Oktyabrın 16-da Moskvadakı “Bakı” kinoteatrında Heydər Əliyev Fondunun Rusiya nümayəndəliyinin rəhbəri, Rusiyanın Azərbaycanlı Gənclər Təşkilatının (RAGT) sədri Leyla Əliyevanın və Ümumrusiya Azərbaycanlıları Konqresinin (ÜAK) rəhbərlərinin Rusiya ali məktəblərində təhsil alan azərbaycanlı tələbələrlə görüşü keçirilib. Görüşdə Azərbaycan gənclərinin xaricdə təhsili üzrə Dövlət Proqramı, habelə ÜAK xətti ilə Moskvanın və Rusiya regionlarının ali məktəblərinə daxil olmuş azərbaycanlı tələbələr iştirak ediblər.
Bu, RAGT-ın rəhbəri Leyla Əliyevanın azərbaycanlı tələbələrlə ikinci görüşüdür.
Görüşü ÜAK-ın prezidenti, Rusiya Tibb Elmlər Akademiyasının akademiki Məmməd Əliyev açaraq Azərbaycan rəhbərliyinin gənclərin xaricdə, o cümlədən Rusiyada təhsilinə, habelə ÜAK xətti ilə Rusiya ali məktəblərinə daxil olmuş tələbələrə diqqət və qayğısından danışıb.
Leyla Əliyeva RAGT-ın çoxşaxəli fəaliyyəti və müxtəlif sahələrdə planları barədə ətraflı məlumat verib. O, RAGT-ın coğrafiyasının genişləndiyini, azərbaycanlı gənclər klublarının bir çox regional ali məktəblərdə də fəaliyyət göstərməsinin çox sevindirici hal olduğunu söyləyib. Leyla Əliyeva gəncləri RAGT ilə daha fəal əməkdaşlığa çağıraraq bildirib ki, təşkilatın qapıları əməkdaşlıq və istənilən layihələr üçün açıqdır.
Sonra Leyla Əliyeva RAGT-ın adından əlaçı tələbələrə Rusiyanın Azərbaycanlı Gənclər Təşkilatının “Əlaçı mükafatı”nı təqdim edib. O, bildirib ki, Heydər Əliyev Fondunun Rusiya nümayəndəliyi Moskvada və Rusiyanın regionlarında təhsil alan aztəminatlı ailələrdən olan 10 tələbəyə sosial təqaüd ayırıb.
Görüşdə ÜAK-ın təhsil komitəsinin sədri, professor Tofiq Məlikov geniş məruzə ilə çıxış edib.
Sonra tələbələr Jalə Cavadova və Mirtapdıq Talıbov, habelə tələbələrin valideynləri Heydər Əliyev Fondunun Rusiya nümayəndəliyinin rəhbəri, RAGT-ın sədri Leyla Əliyevaya təşəkkürlərini bildiriblər. Çıxış edənlər Rusiyada təhsil almaq imkanına, gənclərin problemlərinə və təhsilinə göstərilən qayğıya görə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevə, Heydər Əliyev Fondunun Rusiya nümayəndəliyinə, Ümumrusiya Azərbaycanlıları Konqresinə minnətdarlıqlarını bildiriblər.
Bir neçə tələbəyə, həmçinin ÜAK-ın, “Lukoyl” Xeyriyyə Fondunun və Aydın Qurbanov Fondunun adlı təqaüdləri təqdim olunub.

16 октября в Москве в кинотеатре «Баку» состоялась встреча главы представительства Фонда Гейдара Алиева в РФ, председателя Азербайджанской молодежной организации России (АМОР) Лейлы Алиевой и руководства Всероссийского азербайджанского конгресса (ВАК) с азербайджанскими студентами, обучающимися в российских вузах. В ней приняли участие азербайджанские студенты из Москвы и регионов России, которые поступили в высшие учебные заведения по Государственной программе обучения азербайджанских студентов за рубежом, по линии ВАК и др.
Это вторая встреча председателя АМОР Лейлы Алиевой с азербайджанскими студентами.
Открыл мероприятие президент ВАК, академик Российской Академии медицинских наук Мамед Алиев, который рассказал о внимании руководства Азербайджана к образованию молодежи за рубежом, в частности в России, а также о студентах, поступивших в российские вузы по линии ВАК.
С приветственным словом выступила глава представительства Фонда Гейдара Алиева в РФ, председатель АМОР Лейла Алиева. Она подробно проинформировала собравшихся о многогранной деятельности Азербайджанской молодежной организации России и предстоящих планах в различных областях. Л. Алиева особо отметила, что география АМОР расширяется, и очень радует, что азербайджанские молодежные клубы функционируют во многих региональных вузах. Л. Алиева призвала всех молодых людей более активно сотрудничать с АМОР, отметив, что «двери организации открыты для всех, для сотрудничества и любых начинаний».
Затем Лейла Алиева от имени АМОР вручила студентам-отличникам «Премию отличника» Азербайджанской молодежной организации России. Было объявлено, что представительство Фонда Гейдара Алиева в РФ учредило социальную стипендию для 10 студентов из малообеспеченных семей Москвы и регионов России.
С обзорным докладом также выступил председатель комитета образования ВАК профессор Тофиг Меликов.
Затем со словами благодарности к главе представительства Фонда Гейдара Алиева, председателю АМОР Лейле Алиевой обратились студенты Жаля Джавадова и Миртапдыг Талыбов, а также родители студентов. Выступавшие выразили признательность Президенту Азербайджана Ильхаму Алиеву, представительству Фонда Гейдара Алиева в РФ, Всероссийскому азербайджанскому конгрессу за возможность обучаться в России, за внимание к проблемам молодежи и к образованию.
Ряду студентов были также вручены именные стипендии ВАК, Благотворительного Фонда «Лукойл» и Фонда Айдына Курбанова.