Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva və ailə üzvləri konsertdə olublar.
Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə hazırlanan bədii-musiqili gecənin konsepsiyası 1918-ci il mayın 28-də Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaranması, ötən 100 il ərzində respublikamızın müxtəlif sahələrdə əldə etdiyi nailiyyətlər, Azərbaycanın hazırda müstəqil, güclü və inkişaf etmiş ölkələr sırasında layiqli yerini tutması ideyası üzərində qurulub.
Hər bir azərbaycanlı üçün əziz olan bu bayram günündə Bakı Kristal Zalında sənət adamlarının çıxışları dövlətimizin gücünü, vətəndaşların dövlətə bağlılığını, xalq sevgisini və qürur hissini bir daha əyani təzahür etdirdi.
Xalq artisti Alim Qasımov və Əməkdar artist Fərqanə Qasımovanın ifasında “Qarabağ” şikəstəsi, “Natiq” ritm qrupunun “Sarı gəlin” kompozisiyası, dahi bəstəkar Üzeyir Hacıbəylinin “Koroğlu” operasından uvertüra, habelə Qara Qarayevin “Yeddi gözəl”, Fikrət Əmirovun “1001 gecə”, Arif Məlikovun “Məhəbbət əfsanəsi” baletlərindən rəqslər, Xalq artistləri Azərinin, Zülfiyyə Xanbabayevanın, Samir Cəfərovun ifalarında “Ey Vətən”, “Şuşanın dağları” və “Neftçilər” mahnıları böyük maraqla dinlənildi. Xalq artistləri Aygün Kazımova, Azər Zeynalov, Emin, Elçin Əzizov, Əməkdar artistlər Emil Əfrasiyab, Səbinə Babayeva, Tünzalə Ağayeva, Miri Yusif və Röyanın, “Rast” qrupunun, Azərbaycan Müdafiə Nazirliyinin əlahiddə nümunəvi hərbi orkestrinin çıxışları bayram təntənəsi yaşatdı.
Proqramdakı musiqi nömrələri, rəqslər Azərbaycanın zəngin tarixinə bir daha hərtərəfli nəzər salmağa imkan yaratdı.
Tədbirdə Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin Xalq Şairi Səməd Vurğunun “Azərbaycan” şeirini səsləndirdiyi videoçarx da nümayiş olundu.
Eyni zamanda, tədbirdə Bakı Media Mərkəzi tərəfindən Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illiyi ilə əlaqədar hazırlanmış videoçarxlar da nümayiş etdirildi.
Konsertdə Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin növbəti ildönümlərinin əzəli Azərbaycan torpağı olan Qarabağımızda bayram ediləcəyinə əminlik ifadə olundu.
Sonda birlik və həmrəylik, müstəqilliyimizin əbədiliyinə qəti inam rəmzi olaraq incəsənət ustaları hamılıqla səhnəyə çıxaraq Azərbaycanın dövlət himnini oxudular.
İki saata yaxın davam edən konsert proqramına ümumilikdə 670 nəfərdən çox şəxs - tanınmış incəsənət xadimləri və yaradıcı heyət cəlb edilmişdi.

28 мая в Бакинском кристальном зале состоялся торжественный концерт, посвященный 100-летию Азербайджанской Демократической Республики.
На концерте присутствовали Президент Aзербайджанской Республики Ильхам Алиев, первая леди Мехрибан Алиева и члены их семьи.
Основу концепции музыкально-художественного вечера, подготовленного при поддержке Фонда Гейдара Алиева, составляли история провозглашения 28 мая 1918 года Азербайджанской Демократической Республики, достижения нашей республики за прошедшие 100 лет, позволившие ей войти в число независимых, сильных и развитых стран мира.
Выступления мастеров искусств в Бакинском кристальном зале в этот дорогой для каждого азербайджанца день еще раз олицетворяли силу нашего государства, привязанность граждан и любовь народа к государству, их чувство гордости.
«Карабах шикястяси» в исполнении народного артиста Алима Гасымова и заслуженной артистки Фарганы Гасымовой, композиция «Сары гялин» ритм-группы «Натиг», увертюра к опере «Кероглу» великого композитора Узеира Гаджибейли, а также танцы из балетов «Семь красавиц» Кара Караева, «1001 ночь» Фикрета Амирова, «Легенда о любви» Арифа Меликова, песни – «Эй, Вэтэн», «Шушанын даглары» и «Нефтчиляр» в исполнении народных артистов Азерин, Зульфии Ханбабаевой, Самира Джафарова были встречены с большим интересом. Выступления народных артистов Айгюн Кязымовой, Азера Зейналова, Эмина, Эльчина Азизова, заслуженных артистов Эмиля Афрасияба, Сабины Бабаевой, Тунзали Агаевой, Мири Юсифа и Рои, группы «Раст», отдельного образцового оркестра Министерства обороны создали торжественное праздничное настроение.
Музыкальные номера, танцы, исполненные на концерте, позволили еще раз обратиться к истории Азербайджана.
На мероприятии был показан видеоролик, в котором общенациональный лидер Гейдар Алиев читает стихотворение «Азербайджан» народного поэта Самеда Вургуна.
На мероприятии также были показаны видеоролики, подготовленные к 100-летию Азербайджанской Демократической Республики Бакинским Медиа-центром.
На концерте была выражена уверенность в том, что следующие годовщины Азербайджанской Демократической Республики будут празднично отмечены на исконной земле Азербайджана – в Карабахе.
В заключение как символ вечности нашего единства, солидарности и независимости мастера искусств, выйдя вместе на сцену, исполнили государственный гимн Азербайджана.
К участию в концертной программе, продолжавшейся около двух часов, в целом были привлечены свыше 670 человек – известные деятели искусства и творческий состав.
Торжественная концертная программа в Бакинском кристальном зале транслировалась в прямом эфире на мониторе, установленном в Приморском национальном парке.