Martın 30-da Bakıda, İçərişəhərdə Maqsud İbrahimbəyov Yaradıcılıq Mərkəzinin açılış mərasimi olub.
Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva və Fondun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva mərasimdə iştirak ediblər.
Hamımızın sevdiyi “Bizim Cəbiş müəllim”, “Uşaqlığın son gecəsi” filmlərinin ssenari, “Mezozoy əhvalatı”, “Sən nəğməmsən mənim”, “Truskavetsə kim gedir?”, “Bütün yaxşılıqlar üçün - ölüm!” və digər əsərlərin müəllifi Maqsud İbrahimbəyovun oxucu və tamaşaçılarının sayı milyonlarladır. Onu həm Azərbaycanda, həm də xaricdə tanıyır, sevir və görkəmli yazıçı kimi yüksək qiymətləndirirlər.
Xalq yazıçısı, görkəmli kinodramaturq və rejissor Maqsud İbrahimbəyovun Yaradıcılıq Mərkəzi martın 30-dan etibarən İçərişəhərdə fəaliyyətə başlayır.
Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva Mərkəzin binasında yaradılmış şəraitlə tanış olub.
Yazıçının həyat yoldaşı Anna İbrahimbəyova Mehriban Əliyevaya məlumat verib ki, burada Maqsud İbrahimbəyovun muzeyi, yazıçının kitabxanası və ədəbiyyat otağı yerləşir. Ədəbiyyat otağında yazıçının müxtəlif illərdə həm rus, həm Azərbaycan dillərində nəşr olunan, həm də 36 xarici dilə tərcümə edilən kitabları təqdim olunur. Burada, həmçinin yazıçının əsərlərinin dərc olunduğu bütün dərgilər toplanıb. Bundan başqa, eksponatlar arasında Maqsud İbrahimbəyovun ədəbiyyat və ictimai-siyasi fəaliyyət sahələrində əldə etdiyi nailiyyətlərə görə müxtəlif vaxtlarda təltif olunduğu orden və medallar, digər mükafatlar, deputat mandatları, fəxri fərmanlar, həmçinin 2012-ci ildə yazıçının Nobel mükafatına namizədliyinə dair sənəd də var.
Maqsud İbrahimbəyov iki azərbaycanlı zadəgan ailəsinin xələfi olub: atası Məmmədibrahim Əhməd oğlu İbrahimbəyov, anası Fatma Ələkbər qızı İbrahimbəyova-Məşədibəyova. Yaradıcılıq Mərkəzində Məşədibəyov və İbrahimbəyov ailələrinin fotoşəkilləri, eləcə də onlara məxsus qədim məişət əşyaları təqdim edilir. Mərkəzdə, həmçinin Maqsud İbrahimbəyova məxsus silah kolleksiyasının nümayiş olunduğu zal var. Maqsud İbrahimbəyov silah kolleksiyası toplayırdı. Onun kolleksiyasında dünyanın müxtəlif ölkələrindən gətirilən və ya dostları tərəfindən hədiyyə olunan qədim silahların nadir nümunələri var. Burada kitabxana və konfrans zalı da yerləşir.
Mehriban Əliyeva Yaradıcılıq Mərkəzinin xatirə kitabına ürək sözlərini yazıb.
Anna İbrahimbəyova Mehriban Əliyevaya və Leyla Əliyevaya Xalq yazıçısının “Qoy, o bizimlə qalsın” və “Ondan yaxşı qardaş yox idi” kitablarını hədiyyə edib.
Sonra Anna İbrahimbəyova Maqsud İbrahimbəyovun sədri olduğu və zadəgan nəslindən olan şəxslərin şəcərəsini tanıtmaq və yaddaşlarda qoruyub saxlamaq məqsədini daşıyan Əsilzadələr Məclisinin 2006-cı ildə imzaladığı, İlham Heydər oğlu Əliyevin və Mehriban Arif qızı Əliyevanın Əsilzadələr Məclisinin üzvü olduqlarını təsdiqləyən şəhadətnamələri Birinci vitse-prezidentə təqdim edib. Şəhadətnamələrdə qeyd edilir ki, bu sənədin sahibinin bütün nəsli Azərbaycanın Əsilzadələri cərgəsində hesab olunur.
Qeyd edək ki, 2016–2017-ci illərdə Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü və dəstəyi ilə Mərkəzin binasında əsaslı bərpa və konservasiya işləri aparılıb. Azərbaycan Prezidentinin 2018-ci il 1 fevral tarixli Sərəncamına əsasən indi bu binada Maqsud İbrahimbəyov Yaradıcılıq Mərkəzi fəaliyyət göstərəcək. Yaradıcılıq Mərkəzinin fəaliyyəti gənc yazıçılara dəstək, Azərbaycan ədəbiyyatı və mədəniyyətinin təbliği, yaradıcı gənclər üçün kreativ mühitin yaradılması və xarici ölkələrin mədəniyyət təşkilatları ilə əməkdaşlığa yönəlib.
Mehriban Əliyeva Mərkəzin açılış mərasimində çıxış edib:
- Hörmətli Anna xanım.
Xanımlar və cənablar, əziz dostlar.
Bu gün bizim sevimli paytaxtımızın mərkəzində, qədim İçərişəhərdə görkəmli Azərbaycan yazıçısı Maqsud İbrahimbəyovun Yaradıcılıq Mərkəzi açılıb. Bu, çox əlamətdar və rəmzi məna daşıyan hadisədir. Ona görə əlamətdardır ki, bu Mərkəz ölkəmizin mədəni, ədəbi, mənəvi, ictimai-siyasi irsinə mühüm töhfələr verən böyük insanın, görkəmli Azərbaycan yazıçısının xatirəsini əbədiləşdirir. Eyni zamanda, bu, çox rəmzi məna daşıyır. Səbəbini izah etmək üçün mən sizə bu evin tarixi haqqında qısa məlumat vermək istəyirəm. Bu, çox maraqlıdır. Dinləyin: Maqsud İbrahimbəyovun Yaradıcılıq Mərkəzinin yerləşdiyi bina 1914-cü ildə onun babası, neft sənayeçisi Ələkbər Məşədibəyov üçün məşhur memar Zivərbəy Əhmədbəyov tərəfindən inşa olunub. Yazıçının anası, 1924-cü ildə güllələnən Məşədibəyovun 7 övladından biri Fatma xanım burada doğulub. Sonradan ailə də buradan köçürülüb. İnqilabdan sonra XX əsrin 70-ci illərinədək bina kommunal mənzillərin olduğu yaşayış evi kimi istifadə edilib. 1941-1945-ci illərdə - Böyük Vətən müharibəsi dövründə isə binanın zirzəmisi bomba sığınacağı kimi fəaliyyət göstərib. 1978-ci ildən bu binada Sülhü Müdafiə Komitəsi yerləşib. 1983-2016-cı illərdə həmin komitəyə Maqsud İbrahimbəyov rəhbərlik edib. Komitə vətənpərvərliyin təbliği ilə, xeyriyyəçiliklə, uşaqlara, yoxsul ailələrə və müharibə veteranlarına yardım göstərməklə məşğul olub. 1993-cü ildən Maqsud İbrahimbəyovun sədrlik etdiyi dünyanın peşəkar yazıçılarını birləşdirən yeganə beynəlxalq təşkilatın bir hissəsi olan Azərbaycanın “PEN klub”u bu binada fəaliyyət göstərib. 1999-cu ildən binada Maqsud İbrahimbəyovun Azərbaycan Prezidenti Heydər Əliyevin dəstəyi ilə yaratdığı “Əsilzadələr Məclisi” fəaliyyət göstərib. Bina 2001-ci ildən İçərişəhər Dövlət Qoruğunun tarixi abidələr siyahısına daxil edilib. 2016-2017-ci illərdə Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə binada əsaslı təmir və bərpa işləri aparılıb. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin 2018-ci il 1 fevral tarixli Sərəncamı ilə bu binada Maqsud İbrahimbəyov Yaradıcılıq Mərkəzi yaradılıb.
Əziz dostlar, bina hörmətli Maqsud müəllimin ailəsi tərəfindən ailə üçün inşa olunub. Yüz ildən artıq müddət keçəndən sonra biz böyük bir insanın, görkəmli yazıçı Maqsud İbrahimbəyovun Yaradıcılıq Mərkəzini açdıq. Hesab edirəm ki, indi biz hamımız tarixi ədalətin təntənəsinin şahidləriyik və bu, çox gözəldir. Son dərəcə parlaq, çoxşaxəli, qeyri-adi, hədsiz istedadlı insan - Maqsud müəllim təəssüf ki, artıq iki ildir aramızda yoxdur. O, əsl vətənpərvər idi. O, bütün qəlbi ilə Azərbaycana, öz torpağına bağlı idi. O, cəsarətli vətəndaş mövqeyi olan insan idi. O, öz ideallarını və prinsiplərini bütün həyatı boyu dəyişməyib. O, uzun ömrünü səmimi, hər şeylə maraqlanan, biganəlikdən uzaq bir insan kimi yaşadı. O, həyatdan getdi, ancaq onun əsərləri, böyük bədii-mənəvi irsi - kitabları, pyesləri, ssenariləri, esseləri qaldı. Onun hər bir əsəri bu günümüz və dünənimizlə heyrətamiz dərəcədə səsləşir və şübhə etmirəm ki, sabah da aktual olacaq. Onun hər bir əsəri yaşayır. Buna görə də Maqsud müəllim yaşayır. İnsanlar - onun dostları, yaxınları, doğmaları, onu sevən, ona hörmət edən, həyatının bütün mərhələlərində onun yanında olan insanlar qalır. Ən əsası da, Maqsud müəllimin ilham pərisi Anna xanım buradadır. Anna xanım, mən təşəbbüsünüzə görə sizə dərin minnətdarlığımı bildirmək istəyirəm. Çünki məhz sizin təşəbbüsünüz sayəsində bu gün bu Mərkəz açılır. Mən sizinlə daha yaxın ünsiyyətdə olduğum bu bir neçə ildə sizə böyük hörmət bəsləyirəm, sizi çox sevirəm. Amma bu Mərkəzin yaradılması üzərində sizinlə birlikdə işləyərkən sizin iradi qüvvənizə, səbrinizə heyran qalmışam. Çünki mən başa düşürəm ki, bu şəxsi əşyaları, arxivləri yığmaq, onları sistemləşdirmək asan deyildir. Bu gün də sizin üçün asan deyil. Bu gün siz yəqin ki, ikili hisslər keçirirsiniz. Bir tərəfdən, sevimli və doğma insanın yanınızda olmamasından doğan qüssə və ağrı, digər tərəfdən, yəqin sevinc hissi keçirirsiniz ki, bu ocaq, bu ev, bu Mərkəz var.
Mən, ilk növbədə, bu Mərkəzin yaradılmasında iştirak edənlərin hamısına təşəkkür etmək istəyirəm. Heydər Əliyev Fondunun əməkdaşlarına xüsusi minnətdarlığımı bildirmək istəyirəm. Çünki biz hamımız böyük məhəbbət və məsuliyyətlə bu işə yanaşdıq. Bu Mərkəz Maqsud müəllimin adına layiq olmalı idi. Arzulayırdıq və əlbəttə çalışırdıq ki, biz hər şeydən əvvəl binanın tarixi simasını bərpa etməklə yanaşı, onun daxilində hər zaman Maqsud müəllimin özünün yaratdığı atmosfer hiss olunsun. O, əsl istedadlı insan kimi elə müsbət enerji aşılayırdı ki, onunla bir dəfə ünsiyyətdə olduqdan sonra sanki sehrlənir və onun yanında olmaq istəyirdin. Mən çox ümid edirəm ki, bu ev də belə olacaq. Ona görə, bir daha demək istəyirəm, bizim hörmətli Maqsud müəllimin Yaradıcılıq Mərkəzini məhz bu evdə açmağımız tamamilə ədalətlidir. Çox istəyirəm ki, burada onun bəyəndiyi, yaratdığı və yaşadığı mühit olsun. Düşünürəm ki, bu yer istedadlı gənclərin müxtəlif görüşlərinin keçirildiyi, azərbaycanlı yazıçıların, ədiblərin dəstəkləndiyi, ədəbi-bədii gecələrin təşkil olunduğu məkan olacaq. Yəni, mən ümid edirəm, sadəcə ümid etmirəm, həm də bilirəm ki, Mərkəzə Anna xanım rəhbərlik edəcək. Ona görə də əminəm ki, başqa cür ola da bilməz. Burada məhz Maqsud müəllimin arzu etdiyi kimi olacaq. Ruhu şad olsun!
Mən sizin hamınıza, ilk növbədə, Anna xanım, sizə xoşbəxtlik, cansağlığı arzulayıram. Qoy, siz uzun illər sağlam, gümrah, bugünkü kimi gözəl olasınız və hamıdan artıq sizə məlum olan və təəssüf ki, Maqsud müəllimin həyata keçirməyə macal tapmadığı ideya və fikirlərini gerçəkləşdirəsiniz. Çox sağ olun.
Yazıçının həyat yoldaşı Anna İbrahimbəyova Maqsud İbrahimbəyovun xatirəsinə göstərilən hörmətə və Mərkəzin yaradılması ilə bağlı dəstəyə görə Mehriban Əliyevaya təşəkkürünü bildirib:
- Əziz dostlar, nə yaxşı ki, siz gəlmisiniz. Çox sağ olun.
Mən Maqsud İbrahimbəyov Yaradıcılıq Mərkəzini yaradan Heydər Əliyev Fonduna çox minnətdaram. Mehriban xanım, dəstəyə, iştiraka, Maqsud müəllimə, onun yaradıcılığına olan gözəl münasibətə görə çox sağ olun. Mən isə öz növbəmdə çalışacağam ki, bura maraqlı olsun və sizin hamınız buraya məmnuniyyətlə gələsiniz.
Sonra Xalq yazıçısının həyat və fəaliyyətini əks etdirən fotolardan ibarət videoçarx nümayiş etdirilib.
Videoçarx Maqsud İbrahimbəyovun “Uzun ömür yaşayın və qoy sizin ömrünüzün hər günü sevinclə dolu olsun” sözləri ilə yekunlaşır.
Yazıçının dostu, Rusiyanın TASS İnformasiya Agentliyinin baş direktorunun birinci müavini Mixail Qusman çıxışını Maqsud İbrahimbəyova müraciətlə başlayıb. “Burada sənin dostların, səni sevənlər toplaşıblar”, - deyən Mixail Qusman “Əsilzadələr Məclisi”nə rəhbərlik edən Maqsud İbrahimbəyovun özünün həm genetik, həm ruhən zadəgan nəslindən olduğunu vurğulayıb. TASS İnformasiya Agentliyinin baş direktorunun birinci müavini vətənpərvərliyin və xeyriyyəçilik fəaliyyətinin təbliği, uşaqlara, yoxsul ailələrə və müharibə veteranlarına yardım göstərməklə məşğul olan Azərbaycan Respublikasının Milli Sülh Komitəsinin rəhbəri Maqsud İbrahimbəyovun bu sahədəki fəaliyyətinə toxunub və “Sənin kimi insanlar olmadan bu dünyanı xilas etmək mümkün deyil” söyləyib.
Bakı Musiqi Akademiyasının rektoru, Xalq artisti Fərhad Bədəlbəyli yazıçı ilə hər görüşdə bir–birilərinə şeirlər həsr etdiklərini bildirib və iyirmi il bundan əvvəl Maqsud İbrahimbəyova yazdığı şeirini oxuyub.
Qeyd edək ki, Xalq yazıçısı Maqsud İbrahimbəyov tələsməyən tərzdə qeyri-adi və gündəlik hadisələr haqda yazırdı, personajlarının mənəvi dünyasını dərindən tədqiq edərək, xasiyyətlərini oxucuya çatdırırdı. Bir çox əsərlərində yazıçı ümumbəşəri problemlər kontekstindən çıxış edərək, öz ənənələri ilə güclü olan Şərq insanının həyat tərzini göstərirdi. Ötən əsrin 60-cı illərində ədəbiyyata qədəm qoyan nəslin nümayəndəsi kimi o, müasirlərinin rəngarəng, dolğun obrazlarını yaradaraq öz dəst-xətti ilə çoxsaylı pərəstişkarlarının dərin hörmət və ehtiramını qazanıb. Maqsud İbrahimbəyovun yaradıcılığında Azərbaycan xalqının milli xüsusiyyətləri, adət-ənənələri, xüsusilə Bakının özünəməxsus koloritinin təsviri yaddaqalan tərzdə əksini tapıb.

First Vice-president of the Republic of Azerbaijan, President of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva and Vice-president of the Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva attended the ceremony.
The scriptwriter of our beloved movies “Our Jabish muallim”, “Last night of the childhood”, and the author of the works “Mesozoic story”, “You are my song”, “Who goes to Truskavets?”, “For all the good – death!”, Maksud Ibrahimbeyov enjoyed millions of readers and spectators. He has been recognized, loved and appreciated as an eminent writer both in Azerbaijan and abroad.
The Creativity Centre of People’s writer, eminent scriptwriter and director Maksud Ibrahimbeyov starts to operate since March 30.
First Vice-president Mehriban Aliyeva became familiarized with the conditions created in the Centre’s building.
Writer’s wife Anna Ibrahimbeyova informed Mehriban Aliyeva that here were located Maksud Ibrahimbeyov’s museum, the writer’s library, and literature room. In the literature room are presented books by the writer published in both the Russian and Azerbaijani languages, as well as works translated into 36 foreign languages. Here are also all magazines, in which the writer’s works were printed. Moreover, among the exhibits are various orders and medals Maksud Ibrahimbeyov had been conferred on at different times for his achievements in literature and in public and political spheres, and other awards, honorary diplomas, deputy’s warrants, as well as a document on his candidacy for Nobel Prize.
Maksud Ibrahimbeyov was a son of two Azerbaijani aristocratic families: his father Mammadibrahim Ahmad oghlu Ibrahimbeyov, mother Fatma Alakbar gyzy Ibrahimbeyova-Mashadibeyova. Photos of Ibrahimbeyov and Mashadibeyov families, as well as belonging to them ancient domestic items are displayed in the Centre. There is also a hall in the Centre, where a collection of arms belonging to Maksud Ibrahimbeyov is demonstrated. Maksud Ibrahimbeyov used to collect arms. His collection contains rare examples of arms brought from various world countries or presented to him by his friends. Here are also a library and a conference room.
Mehriban Aliyeva wrote her heartfelt words in the Creativity Centre’s Guests Book.
Anna Ibrahimbeyova presented the People’s writer’s books “Let him stay with us” and “There was no other brother better than him” to Mehriban Aliyeva and Leyla Aliyeva.
Then, Anna Ibrahimbeyova presented certificates confirming Ilham Heydar oghlu Aliyev and Mehriban Arif gyzy Aliyeva’s being members of the Assembly of Aristocrats, of which chairperson Maksud Ibrahimbeyov had been, and aimed to promote and eternalize the genealogy of people from an aristocrat families, signed by the Assembly of Aristocrats in 2006. The certificate states that the whole family of the document’s holder is considered to be in the row of Azerbaijani aristocrats.
Basic restoration and conservation works have been carried out in the Centre’s building over the course of 2016 and 2017, following the initiative of and with support from the Heydar Aliyev Foundation. Based on the Resolution of the Azerbaijani President dated February 1, 2018, now this building will accommodate the Maksud Ibrahimbeyov Creativity Centre. The activity of the Creativity Centre will focus on supporting young writers, promoting the Azerbaijani literature and culture, ensuring a creative environment for young writers, and cooperating with cultural organizations of foreign countries.
Mehriban Aliyeva addressed the Centre’s opening ceremony:
- Dear Anna khanum.
Ladies and gentlemen, dear friends.
Today, the Creativity Centre of Maksud Ibrahimbeyov - an eminent Azerbaijani writer - is inaugurated in old Icherisheher, in the centre of our beloved capital. This is a very significant event, with its symbolic meaning. It is significant because this Centre immortalizes the memory of a great man, an Azerbaijani writer, who has made significant contributions to the cultural, literary, spiritual, public and political heritage of our country. It carries, at the same time, a symbolic meaning. To explain why, I would like to give you brief information, which is very interesting. Listen: the building in which the Maksud Ibrahimbeyov Creativity Centre is located was constructed in 1914 by renowned architect Ziverbey Ahmadbeyov for the writer’s grandfather Alakbar Mashadibeyov, an oil industrialist. His mother Fatma khanum, one of the seven children of Mashadibeyov, who was executed by shooting in 1924, was born here. Later, the family was resettled from the house. After the revolution, until the 70s of the 20th century, the building was used as a dwelling home with shared apartments. In 1941-1945, during the Great Patriotic War, the building’s basement served as a bomb shelter. Since 1978, the Peace Advocating Committee has located in this building. In 1983-2016, this committee was headed by Maksud Ibrahimbeyov. The committee has dealt with promoting patriotism, charity, and providing support to low-income families, children, and war veterans. Azerbaijan’s PEN Club - a part of the only international organization to have united professional writers of the world - headed by Maksud Ibrahimbeyov, operated in this building. Since 1999, the Assembly of Aristocrats, founded by Maksud Ibrahimbeyov, with support from Azerbaijani President Heydar Aliyev, has functioned here. The building has been entered on the list of historical monuments of Icherisheher State Reserve since 2001. In 2016-2017, basic repair and restoration works were carried out on the building, with the support of the Heydar Aliyev Foundation. By the Resolution of Azerbaijani President Ilham Aliyev, dated February 1, 2018, the Maksud Ibrahimbeyov Creativity Centre was established in this building.
Dear friends, the building had been constructed for the family by respected Maksud muallim’s family. In over a hundred years, we are inaugurating this building as the Creativity Centre of Maksud Ibrahimbeyov, a great human and eminent writer. I think we all are now witnessing the celebration of an historical justice, and this is very nice. Extraordinarily brilliant, many-branched, extremely talented person– Maksud Ibrahimbeyov is not, unfortunately, among us. He was a true patriot. He was bonded with Azerbaijan, his land, with all his soul. He was a man with courageous civil position. All his life, he has never changed his ideals and principles. His long life he has spent as a sincere man, taking interest in everything, and far from being indifferent. He passed away, however his works, his great literary and spiritual legacy – his books, plays, scripts and essays remain. Each of his works has been in astounding accord with both our present day and the past, and I have no doubt they will be urgent tomorrow too. His every work is alive. Hence, Maksud muallim himself is alive. People – his friends, relatives, those who loved and respected him, who had always been at his side are remaining. The most important person for Maksud muallim – his fairy of inspiration Anna khanum is here. Anna khanum, I want to thank you deeply for your initiative. Because, thanks to your initiative, this Centre is inaugurated today. Over the course of the few years that we have been in close relations with you, I have had a profound respect for you; and I love you very much. While working on the creation of this Centre, I have been amazed at your strength, and your patience. I realize how difficult it is to collect all these personal items, archive materials, and to systemize them. Today is not an easy day for you. You are having double feelings, apparently. On the one hand, you are experiencing the feeling of grief because of the beloved person’s not being beside you, and, on the other, the feeling of joy that this home, this Centre exists.
First, I want to thank all who have participated in the creation of this Centre. I want to express my special thanks to employees of the Heydar Aliyev Foundation. We all have approached this job with great love and responsibility. This Centre must have been worth of Maksud muallim’s name. We had been wishing and, of course, trying to make sure that, first of all, the atmosphere that Maksud muallim had created in this house was felt, along with restoring the building’s historical picture. As a true human he had being conveying such energy that after having met him once you would almost become enchanted and want to be beside him. I am hopeful this house too will have the same effect. Therefore, I want to once more say that the opening of the Creativity Centre of respected Maksud muallim in this house is quite justified. I would very much like to see here an environment he would have liked, created, and lived. I think this house will be a place where talented youth would hold various meetings, Azerbaijani writers be supported, and literary and artistic evenings would be organized. That is to say, I am hopeful, and I know that Anna khanum will head this Centre. Therefore, I am sure everything will be as Maksud muallim would have wished. May his soul rest in peace!
I wish all of you, first of all, you, Anna khanum, happiness and sound health. May you remain healthy and beautiful as today for long years, and realize the ideas and thoughts that you have known better than anybody has and, unfortunately, Maksud muallim did not have time to accomplish. Thank you very much.
The writer’s spouse Anna Ibrahimbeyova thanked Mehriban Aliyeva for the reverence for Maksud Ibrahimbeyov’s memory and the support provided for the creation of the Centre:
- Dear friends, I am glad to see you. Thank you very much.
I am very grateful to the Heydar Aliyev Foundation, which has created the Maksud Ibrahimbeyov Creativity Centre. Mehriban khanum, thank you very much for your support and participation, and for the respect and kind attitude you have shown towards Maksud muallim and his creative work. And I will try to make sure that this place is interesting, and you all come here with pleasure.
A video footage containing photos reflecting the writer’s life and creativity was shown.
The video footage ends with the words of Maksud Ibrahimbeyov: “Live long life and let any day of your life be filled with joy”.
The writer’s friend, first deputy of the general director of Russia’s TASS Information Agency Mikhail Gusman commenced his speech by addressing Maksud Ibrahimbeyov. Saying “Here have gathered your friends, those who love you”, Mikhail Gusman emphasized that Maksud Ibrahimbeyov himself, who had headed the Assembly of Aristocrats, was both genetically and spiritually from a noble family. He touched upon the activity of Maksud Ibrahimbeyov - the head of the National Peace Committee of the Republic of Azerbaijan, which was engaged in promoting patriotism and charitable activity, providing support to poor families and war veterans - in this sphere, and said “There is no way this world can be rescued without people like you”.
Rector of the Baku Music Academy, People’s Artist Farhad Badalbeyli talked about devoting each other poems in each their meeting with the writer, and read the poem he had written for Maksud Ibrahimbeyov.
People’s Writer Maksud Ibrahimbeyov used to write about uncommon and daily events in a slow fashion, and having profoundly analysed the spiritual world of his characters, conveyed their traits to the reader. In a number of his works, the writer showed the lifestyle of an Eastern human, talking from the point of view of universal issues. As a representative of the generation, which has entered the literary world in the 60s of the last century, he earned profound respect and esteem of numerous admirers, having created colourful and comprehensive images of his contemporaries. National traits, traditions of the people of Azerbaijan, and portrayal of Baku’s unique colour, in particular, have been reflected in Maksud Ibrahimbeyov’s creative work in an unforgettable fashion.