İyunun 5-də Bakı Konqres Mərkəzində “2030 Gündəliyinin ətraf mühit aspektləri” mövzusunda Milli Gənclər Forumu keçirilib.
Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, IDEA İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri, BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatının (FAO) xoşməramlı səfiri Leyla Əliyeva Forumda iştirak edib.
Dünya Ətraf Mühit Günündə təşkil edilən tədbirin məqsədi gənclər arasında Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri (DİM), xüsusən onların ekoloji aspektləri haqqında maarifləndirmənin artırılması, eləcə də gəncləri DİM səfirləri olmağa sövq etməklə onların 2030 Gündəliyinin həyata keçirilməsində rolunu gücləndirməkdir.
Leyla Əliyeva Forumun açılış mərasimində çıxış edib.
Leyla Əliyeva planetimizin və onun təbii ehtiyatlarının mühafizəsi məqsədilə maarifləndirmə və fəaliyyətin təşviqi üçün ən mühüm gün olan Dünya Ətraf Mühit Gününü qeyd etmək üçün Forum iştirakçıları ilə birlikdə olmaqdan məmnunluğunu bildirib. “Bizim tədbirimiz bu günü qeyd etmək və ətraf mühitlə bağlı aktual məsələlər və dayanıqlı inkişaf barədə danışmaq üçün böyük imkandır”, - deyən Leyla Əliyeva vurğulayıb ki, biz vaxtın ötüb getdiyini və hərəkətə keçmək üçün yeganə zamanın indiki zaman olduğunu yadda saxlamalıyıq.
“2015-ci ildə dünya liderləri bəşəriyyətin bütün mövcud çağırışlarının həllində irəli aparan ümumbəşəri yol olan Dayanıqlı İnkişaf üzrə 2030 Gündəliyini təsdiqlədilər. Gündəlikdə 2030-cu ilədək nail olunması üçün 17 ümumbəşəri dayanıqlı inkişaf məqsədi və 196 hədəf müəyyənləşdirilib. Azərbaycanda dayanıqlı inkişaf hədəflərinin həyata keçirilməsini əlaqələndirmək məqsədilə 2016-cı ilin oktyabrında dayanıqlı inkişaf üzrə Milli Əlaqələndirmə Şurası yaradılarkən ölkəmiz 2030-cu il Gündəliyinə nail olmaq öhdəliyini ən yüksək səviyyədə nümayiş etdirdi. Bu gün BMT-nin 18 rezident və qeyri-rezident qurumu Azərbaycanın bu 17 məqsədə nail olmaq üçün göstərdiyi səyləri dəstəkləyir. Sevinc hissilə qeyd edirəm ki, Azərbaycanda Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin təşviqinə yönəlmiş bir sıra layihələrdə bizim IDEA təşkilatımız BMT ilə uğurlu əməkdaşlıq edir. Bir çox birgə təşviqat tədbirləri, o cümlədən BMT İnkişaf Proqramı, BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatı -FAO və UNICEF-lə tədbirlərin həyata keçirilməsi 2018-ci ilə planlaşdırılır. Əlbəttə ki, bu böyük forum bizim əməkdaşlığımızın nəticəsidir. Ümidvaram ki, bu, ətraf mühitə dair məsələlərlə bağlı məlumatlılığı artıracaq, qlobal məqsədlərə nail olmaq üçün gənclərin səylərini birləşdirməsinə kömək edəcək. 2030-cu il Gündəliyi əslində gənclər gündəliyidir. Çünki onun inkişaf etdirilməsi üçün əsas iştirakçılar gənclərdir”, - Leyla Əliyeva deyib.
Sonra ekologiya və təbii sərvətlər naziri Muxtar Babayev, BMT-nin Azərbaycandakı rezident əlaqələndiricisinin səlahiyyətlərini icra edən Edvard Karvardin çıxış ediblər.

5 июня в Бакинском Конгресс-центре начал работу Национальный молодежный форум на тему «Аспекты окружающей среды Повестки дня 2030».
В работе форума приняла участие вице-президент Фонда Гейдара Алиева, учредитель и руководитель Общественного объединения IDEA, посол доброй воли Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН (FAO) Лейла Алиева.
Целью мероприятия, организованного в День охраны окружающей среды, является расширение просветительской работы среди молодежи по Целям устойчивого развития (ЦУР), в частности, по их экологическим аспектам, а также усиление роли молодежи в осуществлении Повестки дня 2030, поощряя их быть послами ЦУР.
Лейла Алиева выступила на форуме.
Лейла Алиева отметила, что рада быть вместе с участниками форума для того, чтобы отметить Всемирный день охраны окружающей среды, являющийся самым важным днем для поощрения просвещения и деятельности по охране нашей планеты и ее природных ресурсов. «Наши дебаты – большая возможность для того, чтобы отметить этот день и поговорить об актуальных вопросах окружающей среды и устойчивого развития», - сказала руководитель Общественного объединения IDEA. Она подчеркнула, что мы всегда должны помнить о том, что время проходит и единственное время для совершения действий – это настоящее время.
«В 2015 году мировые лидеры утвердили Повестку дня 2030 по устойчивому развитию, ускоряющую решение всех существующих вызовов человечества. В Повестке дня для достижения до 2030 года определены 17 общечеловеческих задач устойчивого развития и 196 целей. Создание в октябре 2016 года Национального координационного совета по устойчивому развитию для осуществления целей устойчивого развития в Азербайджане, показало, что наша страна на высоком уровне намерена достичь Повестки дня 2030 года. Сегодня 18 резидентских и нерезидентских структур ООН поддерживают усилия Азербайджана по достижению 17 целей. С чувством радости отмечаю, что наша организация IDEA успешно сотрудничает в ряде проектов, направленных на поощрение Целей устойчивого развития в Азербайджане. B 2018 году запланирована реализация многочисленных агитационных мероприятий, в том числе Программы развития ООН, Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН - FAO и ЮНИСЕФ. Конечно, этот большой форум – итог нашего сотрудничества. Надеюсь, что это повысит информированность по многим вопросам окружающей среды, поможет объединению усилий молодежи по достижению глобальных целей. Повестка дня 2030 года – в действительности, повестка дня молодежи. Ведь основные участники ее развития – молодежь», - сказала Лейла Алиева.
Затем выступили министр экологии и природных ресурсов Мухтар Бабаев, исполняющий полномочия резидента-координатора ООН в Азербайджане Эдвард Карвардин.
Затем было продемонстрировано видеообращение генерального секретаря ООН по случаю Всемирного дня охраны окружающей среды.