İyunun 5-də Bakı Konqres Mərkəzində “2030 Gündəliyinin ətraf mühit aspektləri” mövzusunda Milli Gənclər Forumu keçirilib.
Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, IDEA İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri, BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatının (FAO) xoşməramlı səfiri Leyla Əliyeva Forumda iştirak edib.
Dünya Ətraf Mühit Günündə təşkil edilən tədbirin məqsədi gənclər arasında Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri (DİM), xüsusən onların ekoloji aspektləri haqqında maarifləndirmənin artırılması, eləcə də gəncləri DİM səfirləri olmağa sövq etməklə onların 2030 Gündəliyinin həyata keçirilməsində rolunu gücləndirməkdir.
Leyla Əliyeva Forumun açılış mərasimində çıxış edib.
Leyla Əliyeva planetimizin və onun təbii ehtiyatlarının mühafizəsi məqsədilə maarifləndirmə və fəaliyyətin təşviqi üçün ən mühüm gün olan Dünya Ətraf Mühit Gününü qeyd etmək üçün Forum iştirakçıları ilə birlikdə olmaqdan məmnunluğunu bildirib. “Bizim tədbirimiz bu günü qeyd etmək və ətraf mühitlə bağlı aktual məsələlər və dayanıqlı inkişaf barədə danışmaq üçün böyük imkandır”, - deyən Leyla Əliyeva vurğulayıb ki, biz vaxtın ötüb getdiyini və hərəkətə keçmək üçün yeganə zamanın indiki zaman olduğunu yadda saxlamalıyıq.
“2015-ci ildə dünya liderləri bəşəriyyətin bütün mövcud çağırışlarının həllində irəli aparan ümumbəşəri yol olan Dayanıqlı İnkişaf üzrə 2030 Gündəliyini təsdiqlədilər. Gündəlikdə 2030-cu ilədək nail olunması üçün 17 ümumbəşəri dayanıqlı inkişaf məqsədi və 196 hədəf müəyyənləşdirilib. Azərbaycanda dayanıqlı inkişaf hədəflərinin həyata keçirilməsini əlaqələndirmək məqsədilə 2016-cı ilin oktyabrında dayanıqlı inkişaf üzrə Milli Əlaqələndirmə Şurası yaradılarkən ölkəmiz 2030-cu il Gündəliyinə nail olmaq öhdəliyini ən yüksək səviyyədə nümayiş etdirdi. Bu gün BMT-nin 18 rezident və qeyri-rezident qurumu Azərbaycanın bu 17 məqsədə nail olmaq üçün göstərdiyi səyləri dəstəkləyir. Sevinc hissilə qeyd edirəm ki, Azərbaycanda Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin təşviqinə yönəlmiş bir sıra layihələrdə bizim IDEA təşkilatımız BMT ilə uğurlu əməkdaşlıq edir. Bir çox birgə təşviqat tədbirləri, o cümlədən BMT İnkişaf Proqramı, BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatı -FAO və UNICEF-lə tədbirlərin həyata keçirilməsi 2018-ci ilə planlaşdırılır. Əlbəttə ki, bu böyük forum bizim əməkdaşlığımızın nəticəsidir. Ümidvaram ki, bu, ətraf mühitə dair məsələlərlə bağlı məlumatlılığı artıracaq, qlobal məqsədlərə nail olmaq üçün gənclərin səylərini birləşdirməsinə kömək edəcək. 2030-cu il Gündəliyi əslində gənclər gündəliyidir. Çünki onun inkişaf etdirilməsi üçün əsas iştirakçılar gənclərdir”, - Leyla Əliyeva deyib.
Sonra ekologiya və təbii sərvətlər naziri Muxtar Babayev, BMT-nin Azərbaycandakı rezident əlaqələndiricisinin səlahiyyətlərini icra edən Edvard Karvardin çıxış ediblər.

On June 5, National Youth Forum took place in the Baku Congress Centre on “Environmental Aspects of 2030 Agenda”.
Vice-president of the Heydar Aliyev Foundation, founder and head of IDEA Public Association, Goodwill Ambassador of the UN’s Food and Agricultural Organization (FAO) Leyla Aliyeva attended the Forum.
Arranged in connection with the World Environment Day, the event’s objective is to enlighten the youth on the Sustainable Development Objectives (SDO), in particular, their ecological dimensions, as well as to increase the role of the youth in implementing the 2030 Agenda by encouraging them to be ambassadors of SDO.
Leyla Aliyeva addressed the opening ceremony.
Leyla Aliyeva said she was delighted to be together with the Forum participants to celebrate the World Environment Day, which is the most important day for the agitation of enlightenment and activities aiming to protect our planet and its natural reserves. Saying “Our event is a great opportunity to mark this day and have discourse over pressing issues concerning the environment and sustainable development”, - Leyla Aliyeva emphasized that we have to remember that time slips by and that there is no time, but now to start acting.
“In 2015, world leaders approved the 2030 Agenda on Sustainable Development, a universal way leading forward towards solution of all challenges existing in the world. In the Agenda, 17 goals and 196 targets have been determined for universal sustainable development, to be achieved until 2030. When establishing the National Coordination Council for sustainable development in October 2016, with the objective of implementing sustainable development targets in Azerbaijan, our country demonstrated its commitment to achieving the 2030 Agenda on the highest level. Today, 8 resident and non-resident entities of the UN endorse the efforts made by Azerbaijan towards achieving these 17 goals. I want to mention with the feeling of joy that our organization IDEA has been successfully cooperating with the UN in a number of projects aiming to promote the Sustainable Development Objectives in Azerbaijan. Carrying out a number of agitational events, including holding of events with the UN Development Programme, the UN Food and Agricultural Organization - FAO and UNICEF, are planned for 2018. Of course, this large forum is an outcome of our cooperation. I am hopeful this would increase awareness on issues associated with the environment, and help the youth combine their efforts towards achieving global objectives. The 2030 Agenda is in fact a youth agenda, as primary participants ensuring its development are the youth”, - said Leyla Aliyeva.
Then, minister of ecology and natural resources Mukhtar Babayev and acting resident coordinator of the UN in Azerbaijan Edwards Karvardin took the floor.
Thereafter, a video address of the UN secretary general in connection with the World Environment Day was shown.