Bütün mətnAprelin 18-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev andiçmə mərasimindən sonra ailə üzvləri ilə birlikdə Fəxri xiyabana gəlib müasir müstəqil Azərbaycan dövlətinin memarı və qurucusu, xalqımızın ümummilli lideri Heydər Əliyevin məzarını ziyarət edərək xatirəsini ehtiramla yad edib.

All textOn April 18, after the inauguration ceremony, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev arrived, together with family members, at the Alley of Honours and commemorated, with great reverence, Azerbaijani people’s national leader, the architect and builder of contemporary Azerbaijan, Heydar Aliyev, having paid a visit to his grave.