Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə Ruanda məktəbi içməli su ilə təchiz olunub
Heydər Əliyev Fondu əksər Afrika ölkələri üçün bir nömrəli problem olan – içməli su ilə təchiz məsələsinə öz töhfəsini verib. Belə ki, Fondun “Afrika ölkələrində təhsil və mədəniyyətin inkişafı” layihəsi çərçivəsində Ruandanın Şərq əyalətinin administrativ mərkəzi Rvamaqana şəhər məktəbi içməli su ilə təchiz edilib.

Heydar Aliyev Foundation supports access to water for Rwandan school
All textThe Heydar Aliyev Foundation contributed to addressing drinking water supply, a pressing issue in many parts of Africa. As part of the Foundation's "Development of Education and Culture in African Countries" project, a school in Rwamagana, the administrative center of Rwanda's Eastern Province, has been provided with access to clean drinking water..