Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın adından Moskvada, “Poklonnaya qora”dakı “Ramazan çadırı”nda “Azərbaycan Günü” təşkil edilib və iftar süfrəsi açılıb. Tədbir Moskva Müsəlmanları Dini İdarəsi tərəfindən Rusiya Müsəlmanları Dini İdarəsinin və Moskva hökumətinin dəstəyi ilə təşkil olunub.
Azərbaycanın Rusiyadakı səfirliyinin müşaviri Vüqar İmaməliyev tədbirdə çıxış edib.
İftardan əvvəl Azərbaycan ruhanilərinin nümayəndəsi müqəddəs Qurandan surə və iftar duası oxuyub.
Sonra Moskva müsəlmanları iftarlarını açıb, Azərbaycan milli mətbəxinin yeməklərini və şirniyyatını dadıblar.
İftar mərasimində Azərbaycanda multikulturalizm mövzusuna həsr olunmuş “Bir günəş altında” filmi nümayiş etdirilib. “Bakı” ansamblının və müğənni Samir Salamın ifasında milli musiqi nömrələri səslənib, Azərbaycanı daha yaxşı tanımaq mövzusunda viktorina keçirilib. Gecənin iştirakçıları Azərbaycan tarixinə dair suallara cavab veriblər. Qaliblərə xatirə hədiyyələri təqdim edilib.
Qeyd edək ki, Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə “Poklonnaya qora”da hər il təşkil edilən “Ramazan çadırı” Rusiya Müftilər Şurasının mühüm layihəsi olub, xalqlar arasında dostluğun möhkəmləndirilməsi, Moskvada yaşayan və islam dininə etiqad bəsləyən çoxsaylı xalqların nümayəndələrinin birləşməsi məqsədi ilə həyata keçirilir. Heydər Əliyev Fondunun Rusiya Federasiyasındakı nümayəndəliyi Leyla Əliyevanın rəhbərliyi ilə hər il bu layihədə fəal iştirak edir, dindarlar üçün iftar süfrəsi açır.

От имени вице-президента Фонда Гейдара Алиева Лейлы Алиевой в Москве, в «Шатре Рамадана» на Поклонной горе, организуемый Духовным Управлением мусульман Москвы при поддержке Духовного управления мусульман России и Правительства Москвы, был организован «День Азербайджана» и дан ифтар.
На мероприятии выступил советник посольства Азербайджана в России Вугар Имамалиев.
До ифтара представитель азербайджанского духовенства прочитал суру из священного Корана и вечернюю молитву.
На ифтаре был продемонстрирован фильм о мультикультурализме в Азербайджане «Под одним солнцем», весь вечер звучала национальная музыка в исполнении ансамбля «Баку» и певца Самира Салама, проведена викторина на лучшее знание Азербайджана. Участники вечера ответили на вопросы об истории Азербайджана. Победителям были вручены памятные сувениры.
Отметим, что каждый год по инициативе вице-президента Фонда Гейдара Алиева Лейлы Алиевой в «Шатре Рамадана» на Поклонной горе проходит «День Азербайджана». «Шатер Рамадана» является важным проектом Совета муфтиев России, который реализуется в целях укрепления дружбы между народами, объединения проживающих в Москве представителей многочисленных народов, исповедующих Ислам. Представительство Фонда Гейдара Алиева в РФ под руководством Лейлы Алиевой каждый год принимает активное участие в данном проекте, организует ифтар для верующих.