Tədbirdə Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva və Bakı Media Mərkəzinin rəhbəri Arzu Əliyeva iştirak ediblər.
Sentyabrın 20-də Bakı Kitab Mərkəzində “A grammar of contemporary Azerbaijani” (“Müasir Azərbaycan dilinin qrammatikası”) adlı dərs vəsaitinin təqdimatı keçirilib.
Tədbirdə Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva və Bakı Media Mərkəzinin rəhbəri Arzu Əliyeva, eləcə də Azərbaycanın tanınmış elm, mədəniyyət və ictimaiyyət xadimləri iştirak ediblər.
Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi ilə nəşr edilmiş kitabın müəllifləri dilçi-alim Səbinə Əliyeva və Azərbaycan Dillər Universitetinin beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru Jalə Qəribovadır.
Kitabın təqdimatından əvvəl müsahibə verən dilçi-alim Səbinə Əliyeva dərsliyin ingilisdilli insanların Azərbaycan dilini öyrənmək üçün bütün qrammatik kateqoriyaları və konstruksiyaları əhatə etdiyini söyləyib. “Kitab ingilis dilində qələmə alınıb. Hər bir qrammatik kateqoriyaya, struktura aid nümunələr həm Azərbaycan, həm də ingilis dilində verilib. Kitabın sonunda bütün qrammatik kateqoriyaları əks etdirən cədvəllər təqdim olunub. Dərslik təxminən dörd il ərzində yazılıb. Bu kitabın ərsəyə gəlməsində 20 ilə yaxın müddətdə bizim əcnəbilərə keçdiyimiz dərslər zamanı qazanılmış təcrübə yardımçı olub. Prezident İlham Əliyevin Azərbaycan dilinin inkişafı və təbliği məqsədilə imzaladığı sənədlərə cavab olaraq biz də bu işə kiçik töhfə verməyə çalışdıq”, - deyə o qeyd edib.
Tədbirdə çıxış edən Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov müəlliflərin bu işə 5 ilə yaxındır başladıqlarını diqqətə çatdırıb.
Xaricdə yaşayan həmvətənlərimizin Azərbaycan dilinin qorunub saxlanılmasını, onun inkişaf etdirilməsini əsas prioritet kimi qəbul etdiklərini vurğulayan komitə sədri Fuad Muradov Prezident İlham Əliyevin və birinci xanım Mehriban Əliyevanın tapşırığı ilə xaricdə “Azərbaycan evlərinin” təsis olunduğunu deyib: “Onların nəzdində şənbə-bazar məktəbləri təşkil olunub ki, bizim xaricdə böyüyən uşaqlarımız və gənclərimiz Azərbaycan dilinin mənimsənilməsi üçün bu imkanlardan istifadə etsinlər”.
Təqdimat mərasimində çıxış edən dilçi-alim Səbinə Əliyeva Azərbaycan dili istiqamətində görülən hər bir işin onun üçün Vətənə xidmət olduğunu deyib.
Azərbaycan Dillər Universitetinin beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru Jalə Qəribova belə bir dərsliyə böyük ehtiyac olduğunu söyləyib. “Biz bir neçə ildir ki, xarici tələbələrə Azərbaycan dilini tədris edirik. Həmin prosesdə Azərbaycan dilinin sistemli qrammatikasına dair dərsliyə böyük ehtiyac olduğunu görürdük və biz bunun üzərində çalışmağa başlayaraq bu kitabı ərsəyə gətirdik”, - deyə prorektor qeyd edib.
Kitabın redaktoru və Azərbaycan Dillər Universitetinin rektoru Kamal Abdulla nəşrin əhəmiyyətini vurğulayaraq, bu gün universitetə bir çox ölkələrdən gələn tələbələrin Azərbaycan dilini öyrənmək üçün çox həvəsli olduqlarını diqqətə çatdırıb. “İnanıram ki, bu kitab bizim dilimizi öyrənmək istəyən insanların əlində yararlı bir vasitə olacaq”, - deyə rektor qeyd edib.
Dövlət Dil Komissiyası yanında Monitorinq Mərkəzinin direktoru Sevinc Əliyeva bu dərsliyin gələcəkdə Azərbaycan dilini öyrənən hər kəs üçün zəngin bir ədəbiyyata çevriləcəyini vurğulayıb.
Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin direktoru akademik Rafael Hüseynov Azərbaycan dilinə həsr olunan hər bir kitabın diqqətəlayiq olduğunu qeyd edərək, bu əsərin çox böyük önəm daşıdığını deyib.

В мероприятии приняли участие вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева и руководитель Баку Медиа Центра Арзу Алиева.
20 сентября в Бакинском книжном центре состоялась презентация учебника «A grammar of contemporary Azerbaijani» («Грамматика современного азербайджанского языка»).
B мероприятии приняли участие вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева и руководитель Баку Медиа Центра Арзу Алиева, а также известные деятели науки, культуры Азербайджана и общественные деятели страны.
Авторами книги, изданной при поддержке Государственного комитета по работе с диаспорой Азербайджанской Республики, являются ученый-лингвист Сабина Алиева и проректор по международным связям Азербайджанского университета языков Жаля Гарибова.
Ученый-лингвист Сабина Алиева, давшая интервью перед началом презентации книги, сообщила, что в учебнике охвачены все грамматические категории и конструкции, необходимые англоговорящим людям для изучения азербайджанского языка. «Книга написана на английском языке. Примеры каждой грамматической категории и структуры приведены как на азербайджанском, так и на английском языке. В конце книги представлены таблицы, содержащие все грамматические категории. Учебник был подготовлен примерно за четыре года. В создании этой книги нам помог опыт, полученный во время занятий, которые мы проводили для иностранцев на протяжении почти 20 лет. Мы постарались внести небольшой вклад в дело реализации подписанных Президентом Ильхамом Алиевым документов по развитию и популяризации азербайджанского языка», - сказала она.
Выступивший на мероприятии председатель Государственного комитета по работе с диаспорой Азербайджанской Республики Фуад Мурадов довел до внимания, что авторы начали эту работу почти 5 лет назад.
Подчеркнув, что наши соотечественники, проживающие за рубежом, считают сохранение и развитие азербайджанского языка своим главным приоритетом, председатель комитета Фуад Мурадов отметил, что по поручению Президента Ильхама Алиева и первой леди Мехрибан Алиевой за рубежом учреждены «Дома Азербайджана». «При этих домах функционируют воскресные школы для того, чтобы наши дети и молодежь, живущие за границей, могли использовать эти возможности для овладения азербайджанским языком», - сказал он.
Выступившая на презентации ученый-лингвист Сабина Алиева сказала, что каждый научный труд, подготовленный ею во имя азербайджанского языка, является служением Родине.
Проректор по международным связям Азербайджанского университета языков Жаля Гарибова отметила большую потребность в таком учебнике. «Мы уже несколько лет преподаем азербайджанский язык иностранным студентам и столкнулись с тем, что есть большая потребность в подобном учебном пособии по систематизированной грамматике азербайджанского языка. Мы приступили к работе и подготовили эту книгу», - сказала проректор.
Редактор книги, ректор Азербайджанского университета языков Кямал Абдулла подчеркнул важность издания и отметил, что сегодня студенты из многих стран стремятся изучать азербайджанский язык. «Уверен, что эта книга станет полезным пособием для всех желающих изучить наш язык», - сказал ректор.
Директор Центра мониторинга при Комиссии государственного языка Севиндж Алиева подчеркнула, что в будущем это издание станет важным учебным пособием для всех, кто изучает азербайджанский язык.
Директор Национального музея азербайджанской литературы имени Низами Гянджеви, академик Рафаэль Гусейнов отметил, что каждая книга, посвященная азербайджанскому языку, замечательна и отметил значимость данного учебника.