Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə alınan musiqi alətlərinin təqdimatı olub
Bütün mətnHeydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyevanın təşəbbüsü ilə Mədəniyyət Nazirliyinin tabeliyində olan musiqi məktəbləri üçün yeni musiqi alətləri alınıb. Layihə musiqi məktəblərinin inkişafına, gənc istedadların daha keyfiyyətli təhsil almalarına və musiqi mədəniyyətinin gələcək nəsillərə ötürülməsinə xidmət edir.

Presentation of musical instruments acquired with support from Heydar Aliyev Foundation held
All textNew musical instruments have been acquired for music schools under the Ministry of Culture on the initiative of Mehriban Aliyeva, President of the Heydar Aliyev Foundation. The project aims to contribute to the development of music schools, enable young talents to receive higher-quality education, and ensure the preservation and transmission of musical culture to future generations.