A.Jilkin Azərbaycan-Həştərxan əlaqələrinin Azərbaycan ilə Rusiya arasında mövcud olan strateji və dostluq münasibətlərinin göstəricisi olduğunu bildirib. O, deyib: “Həştərxandakı Azərbaycan diasporu vilayətin ən böyük və ən fəal diasporlarından biridir. Çox xoşdur ki,azərbaycanlılar bir çox sahələrdə, o cümlədən rəhbər vəzifələrdəfəaliyyət göstərirlər”.
A.Jilkin əməkdaşlığın inkişafı üçün Heydər Əliyev Fondunun xeyli işgördüyünü qeyd edib: “Dövlətlərimizin başçıları arasında dostluq münasibətləri ilə şərtlənən əlaqələrimizin səviyyəsini nümayiş etdirən bir çox layihələr həyata keçirilib”.
Leyla Əliyeva isə bu il Heydər Əliyev Fondunun Rusiya nümayəndəliyinin yaradılmasının beşinci ilinin tamam olduğunu xatırladaraq deyib: “Fondun ilk nümayəndəliklərindən biri Rusiyada açılıb. Ötən dövr ərzində Fond çoxlu layihələr həyata keçirib. Biz şadıq ki, Həştərxanda da Fond xeyli layihəreallaşdırıb. Azərbaycan ilə Rusiya arasında münasibətlər uzun illər dostluq və mehriban qonşuluq əlaqələri əsasında qurulub. Məhz bu layihələr sayəsində dostluq əlaqələri daha da möhkəmlənəcək”.
Leyla Əliyeva Rusiyanın Azərbaycanlı Gənclər Təşkilatının ən fəal qruplarından birinin Həştərxanda olduğunu söyləyib.
Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Fondun Rusiya nümayəndəliyinin ətraf mühitin mühafizəsinə dair IDEA layihəsini həyata keçirməyi planlaşdırdığını bildirib. Həştərxan məktəbliləri arasında təbiətin mühafizəsi mövzusunda inşa müsabiqəsinin təşkili də nəzərdə tutulub.

At the meeting, the Governor of the Astrakhan Oblast Alexander Zhilkin noted that the relations between Azerbaijan and the Astrakhan Oblast are evidence to strategic and friendship relations existing between Azerbaijan and Russia. He, in particular, noted existence of large Azerbaijani Diaspora in the Oblast, who, according to him, takes active part in socio-political life here. “Azerbaijanis work in numerous fields in the Oblast and make their contribution to the development of region”, the Governor stressed.
According to the Governor, the Heydar Aliyev Foundation has done a lot, implementing numerous projects to strengthen the friendly relations between the two states even more.
Vice-President of the Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva noted that the Fund’s Russian representation already turns 5. “Just thanks to these projects, our friendship will strengthen in the years ahead”, Leyla Aiyeva underlined.
HAF Vice-President Leyla Aliyeva also noted that the Foundation plans several projects on protection of environment, named IDEA.