Ümummilli lider Heydər Əliyevin 95 illik yubileyinə həsr olunmuş təntənəli mərasim keçirilib
Mayın 10-da Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin 95 illik yubileyinə həsr olunmuş təntənəli mərasim keçirilib.
Heydər Əliyev Mərkəzində keçirilən mərasimdə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, xanımı Mehriban Əliyeva və ailə üzvləri iştirak ediblər.
Dövlətimizin başçısı mərasimdə nitq söyləyib.
Sonra Heydər Əliyev Fondu tərəfindən təsis edilmiş “Qızıl çinar” beynəlxalq mükafatının 2018-ci il üzrə qalibləri elan olunub.
Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva milli musiqi mədəniyyətimizin inkişafı və təbliği, Azərbaycan dirijorluq məktəbi ənənələrinin yüksək səviyyədə davam etdirilməsi istiqamətində göstərdiyi böyük xidmətlərə görə Azərbaycan Respublikasının Xalq Artisti, Dövlət Mükafatı, “Şöhrət”, “Şərəf” və “İstiqlal” ordenləri laureatı Rauf Abdullayevə, Azərbaycan Respublikası ilə Rusiya Federasiyası arasında mədəni əməkdaşlıq və qarşılıqlı əlaqələrin möhkəmləndirilməsində, Azərbaycan həqiqətlərinin dünya ictimaiyyətinə çatdırılmasında xüsusi xidmətlərinə görə Rusiyanın TASS informasiya agentliyinin baş direktorunun birinci müavini, Azərbaycan Respublikasının “Dostluq” və “Şöhrət” ordenləri ilə təltif olunmuş Mixail Qusmana, Azərbaycan kino sənətinin inkişafındakı böyük xidmətlərinə görə görkəmli kinorejissor və ssenarist, Azərbaycan Respublikasının Xalq Artisti, “Şöhrət” və “Şərəf” ordenli Eldar Quliyevə “Qızıl çinar” beynəlxalq mükafatını təqdim edib.
Mərasim geniş konsert proqramı ilə davam edib.
Mərasimdən sonra Heydər Əliyev Mərkəzinin binasının üzərində videokompozisiya nümayiş etdirilib. “Xalq Heydər söyləyəcək” mahnısı ilə müşayiət olunan videoinstalyasiya saat 20-dən gecəyarıyadək davam edib.

On May 10, a grand ceremony dedicated to the 95th anniversary of Azerbaijani people’s national leader Heydar Aliyev took place.
Arranged at the Heydar Aliyev Centre, the ceremony was attended by Azerbaijani President Ilham Aliyev, First Lady Mehriban Aliyeva, and family members.
Then, the winners of the international award “Golden Plane” – founded by the Heydar Aliyev Foundation - for the year 2018 were announced.
President of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva presented the international award “Golden Plane” to: People’s Artist of Azerbaijan, laureate of a State Prize, holder of orders of “Fame”, “Glory” and “Independence” Rauf Abdullayev for his great services towards advancing and promoting Azerbaijan’s national music culture, high-level continuation of the traditions of the profession of conducting in Azerbaijan; to first deputy General Director of Russia’s TASS Information Agency, holder of the orders of “Friendship” and “Fame” of the Republic of Azerbaijan Mikhail Gusman for his special services to strengthening of cultural relations between the Republic of Azerbaijan and the Russian Federation, conveying true facts about Azerbaijan to the world society; and to eminent movie director and script writer, People’s Artist of Azerbaijan, holder of the orders of “Fame” and “Glory” Eldar Guliyev for his great services to the advancement of the cinema art in Azerbaijan.
The ceremony continued with a concert programme.
At the end, photos were taken.
After the ceremony, a video composition was demonstrated on the Heydar Aliyev Centre’s building. Accompanied by the song “The people will say Heydar”, the video installation was in operation since 8 p.m. until midnight.