İyunun 4-də Heydər Əliyev Mərkəzində Aleksandr Vasilyev Fondunun təqdimatında "Moda məkanı" adlı sərginin açılış mərasimi keçirilib.
Açılış mərasimində Aleksandr Vasilyev Fondunun prezidenti, kolleksiyaçı, moda tarixçisi, sənətşünas Aleksandr Vasilyev sərginin konsepsiyası haqqında danışıb.
Sərginin yaradılma tarixindən söhbət açan kolleksiyaçı deyib: “Bu sərgi üç il əvvəl yaradılıb. Riqada – Latviya Milli Dekorativ Sənət Muzeyində, sonra Vilnüsdə – Litvanın Milli Dekorativ Sənət Muzeyində nümayiş etdirilib. Lakin Bakı üçün biz yenilik etdik: Qədim paltarlar bərpa edildi”.
Sərgi təbiət və dəbin vəhdətinə həsr olunub. Ekspozisiyada XVIII-XXI əsrlərə aid 400-dək eksponat – geyim və aksesuarlar, o cümlədən ayaqqabı, çanta, şlyapa, zinət əşyaları və s. nümayiş olunur.
Təbiət, tarix və modanı bir məkanda birləşdirən sərgi bir neçə bölmədən ibarətdir. Burada cəngəllik və savanna, dəniz və yaşıllıqlar, eləcə də digər təbiət mövzularından ilhamlanaraq yaradılmış dəb nümunələri təqdim edilir.
Sərgi zalının dekorasiyası da mövzuya uyğun olaraq təbiət elementləri ilə zəngindir.
Sərgidə Paco Rabanne, Christian Dior, Elsa Schiaparelli, Lanvin, Givenchy, Thierry Mugler və digər məşhur brendlərin eksponatları yer alıb. Ekspozisiyada ötən əsrin əfsanəvi modeli Bettina Qratsiani, amerikalı aktrisa Şirli Makleyn və digər məşhurların şəxsi qarderobundan geyimlər nümayiş olunur.
Sərgi dekabrın 2-dək davam edəcək.
Xatırladaq ki, bu, Aleksandr Vasilyev Fondunun Heydər Əliyev Mərkəzində təqdim etdiyi ikinci sərgidir. 2017-ci il oktyabrın 5-dən 2018-ci il aprelin 29-dək davam edən "Modernizm və moda" sərgisində 1960-cı illərə aid geyim və aksesuarlar nümayiş olunmuşdu.

At the opening ceremony, President of the Alexander Vasilyev Foundation, collector, fashion historian, art critic Alexander Vasilyev talked about the concept of the exhibition.
Talking about the exhibition’s history of creation, the collector said: “This exhibition was created three years ago, to be later shown at the Latvian National Decorative Art Museum in Riga, and at the Lithuanian National Decorative Art Museum in Vilnius. But for Baku, we introduced an innovation: Old clothes were restored”.
The exhibition is dedicated to the unity of nature and fashion. Some 400 exhibits related to the 18th -21st centuries - garments and accessories, including footwear, bags, hats, jewellery etc. - are shown in the exposition.
Combining nature, history and fashion in one place, the exhibition consists of several sections. Here are displayed fashion examples created by being inspired by jungle and savannah, sea and greenery, as well as other natural themes.
The decoration of the exhibition hall too is rich in natural elements according to the theme.
Exhibits of such famous brands as Paco Rabanne, Christian Dior, Elsa Schiaparelli, Lanvin, Givenchy, Thierry Mugler etc. are displayed in the exhibition. Dresses from private wardrobe of legendary model of the last century Bettina Graziani, American actress Shirley McClain and other famous people are displayed in the exposition.
The exhibition will continue until December 2.
This is the 2nd exhibition presented by the Alexander Vasilyev Foundation at the Heydar Aliyev Centre. At the exhibition “Modernism and fashion”, which ran from October 5, 2017 to April 29, 2018, garments and accessories related to 1960s were demonstrated.