Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə 2009-cu ildən indiyədək hər il keçirilən bu turnir Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin doğum gününə həsr olunur. Builki turnirdə 32 komanda – RAGT-nin Moskva, Vladimir, Kaluqa, Tula və Domodedovo regional şöbələrinin Azərbaycan tələbə klublarının nümayəndələri iştirak ediblər. 8 qrupa bölünmüş iştirakçılar hər qrup mərhələsində 3 oyun keçiriblər. Qruplarda birinci yerləri tutmuş komandalar pley-off seriyasına çıxmışlar. Turnirin yarımfinalçıları Moskva Dövlət Humanitar-İqtisad İnstitutunun (MDHİİ), Rusiya Dövlət Bədən Tərbiyəsi, İdman, Gənclər və Turizm Universitetinin (RDBTİGTU), Ümumrusiya Dövlət Vergi Akademiyasının (ÜDVA) və RAGT-nin Tula regional şöbəsinin komandaları olublar.
Səfir Polad Bülbüloğlu qaliblərin təltif olunması mərasimini açaraq maraqlı oyuna görə iştirakçılara minnətdarlığını bildirib və turnirin müvəffəqiyyətlə başa çatması münasibətilə onları təbrik edib. Sonra Leyla Əliyeva qaliblərə və bir neçə nominasiya üzrə fərqlənmiş oyunçulara mükafatları təqdim edib.
Turnirin qalibi və “Heydər Əliyev Kuboku”nun sahibi artıq dördüncü dəfə Moskva Dövlət Humanitar-İqtisad İnstitutunun komandası olub. İkinci yeri və müvafiq olaraq “gümüş” mükafatı Rusiya Dövlət Bədən Tərbiyəsi, İdman, Gənclər və Turizm Universitetinin komandası qazanıb. Yarımfinal oyunlarının yekunlarına görə, Ümumrusiya Dövlət Vergi Akademiyasının və RAGT-nin Tula şəhərindəki regional şöbəsinin komandaları bürünc medallara layiq görülüblər.
Turnirin “Ən yaxşı qapıçısı” nominasiyasında mükafatı MDHİİ-nin tələbəsi Vladimir Zakolodin qazanıb. “Ən yaxşı bombardir” RDBTİGTU-nun tələbəsi Denis Bazovoy olub. “Ən yaxşı oyunçu” adına isə RDBTİGTU-nun tələbəsi Yuri Kerşner layiq görülüb.
Turnirin oyunlarını Azərbaycanın Rusiyadakı səfirliyinin, Ümumrusiya Azərbaycanlıları Konqresinin nümayəndələri, Heydər Əliyev Fondunun Rusiya nümayəndəliyinin təmsilçiləri izləyiblər.

Проведение турнира стало доброй традицией среди молодежи. Ежегодный турнир, проводимый с 2009 года по инициативе Лейлы ханум Алиевой, приурочен ко дню рождения общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева. В этом году в нем приняли участие 32 команды - представители Азербайджанских студенческих клубов Москвы и Владимирского, Калужского, Тульского и Домодедовского региональных отделений АМОР. Разделенные на 8 групп, участники провели по 3 игры в групповом этапе. Команды, занявшие первые места в группах, вышли в серию плей-офф. Полуфиналистами турнира стали команды Московского государственного гуманитарно-экономического института (МГГЭИ), Российского государственного университета физической культуры, спорта, молодежи и туризма (ГЦОЛИФК), Всероссийской государственной налоговой академии (ВГНА) и регионального отделения АМОР в городе Тула.
Открывший торжественную церемонию награждения победителей посол Полад Бюльбюльоглу поблагодарил участников за интересную игру и поздравил с успешным завершением турнира. После поздравлений председатель АМОР Лейла Алиева вручила награды победителям и отличившимся игрокам по нескольким номинациям.
Победителем турнира и обладателем «Кубка Гейдара Алиева» уже в четвертый раз стала команда Московского государственного гуманитарно-экономического института. Второе место и, соответственно, «серебро» завоевала команда Российского государственного университета физической культуры, спорта, молодежи и туризма. По итогам полуфинальных игр команды Всероссийской государственной налоговой академии и регионального отделения АМОР в городе Тула разделили третье место, завоевав бронзовые медали.
Награду в номинации «Лучший вратарь» турнира получил студент МГГЭИ Владимир Заколодин. «Лучшим бомбардиром» был признан студент ГЦОЛИФК Денис Базовой. Звания «Лучший игрок» был удостоен также студент ГЦОЛИФК Юрий Кершнер.
За матчами турнира наблюдали представители посольства Азербайджана в России, Всероссийского Азербайджанского Конгресса, Российского представительства Фонда Гейдара Алиева.