Heydər Əliyev Mərkəzində I Autizm Mədəniyyət Festivalı keçirilib
Mayın 31-də Azərbaycanda ilk dəfə autizm sindromlu uşaqların I Autizm Mədəniyyət Festivalı təşkil olunub. Tədbir "Uşaqların Xoşbəxt Gələcəyi" İctimai Birliyi, "Birgə və Sağlam" İctimai Birliyi və "Ümid var" xeyriyyə könüllülərinin təşkilatçılığı, Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə keçirilib.

1st Autism Cultural Festival takes place at the Heydar Aliyev Centre
All textOn May 31st, the 1st Autism Cultural Festival of children with autism syndrome was organized for the first time in Azerbaijan. The event was realized with the organizational support of “Happy Future of Children” Public Association, “Joint and Healthy” Public Association and “There is a Hope” charity volunteers, supported by the Heydar Aliyev Foundation.