Filmin təqdimatından əvvəl Leyla Əliyeva “Abşeron Milli Parkı” filminin rejissoru İqor Bışnyovun çəkilişlər zamanı lentə aldığı fotolardan ibarət sərgi ilə tanış olub. Sərgidəki stendlər “Azərbaycanın zirvələri”, “Azərbaycanın faunası”, “Yırtıcı quşlar”, “Su dünyası”, “Azərbaycanın florası”, “Azərbaycanın Qırmızı Kitabı”, “Köçəri quşlar”, “Çəkiliş zamanı” bölmələrini əhatə edir.
Filmin təqdimat mərasimi IDEA Heyvanlara Qayğı Mərkəzi haqqında videoçarxla başlayıb.
Tədbirdə çıxış edən rejissor İqor Bışnyov Heyvanlara Qayğı Mərkəzinin əhəmiyyətindən danışıb, burada hər cür şəraitin yaradıldığını vurğulayıb və Leyla Əliyevaya təşəkkür edib.
Sonra “Abşeron Milli Parkı” sənədli filmi nümayiş etdirilib. Film Azərbaycanda ən gənc milli park haqqındadır. 2005-ci ildə yaradılmış bu park Bakının təxminən 60 kilometrliyində yerləşir. Ərazisi böyük olmasa da, parkın özünəməxsus xüsusiyyətləri var. Belə ki, buranın zəngin canlı aləmi bir yarımadada cəmləşir. Habelə ərazinin paytaxta yaxın olması buraya gediş-gəlişi asanlaşdırır. Parkın digər xüsusiyyəti isə Xəzər dənizinə yaxın olmasıdır.
“Azərbaycanın 9 möcüzəsi” layihəsinin təşəbbüskarı Leyla Əliyevadır. Layihə çərçivəsində ölkəmizin 9 milli parkı barədə sənədli filmin hazırlanması nəzərdə tutulur. Növbəti filmlərdə Şahdağ, Hirkan, Altıağac, Zəngəzur və Samur-Yalama milli parklarından söhbət açılacaq.
IDEA-nın “Azərbaycanın 9 möcüzəsi” layihəsinin məqsədi ölkəmizin əsrarəngiz təbiət gözəlliklərini təbliğ etmək, eləcə də ətraf mühitin mühafizəsinin vacibliyini diqqətə çatdırmaqdır.

До презентации фильма Лейла Алиева посмотрела выставку фотографий, сделанных режиссером фильма «Абшеронский национальный парк» Игорем Бышневым во время съемок. На ней представлены стенды «Вершины Азербайджана», «Фауна Aзербайджана», «Хищные птицы», «Водный мир», «Флора Aзербайджана», «Красная книга Aзербайджана», «Перелетные птицы», «Во время съемок».
Презентация фильма началась с показа видеоролика о Центре заботы о животных IDEA.
Выступивший на мероприятии режиссер Игорь Бышнев отметил значение Центра заботы о животных, сказал, что в нем созданы все условия, выразил признательность учредителю и руководителю Общественного объединения IDEA Лейле Алиевой.
Затем был показан документальный фильм «Абшеронский национальный парк». Фильм рассказывает о самом молодом национальном парке Азербайджана. Парк, созданный в 2005 году, расположен примерно в 60 километрах от Баку. Хотя площадь парка небольшая, он обладает своими особенностями. Так, богатый мир животный мир здесь сосредоточен на одном полуострове. Кроме того, близость территории к столице упрощает посещение парка. Другой его особенностью является то, что он расположен рядом с Каспийским морем.
Инициатор проекта «Девять чудес Азербайджана» - Лейла Алиева. В рамках проекта предусмотрено создание документальных фильмов о девяти национальных парках нашей страны. В следующих фильмах будет рассказано о Шахдагском, Гирканском, Алтыагачском, Зангезурском и Самур-Яламинском национальных парках.
Цель проекта IDEA «Девять чудес Азербайджана» - пропаганда живописной природы нашей страны, а также привлечение внимания к важности охраны окружающей среды.