомился со стендом Министерства культуры и туризма. Кроме министерства, здесь представлены несколько национальных структур. Эти компании предлагают на выставке услуги по различным направлениям туризма. В целом, на стенде предоставлена информация о маршрутах и пространствах азербайджанского туризма, туристическом потенциале и инфраструктуре не только столицы, но и регионов. Здесь посетителям также предоставляется информация о кандидатуре Азербайджана на проведение Всемирной выставки «Экспо-2025».
На стенде Ассоциации туризма Aзербайджана представлены около 15 компаний. Это структуры, специализирующиеся в сфере отелей и туризма. Здесь можно получить информацию об отельных комплексах, местах отдыха, развлекательных центрах в Баку и регионах.
Большой интерес на выставке проявляется к стенду Карабаха. Природная красота Карабаха, являющегося исконной землей Азербайджана, вызывает особый интерес гостей. Кроме того, на выставке представлены природные возможности других наших регионов.
На стенде Государственного историко-архитектурного заповедника «Ичеришехер», привлекающего наибольшее внимание туристов, приезжающих в Баку, сообщили о начале деятельности нового Центра туристической информации. Отделения Центра, расположенные в различных местах Ичеришехер, предназначены для удобного знакомства туристов с древним городом. В Центре с применением современных информационных методов созданы единая централизованная система управления туризма, новый туристический интернет-портал. Bся информация размещена на специальном информационном мониторе.
На выставке широко представлен сектор «Медицинский и оздоровительный туризм». Участники сектора не только предлагают места для отдыха, но и демонстрируют различные возможности для использования высококвалифицированных медицинских услуг.
Отметим, что выставка, которая продлится до 7 апреля, поддерживается такими международными структурами, как Всемирная туристская организация ООН и Ассоциация туризма Азии и Тихого океана. Организаторы выставки – компании Iteca Caspian и ее партнер из Великобритании ITE Group.