Oktyabrın 16-da Moskvadakı “Bakı” kinoteatrında Heydər Əliyev Fondunun Rusiya nümayəndəliyinin rəhbəri, Rusiyanın Azərbaycanlı Gənclər Təşkilatının (RAGT) sədri Leyla Əliyevanın və Ümumrusiya Azərbaycanlıları Konqresinin (ÜAK) rəhbərlərinin Rusiya ali məktəblərində təhsil alan azərbaycanlı tələbələrlə görüşü keçirilib. Görüşdə Azərbaycan gənclərinin xaricdə təhsili üzrə Dövlət Proqramı, habelə ÜAK xətti ilə Moskvanın və Rusiya regionlarının ali məktəblərinə daxil olmuş azərbaycanlı tələbələr iştirak ediblər.
Bu, RAGT-ın rəhbəri Leyla Əliyevanın azərbaycanlı tələbələrlə ikinci görüşüdür.
Görüşü ÜAK-ın prezidenti, Rusiya Tibb Elmlər Akademiyasının akademiki Məmməd Əliyev açaraq Azərbaycan rəhbərliyinin gənclərin xaricdə, o cümlədən Rusiyada təhsilinə, habelə ÜAK xətti ilə Rusiya ali məktəblərinə daxil olmuş tələbələrə diqqət və qayğısından danışıb.
Leyla Əliyeva RAGT-ın çoxşaxəli fəaliyyəti və müxtəlif sahələrdə planları barədə ətraflı məlumat verib. O, RAGT-ın coğrafiyasının genişləndiyini, azərbaycanlı gənclər klublarının bir çox regional ali məktəblərdə də fəaliyyət göstərməsinin çox sevindirici hal olduğunu söyləyib. Leyla Əliyeva gəncləri RAGT ilə daha fəal əməkdaşlığa çağıraraq bildirib ki, təşkilatın qapıları əməkdaşlıq və istənilən layihələr üçün açıqdır.
Sonra Leyla Əliyeva RAGT-ın adından əlaçı tələbələrə Rusiyanın Azərbaycanlı Gənclər Təşkilatının “Əlaçı mükafatı”nı təqdim edib. O, bildirib ki, Heydər Əliyev Fondunun Rusiya nümayəndəliyi Moskvada və Rusiyanın regionlarında təhsil alan aztəminatlı ailələrdən olan 10 tələbəyə sosial təqaüd ayırıb.
Görüşdə ÜAK-ın təhsil komitəsinin sədri, professor Tofiq Məlikov geniş məruzə ilə çıxış edib.
Sonra tələbələr Jalə Cavadova və Mirtapdıq Talıbov, habelə tələbələrin valideynləri Heydər Əliyev Fondunun Rusiya nümayəndəliyinin rəhbəri, RAGT-ın sədri Leyla Əliyevaya təşəkkürlərini bildiriblər. Çıxış edənlər Rusiyada təhsil almaq imkanına, gənclərin problemlərinə və təhsilinə göstərilən qayğıya görə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevə, Heydər Əliyev Fondunun Rusiya nümayəndəliyinə, Ümumrusiya Azərbaycanlıları Konqresinə minnətdarlıqlarını bildiriblər.
Bir neçə tələbəyə, həmçinin ÜAK-ın, “Lukoyl” Xeyriyyə Fondunun və Aydın Qurbanov Fondunun adlı təqaüdləri təqdim olunub.

Leyla Aliyeva - the Head of the Heydar Aliyev Foundation`s Representation in Russia and Chairwoman of the Azerbaijani Youth Organization of Russia (AYOR) - and Manager of the All-Russian Congress of Azerbaijanis (ACA) - met with Azerbaijani students studying at the Russian higher schools at the Baku Cinema in Moscow on October 16th. Azerbaijani students who receive education at higher schools in Moscow and other regions of Russia under of the State Programme on Education of Azerbaijani youth abroad and due to support of ACA attended the meeting.
This is the second meeting Head of AYOR Leyla Aliyeva holds with Azerbaijani students.
Opening the event, Mammad Aliyev - President of the All-Russian Congress of Azerbaijaniis & Academician of the Russian Academy of Medical Sciences - praised the Azerbaijani government`s attention towards students studying abroad, especially in Russia, as well those who study at Russian higher schools with the support of the Congress.
Welcoming the attendees, Leyla Aliyeva highlighted AYOR`s activities. She praised the fact that “there are Azerbaijani clubs in many regional higher educational institutions”. Mrs Aliyeva called on Azerbaijani young people to be more active in cooperating with AYOR, saying “our doors are open to everybody, to cooperation and to every kind of undertaking”.
Next the AYOR Chairwoman presented the Organization’s “Outstanding Student” Award to high-achieving students. It was announced that the Heydar Aliyev Foundation`s Russia Representation has launched a social scholarship for ten students from low-income families to study in Moscow and Russia`s regions.
Tofig Melikov, Chairman of the ACA Education Committee, made a report at the event.
Students Jale Javadova and Mirtapdyg Talybov, along with parents of students expressed gratitude to Mrs Leyla Aliyeva, and to President Ilham Aliyev, and the Heydar Aliyev Foundation`s Russia Office & All-Russian Congress of Azerbaijanis for the attention to education and problems of youth.
Individual scholarships of ACA, the Lukoil Charity Foundation and the Aydin Gurbanov Foundation were presented to several students.