Azərbaycan Respublikasının Rusiyadakı səfirliyi Moskvanın “Yevropeyski” Ticarət-Əyləncə Mərkəzində Azərbaycanın dövlət bayramı – Respublika Günü münasibətilə tədbir keçirilib. Tədbirdə Heydər Əliyev Fondunun Rusiya nümayəndəliyinin rəhbəri Leyla Əliyeva, Rusiya və Azərbaycanın rəsmi dairələrinin və ictimaiyyətlərinin nümayəndələri, xarici ölkələrin Moskvada akkreditə olunmuş səfirləri iştirak ediblər.
Azırbaycanın Rusiyadakı səfiri Polad Bülbüloğlu bu əlamətdar bayram münasibətilə toplaşanları təbrik edib. O 92 il əvvəl Şərqdə ilk demokratik respublikanın yaradıldığını xatırladıb və bildirib ki, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaradılması haqda o zaman qəbul edilmiş Bəyannamə mahiyyət etibarilə müasir demokratik cəmiyyətimizin əsasını qoyub: “1993-cü ildə görkəmli siyasi xadim, Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin hakimiyyətə qayıdışı ilə ölkədə hərc-mərcliyə son qoyuldu, Azərbaycan dinamik inkişaf etməyə başladı. Hazırda bu siyasi xətti Prezident İlham Əliyev uğurla davam etdirir. Bu gün Azərbaycan bir çox ölkələrin, ilk növbədə, Rusiya Federasiyasının etibarlı tərəfdaşıdır. Azərbaycan ilə Rusiyanı tarixi dostluq əlaqələri birləşdirir. Ölkələrimizin xalqlarını çox şeylər birləşdirir, onlar həmişə dost olacaqlar”.
Diplomat Azərbaycanın sürətlə inkişaf etdiyini, ölkədə bir çox dövlət proqramlarının həyata keçirildiyini söyləyib: “Azərbaycanın həll olunmamış yeganə problemi Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsidir. Biz münaqişənin dinc yolla, beynəlxalq hüquq çərçivəsində həllinə tərəfdarıq. Sevindirici haldır ki, bu gün Rusiyada getdikcə daha çox ekspert, ictimai təşkilat, Rusiya ictimaiyyətinin nümayəndəsi bu problemi düzgün başa düşür”.
Stats-katib, Rusiya xarici işlər nazirinin müavini Qriqori Karasin Azərbaycan xalqını bayram münasibətilə təbrik edib: “Bu gün Rusiyada və onun hüdudlarından kənarda heç kim şübhə etmir ki, Azərbaycan dinamik inkişaf edən, tarazlaşdırılmış xarici siyasəti, habelə dövlətçilik işində qazandığı nailiyyətlər, cəmiyyətin sosial-iqtisadi və mədəni potensialının yüksəlməsi sayəsində beynəlxalq aləmdə böyük nüfuz qazanmış bir dövlətdir. Rusiya Azərbaycanı məhz belə güclü, sabit, Qafqaz və Xəzər regionlarında sülh və təhlükəsizlik naminə əməkdaşlığa və birgə konstruktiv fəaliyyətə açıq bir ölkə kimi görmək istəyir. Sevindirici haldır ki, təməli sovet dövrünün və zəmanəmizin görkəmli dövlət xadimi Heydər Əliyev tərəfindən qoyulmuş ikitərəfli münasibətlərimizin möhkəmləndirilməsi xətti Azərbaycanın indiki rəhbərliyi tərəfindən inamla davam etdirilir. Rusiya və Azərbaycan prezidentləri Dmitri Medvedev və İlham Əliyev arasında qarşılıqlı anlaşma və ehtiram, ölkələrimizin rəhbərliklərinin münasibətlərimizin hərtərəfli inkişafına meyli Rusiya və Azərbaycan xalqlarının rifahı naminə iki ölkə arasında strateji tərəfdaşlığın daha da möhkəmləndirilməsinin etibarlı təminatıdır. Əminəm ki, Rusiya və Azərbaycan siyasi, iqtisadi, humanitar əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi işində müsbət təcrübəni inkişaf etdirmək iqtidarındadırlar. Bu vəzifənin uğurla həyata keçirilməsinin ən güclü arqumenti xalqlarımız arasında ənənəvi dostluq münasibətləridir”.
Diplomat iki ölkə arasında əlaqələrin möhkəmliyinin Böyük Qələbənin 65 illik yubileyinin bayram edildiyi günlərdə də təsdiqləndiyini söyləyib: “Prezident İlham Əliyevin və Azərbaycan veteranlarının təntənəli mərasimlərdə, Azərbaycan hərbçilərinin Qızıl meydanda keçirilən paradda iştirakı ümumi tariximizə ehtiramın nümunəsidir. Bu tarix dəfələrlə xalqlarımızın çiyin-çiyinə ağır sınaqlardan çıxmasının və böyük qələbələr qazanmasının şahidi olub”.
Bayram gecəsi Azərbaycan və Rusiya mədəniyyət və incəsənət xadimlərinin iştirakı ilə konsert proqramı ilə davam etdirilib.

В Москве, в торгово-развлекательном центре «Европейский» посольством Азербайджанской Республики в Российской Федерации был организован торжественный прием по случаю государственного праздника Азербайджана – Дня Республики. В начале мероприятия прозвучали государственные гимны Азербайджана и России.
Посол Азербайджана в России Полад Бюльбюль оглы поздравил всех присутствующих с одним из важных государственных праздников нашей страны. Он отметил, что 92 года назад впервые на Востоке – в Азербайджане – появилось демократическое государство. Принятая тогда Декларация о создании Азербайджанской Демократической Республики по существу заложила принципы современного демократического общества в Азербайджане.
С 1993 года, когда к власти в республике пришел выдающийся политик, общенациональный лидер азербайджанского народа Гейдар Алиев, страна вышла из хаоса и стала динамично развиваться во всех областях. Эту линию ныне успешно продолжает Президент Ильхам Алиев. Сегодня Азербайджан является надежным партнером многих стран и в первую очередь Российской Федерации, с которой нас связывают исторические узы дружбы. «Народы наших стран многое связывает, они всегда будут дружить», – подчеркнул Полад Бюльбюль оглы.
Он также добавил, что день ото дня современный Азербайджан активно развивается, в стране осуществляются многочисленные государственные программы. «В Азербайджане осталась одна единственная проблема – неурегулированность армяно-азербайджанского конфликта. Мы хотим мирного решения конфликта в рамках международного права. И очень рады, что сегодня в России все больше экспертов, общественных организаций, представителей общественности России правильно осознают эту проблему», – заявил посол.
Статс-секретарь, заместитель министра иностранных дел РФ Григорий Карасин поздравил азербайджанский народ с праздником. В своем приветственном слове он сказал, что сегодня ни у кого в России и за ее пределами не вызывает сомнения, что Азербайджанская Республика – это динамично развивающееся государство, пользующееся высоким авторитетом на международной арене благодаря своей взвешенной внешней политике, а также достижениям в деле укрепления государственности, росту социально-экономического и культурного потенциала общества. «Именно таким сильным, самостоятельным и стабильным, хотели бы видеть Азербайджан в России, открытым для широкого сотрудничества и совместной конструктивной работы в интересах мира и безопасности в кавказском и каспийском регионах. Отрадно, что линия на укрепление наших двусторонних отношений, которая была определена выдающимся деятелем советской эпохи и современного Азербайджана Гейдаром Алиевым, сегодня уверенно продолжается нынешним руководством Азербайджана. Взаимопонимание и уважение, которое связывает Президентов России и Азербайджана Дмитрия Медведева и Ильхама Алиева, общий настрой руководителей наших стран на всемерное развитие отношений являются сильнейшим залогом дальнейшего укрепления стратегического партнерства между нашими странами и добрососедского взаимодействия на благо российского и азербайджанского народов. Убежден, что России и Азербайджану по плечу задача преумножения позитива, накопленного за предыдущие годы в деле развития политического, экономического и гуманитарного сотрудничества, самым сильным аргументом в пользу успешного выполнения являются традиционная дружба наших народов», – отметил Григорий Карасин.
По словам российского дипломата, прочность наших связей подтвердилась и на праздновании 65-летия Великой Победы. «Присутствие Ильхама Алиева и ветеранов войны из Азербайджана на торжествах, участие азербайджанских военнослужащих в параде на Красной Площади стали ярким свидетельством уважения к нашей общей истории, которая неоднократно являла примеры того, как народы плечом к плечу преодолевали непростые испытания и добивались великих побед», – сказал замминистра иностранных дел РФ.
Далее праздничный вечер продолжился концертной программой с участием деятелей культуры и искусства Азербайджана и России.
На мероприятии присутствовали глава представительства Фонда Гейдара Алиева в РФ Лейла Алиева, представители официальных кругов и общественности России и Азербайджана, послы и представители дипмиссий, аккредитованных в Москве.