Ətraf Mühitin Mühafizəsi üzrə Beynəlxalq Dialoq Təşəbbüsünün – IDEA-nın və BMT-nin Ətraf Mühit Proqramının (UNEP) əməkdaşlığı ilə həyata keçirilən “Yaşıl həftə” layihəsi çərçivəsində Ətraf Mühit və Sağlamlıq üzrə Avropa Nazirlər Şurasının üçüncü iclası keçirilib. İclasda Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, IDEA-nın təsisçisi Leyla Əliyeva iştirak edib.
Hörmətli qonaqlar!
Əvvəlcə, “Yaşıl həftə”nin bütün iştirakçılarını ölkəmizdə salamlamaq istərdim!
Son illər Azərbaycan əhəmiyyətli beynəlxalq məsələlərin müzakirə edildiyi qlobal forumlar məkanına çevrilmişdir. Ekologiya məsələlərində bizim cəhdlərimiz yaşıl inkişaf yolunda regional və beynəlxalq liderlərdən biri kimi düşüncələrimizi və mövqeyimizi əks etdirir.
Azərbaycanda keçirilən “Yaşıl həftə” çərçivəsində “Beynəlxalq Gənclər Forumu”, “Ekologiya diplomatiyası kursu”, “Yaşıl iqtisadiyyat” mövzularında “dəyirmi masa”ları, həmçinin Qərbi Avropa regionundan kənar ilk dəfə olaraq Azərbaycanda “Regional məsləhətləşmə görüşü” keçirilmişdir. UNEP və ölkə mütəxəssislərinin birgə təşkilatçılığı ilə Azərbaycan Şərqi Avropada “yaşıl iqtisadiyyat”ın tədqiqini öz üzərinə götürən və bu işi başa çatdıran ilk ölkədir.
Mənim çıxışım ölkəmizin “yaşıl iqtisadiyyat”a keçid yolunda yeni inkişaf istiqamətini əks etdirir. Amma bu, tədqiqatın başa çatması, yolun bitməsi demək deyildir, bu yolda atılan növbəti addımdır. Bu il dünyada davamlı və bərabər inkişaf uğrunda qlobal cəhdlərin 20 illiyi qeyd edilir. Buna görə də ekoloji davamlılığı, “yaşıl iqtisadiyyat”ı, ekoloji sağlamlığı və ekoloji təhsili inkişaf etdirmək platformasını yaratmaq Azərbaycan üçün rəmzi hadisəyə çevrilmişdir. Qonaqlar rəmzi olaraq insanların eyni ağacın budaqları olduğunu göstərən ağaclar əkərək Azərbaycanda keçirilən “Yaşıl həftə”nin böyük təsirini nümayiş etdirmişlər.
Mənim Vətənim gözəl, ecazkar, daim başı qarlı dağlar, dik qayalar, sıx meşələr, çəmənliklər və ovalıqlar məkanı olmaqla yanaşı, onun olduqca mülayim təbiəti vardır.
Mən çıxışlarımda daim Azərbaycanın möhtəşəm tarixi və fərqli mədəniyyəti, eyni zamanda, zəngin bioçeşidliliyə malik olmasına görə nə qədər şanslı olduğumuz barədə danışmışam. Mən hələ bir neçə həftə əvvəl Naxçıvanda çəkilmiş və bəbirin Avropaya qayıtması ümidlərimizi doğruldan şəkli görəndə keçirdiyim həyəcan hissini unutmamışam.
Dünyaya nəzər saldıqca mən gələcək nəsil qarşısındakı öhdəliyimizin təbiətin qorunması ilə özünü göstərdiyini anlayıram. Biz ətraf mühiti gələcək nəsillərə bizim gördüyümüzdən daha yaxşı vəziyyətdə ötürəcəyik. Bizim “IDEA Yaşıl Azərbaycan naminə” təhsil və tərbiyə layihəmiz əhalinin ətraf mühitlə bağlı məlumatlandırılmasına, onların bu istiqamətdə nəzəri və praktiki biliklərini artırmağa yönəlmişdir. Təşkilatın təlimçiləri Azərbaycanın 20-dən çox şəhərində, müxtəlif rayonlarında 8 min məktəbliyə ətraf mühitə ziyan vurmamaq davranışı qaydalarını öyrətmişlər.
Biz təbiətin qorunmasını ekoloji siyasətin ayrılmaz və əsas hissəsi hesab edirik. Azərbaycanda yaşayan 3 milyon gənc insanı təmsil edərək əkdiyimiz 3 milyon ağac xalqımızın diqqətini ekoloji məsələlərin həllinə yönəltmək üçün yaxşı nümunədir. Biz bir ölkənin təkbaşına həll etməsi üçün olduqca çətin, lakin təbiətdə əhəmiyyət verilməyən mürəkkəb problemlərlə qarşılaşırıq.
Hazırda Azərbaycanın coğrafiyasını müəyyənləşdirəcək və dəyərlərimizə söykənən bir sıra layihələr üzərində çalışırıq. Həm keçmişimizə, həm də bu günümüzə nəzər salaraq deyə bilərik ki, Azərbaycan tolerantlıq, ideyalar, dialoqlar və inanclar baxımından nadir ölkədir. Azərbaycan tarixi “İpək yolu”nun əsas mərkəzi olduğu zamanlardakı kimi, biz indi də ölkələri “Qlobal yaşıl dəhliz” ətrafında birləşdirməyə çalışırıq. “Qlobal yaşıl dəhliz”in nadir konsepsiyası intellektual insanları və ekologiyanı müdafiə təşkilatlarını birləşdirməkdir. Daha sonra o, yerli təşkilat və idarələri bioçeşidliliyin qorunması və təbii sərvətlərin dayanıqlı idarə olunması naminə əməkdaşlığa sövq edəcəkdir.
İnanırıq ki, dünyanın az karbonlu mühitə çevrilməsi və iqlim dəyişikliyinin ekoloji, ictimai və iqtisadi təsirlərinin qarşısının alınması üçün cəmiyyətin bütün sahələri hərəkətə keçəcəkdir.
Bəşəriyyətin əsas məqsədi indiki və gələcək nəsil üçün həyat şəraitinin inkişafını təmin etmək olmalıdır. Mən ölkələri və dünyanı gəzdikcə gənclərin planetin təbii gözəlliyini qorumaq üçün nə qədər həvəsli olduğunun şahidi oldum. Buna görə də mən və həmkarlarım Cənubi Qafqazda daha çox yayılan beynəlxalq ekoloji hərəkatı, eyni zamanda, “Yaşıl həftə”nin əsas təşkilatçılarından biri olan IDEA kampaniyasını yaratdıq. IDEA tədbirləri çərçivəsində, biz uzunqanad quşların dəstələri üçün süni yuvalar yaratmışıq və bununla da Qız qalasında aparılan bərpa işləri zamanı təqribən 200 yuvanın yeri dəyişdirilmişdir. IDEA kampaniyası, həmçinin Qafqazın böyük beşliyini təyin edib. Bunlar – ayı, qartal, canavar, ceyran və bəbirdir ki, əsas növlər sayılan bu heyvanların yaşadılması bizim başlıca vəzifəmiz kimi qəbul olunmalıdır.
Təkcə Azərbaycanda deyil, bütün dünyadakı gənclər arasında dialoq, təhsil, liderlik və əməkdaşlığı inkişaf etdirmək üçün biz dünyanın müxtəlif yerlərindən olan ekoloji qruplarla əlaqə yaratmışıq. Rusiyanın Beynəlxalq Vəhşi Təbiət Fondu ilə anlaşma memorandumu imzalanıb ki, bu da Qafqaz bizonunu IDEA-nın nəsli tükənənlər siyahısına salmağa imkan verdi. Biz indi Türkiyənin eyniadlı təşkilatı ilə oxşar hüquqi sənəd üzərində işləyirik. Bizim bugünkü görüşümüz eyni məqsədə - gənc nəsil üçün real dəyişiklik yaratmağa xidmət edir.
Biz bu həftə ərzində 25-dən çox ölkədən 50 nümayəndəni bir araya gətirmişik ki, bu da IDEA-nın “Bir dünya, bir gələcək” şüarının təcəssümüdür. Bu, həmçinin ekoloji vəziyyətlə bağlı bizim düşüncəmizi, davranışımızı və reallığı anlamağımızı əks etdirir. Bu il ani və ciddi ekoloji zərərlərə səbəb olan insan fəaliyyətlərinin tədris vasitəsilə qarşısının alınması üçün bir çox imkanlar əldə etmişik. Bir daha yadda saxlamalıyıq ki, biz mürəkkəb ekoloji problemləri gələcək nəsillərə ötürürük. Buna görə də, ən azından gələcək nəslə bu problemləri anlamaq və onları aradan qaldırmaq üçün əsas vasitələri bilmək imkanı yaratmalıyıq.
Gələcəkdə Azərbaycanda IDEA kampaniyasının səyi ilə ətraf mühitlə bağlı fənlər məktəb proqramlarına daxil ediləcək, kampaniyanın ekologiya ilə bağlı hazırladığı vəsait orta məktəblərdə seçmə fənn kimi tədris olunacaqdır. Müzakirələr, praktiki işlər vasitəsilə şagirdlər təbiətə dəyər verməyi və onu qorumağı öyrənəcəklər.
XXI əsrdə biz daha ciddi ekoloji problemlərlə qarşılaşırıq. Lakin bu problemlərin aradan qaldırılması üçün daha yaxşı prinsiplər vardır. Hər bir vətəndaş, hər bir cəmiyyət və hər bir ölkə mövcud həqiqəti göstərməlidir ki, fəaliyyət imkanı yarandıqda dünyanın müxtəlif yerlərindən milyardlarla olmasa da, milyonlarla insan ekoloji pozulma və çirklənmənin sona çatdığını görsün. Gündəliyimizdə vacib məsələlər çoxdur və mən ümid edirəm ki, müzakirələrimiz yazılı siyasi sənədlərin, nizamnamələrin və müqavilələrin yaranması ilə nəticələnəcəkdir.
“Yaşıl həftə” iştirakçılarını göstərdikləri böyük maraq və həvəsə, qloballaşan dünyada ekoloji problemlərin həlli üçün yeni yollar axtarmaq cəhdlərinə görə alqışlayır, “Yaşıl həftə”nin təşkili və həyata keçməsində zəhmət çəkən bütün insanlara təşəkkürümü bildirirəm. Azərbaycanda keçirilən “Yaşıl həftə” layihəsinin sonuncu olmayacağına, əksinə irimiqyaslı və qlobal məlumatlılıq kampaniyasının, uğurlu iş fəaliyyətinin başlanğıcı olacağına ümid edirəm.
Diqqətinizə görə təşəkkür edirəm.
İclasda çıxış edən Dünya Səhiyyə Təşkilatının Avropa üzrə regional direktoru Zsuzsanna Jakab insanların sağlam həyat tərzi keçirməsinin vacib şərt olduğunu vurğulayıb. Z.Jakab bildirib ki, insanların həyat səviyyəsinin yaxşılaşdırılması üçün “yaşıl iqtisadiyyat” dayanıqlı inkişafa söykənməlidir.
BMT-nin Ətraf Mühit Proqramının (UNEP) regional direktoru Jan Dusik və digər çıxış edənlər isə Azərbaycanın regionda lider dövlət kimi “yaşıl iqtisadiyyat”ın inkişafında mühüm rol oynayacağını bildiriblər. Natiqlər ətraf mühitin qorunması, yaşadığımız dünyanın gələcək nəsillər üçün təhlükəsiz məkana çevrilməsi baxımından hər birimizin üzərinə ciddi məsuliyyət düşdüyünü vurğulayıblar.

Выступление Лейлы Алиевой
В последние годы Азербайджан превратился в место глобальных форумов, где обсуждаются вопросы международного значения. Наши усилия в вопросах экологии отражают наши мысли и позицию как одного из региональных и международных лидеров на пути зеленого развития.
В рамках осуществляемой в Азербайджане «Зеленой недели» были проведены «Международный молодежный форум», «круглые столы» на темы «Курс экологической дипломатии», «Зеленая экономика», а также впервые за пределами Западноевропейского региона – в Азербайджане состоялась «Региональная консультационная встреча». При совместной организационной поддержке UNEP и специалистов страны Азербайджан стал первой страной в Восточной Европе, взявшей на себя исследование «зеленой экономики» и завершившей это дело.
Мое выступление отражает новое направление развития на пути перехода нашей страны к «зеленой экономике». Однако это не означает, что исследование завершено, путь пройден, это – очередной шаг на этом пути. В этом году в мире отмечается 20-летие глобальных усилий во имя устойчивого и равного развития. Поэтому создание платформы для развития экологической устойчивости, «зеленой экономики», экологического здоровья и экологического образования стало для Азербайджана символическим событием. Сажая деревья, которые символизируют то, что люди являются ветвями одного и того же дерева, гости продемонстрировали большую значимость проводимой в Азербайджане «Зеленой недели».
Моя Родина является не только местом прекрасных, сказочных гор с постоянно заснеженными вершинами, отвесных скал, густых лесов, лугов и низменностей, у нее очень мягкая природа.
Я в своих выступлениях всегда говорила о том, насколько мы везучие, что Азербайджан имеет грандиозную историю и разнообразную культуру, а также богатое биоразнообразие. Я еще не забыла переживаний, когда увидела фотографии, снятые еще несколько недель назад в Нахчыване и оправдавшие наши надежды на возвращение леопарда в Европу.
Глядя на мир, я понимаю, что обязательство будущего поколения перед природой проявляет себя в охране природы.
Мы передадим окружающую среду будущим поколениям в еще лучшем виде, чем видели ее мы. Наш образовательный и воспитательный проект «IDEA – во имя зеленого Азербайджана» направлен на информирование населения об окружающей среде, увеличение их теоретических и практических знаний в этой области. Инструкторы организации в свыше 20 городах, различных районах Азербайджана обучали 8 тысяч школьников правилам поведения, чтобы не наносить вреда окружающей среде.
Охрану окружающей среды мы считаем составной и главной частью экологической политики. Высаженные нами 3 миллиона деревьев, символизирующих живущих в Азербайджане 3-х миллионов молодых людей, являются хорошим примером, чтобы направить внимание нашего народа на решение экологических вопросов. Мы сталкиваемся с весьма сложными проблемами, которые трудно решить стране в одиночку, и которым порой не придается значения.
В настоящее время мы работаем над рядом проектов, которые будут определять географию Азербайджана и опираться на наши ценности. Бросая взгляд как на наше прошлое, так и настоящее, мы можем сказать, что с точки зрения толерантности, идей, диалога и верований Азербайджан является уникальной страной. Как и во времена, когда Азербайджан был основным центром исторического «Шелкового пути», так и сейчас мы стремимся объединить страны вокруг «Глобального зеленого коридора». Уникальность концепции «Глобального зеленого коридора» заключается в том, чтобы объединить интеллектуальных людей и организаций в защите экологии. После этого она будет стимулировать местные организации и учреждения к сотрудничеству ради охраны биоразнообразия и устойчивого управления природными ресурсами.
Верим, что общество во всех сферах начнет действовать, чтобы создавать в мире среду с меньшим содержанием углекислого газа и предотвратить экологические, общественные и экономические воздействия климатических изменений.
Основной целью человечества должно быть обеспечение развития жизненных условий для нынешнего и будущего поколений. Путешествуя по странам и миру, я увидела, насколько молодежь стремится защитить природную красоту планеты. Поэтому я и мои коллеги создали широко распространенное на Южном Кавказе международное экологическое движение, в то же время кампанию IDEA, являющуюся одним из главных организаторов «Зеленой недели». В рамках мероприятий IDEA для стай стрижей мы создали искусственные гнезда, благодаря чему было заменено место около 200 гнезд во время реставрационных работ, проводимых на Девичьей башне. Кампания IDEA также определила «большую пятерку» Кавказа. Это медведь, орел, волк, газель и леопард, продолжение существования которых должно быть нашей основной задачей.
Для развития диалога, образования, лидерства и сотрудничества среди молодежи не только в Азербайджане, но и во всем мире, мы установили связь с экологическими группами из различных уголков мира. С Международным фондом дикой природы России был подписан меморандум, что позволило включить кавказского бизона в список исчезающих видов IDEA. Мы сейчас работаем над схожим правовым документом для подписания с одноименной организацией Турции. Наша сегодняшняя встреча служит одной цели – создать реальные изменения для молодого поколения.
В течение этой недели мы собрали вместе 50 представителей более чем из 25 стран мира, что также является олицетворением лозунга IDEA «Один мир, одно будущее». Это также отражает наши мысли об экологической ситуации, наше поведение и осознание реальности. В этом году мы приобрели много возможностей для пресечения посредством обучения человеческой деятельности, приводящей к мгновенному и серьезному экологическому ущербу. Мы должны еще раз вспомнить о том, что передаем грядущим поколениям сложные экологические проблемы. Поэтому мы должны, как минимум, создать для будущего поколения возможность осознать эти проблемы и знать основные средства их устранения.
В будущем в Азербайджане благодаря усилиям кампании IDEA связанные с окружающей средой предметы будут включены в школьную программу, а по подготовленному кампанией пособию по экологии будет преподаваться в средних школах факультативный предмет. Посредством обсуждений и практической работы учащиеся будут обучаться тому, чтобы ценить и беречь природу.
В XXI веке мы сталкиваемся с более серьезными экологическими проблемами. Но существуют наилучшие принципы устранения этих проблем. Каждый гражданин, каждое общество и каждая страна должны осознать следующую истину: когда возникнет возможность для деятельности, если не миллиарды, то миллионы людей в различных уголках мира увидят, что экологических нарушений и загрязнений больше нет. В нашей повестке дня много важных вопросов, и я надеюсь, что наши обсуждения завершатся составлением письменных политических документов, уставов и договоров.
«Зеленая неделя» благодарит своих участников за проявленный большой интерес и стремление, попытки найти новые пути решения экологических проблем в глобализирующемся мире. Выражаю признательность всем, кто причастен к организации и проведению «Зеленой недели». Надеюсь, что проведенный в Азербайджане проект «Зеленая неделя» не станет последним, напротив, он станет началом крупномасштабной и глобальной информационной кампании, успешной деятельности.
Благодарю за внимание».
Выступившая на заседании региональный директор Всемирной организации здравоохранения по Европе Сюзанна Жакаб подчеркнула, что приверженность людей здоровому образу жизни является важным условием. Жакаб отметила, что для улучшения уровня жизни людей «зеленая экономика» должна опираться на устойчивое развитие.
Региональный директор Программы ООН по окружающей среде (UNEP) Жан Дусик и другие выступавшие отметили, что Азербайджан как государство-лидер региона будет играть важную роль в развитии «зеленой экономики».