Faberje yumurtaları Nyu-York küçələrində
Aprelin 1-nə keçən gecə Faberje şirkəti yeni “Big Egg Huntt” seriyasından olan yumurtaların axırıncı dəstini Nyu-York küçələrinə çıxarıb.
2014-cü il aprelin 1-dən 24-dək nyuyorklular dünyanın ən böyük yumurta “ovuna” çıxacaqlar. Turistlər və şəhər sakinləri  istedalı rəssamlar, dizaynerlər, memarlar və zərgərlər tərəfindən nəfis hazırlanmış 300-dən çox nəhəng yumurtaya tamaşa etmək imkanı qazanacaqlar. Pasxa bayramınadək bütün yumurtalar Rokfeller Mərkəzində toplanacaq və Sotbis hərracında satılacaq. Əldə olunan vəsait uşaq rəssamlıq studiya-məktəblərinin dəstəklənməsi üzrə Nyu-York xeyriyyə təşkilatının (Studio in a School) və kökü kəsilməkdə olan Asiya fillərinin qorunub saxlanması ilə məşğul olan Elephant Family təşkilatının hesabına köçürüləcək.
Londonda olduğu kimi, Nyu-Yorkda da “Baku” jurnalı yumurta səbətlərindən birinin sponsorudur. Bu səbətdəki Faberje yumurtaları üç müasir Azərbaycan rəssamı – Faiq Əhmədov, Rəşid Ələkbərov və Leyla Əliyeva üçün yaradıcılıqlarını dünyaya tanıtmaq baxımından daha bir fürsətidir. Bu rəssamlar  Faberje yumurtalarının hazırlanmasında geniş vasitələrdən və obrazlardan istifadə ediblər. Leyla Əliyevanın Azərbaycan mədəniyyətindən bəhrələnərək hazırladığı unikal Faberje yumurtasında güllər və quş qatarı təsfir olunub.
Müasir rəssamlıq formalarını ənənəvi materiallarla uzlaşdırmaq bacarığı ilə seçilən Faiq Əhmədin ətraf aləmə məxsusi baxışları var. Təsadüfi deyil ki, onun hazırladığı reallığa və insan məntiqinə zidd təsvirlərlə bəzədilmiş “Oyanmış nəbz” yumurtası ənənəvi formalarla münaqişəyə girir. Fərdi üsluba üstünlük verən Rəşad isə yumurtanı dəmir qabığa bükməklə, onu ətraf mühitin təhlükələrindən və təhdidlərindən qoruyur.

The worlds biggest egg hunt is officially hatching in New York City this spring and will take place from April 1st – 26th 2014.
Across NYC tourists and locals will have to seek out and hunt down more than 300 giant egg masterpieces which have been designed by some of the worlds most talented artists, designers, architects and jewellers. For Easter all the eggs will nest at the renowned Rockefeller Center before being auctioned off at Sotheby’s to raise funds for children in New York City through Studio in a School, and the conservation efforts of the Elephant Family.
As they did in London, Baku Magazine is sponsoring a nest of eggs, designed by artists from around the world. The eggs showcase the work of three contemporary Azeri artists, Faig Ahmed, Rashad Alakbarov and Leyla Aliyeva. The three artists have created their eggs using a variety of different mediums and forms. Leyla’s unique artwork features flowers and an array of birds drawing inspiration from the culture of Azerbaijan and her dreams.
Exploring a different angle, Faig Ahmed is renowned for linking contemporary art forms with traditional materials and consequently his egg, “A glitch in reality,” is designed to go against reality and human logic, and purposely attempts to conflict with conventional structure. Providing a different form and style, Rashad has encased his egg in metal armour as a form of protection from external threats and risks from the outside world, shielding the precious egg beneath.
The additional three artists to complete the nest include British artist Marc Quinn, jeweler Maria Canale and graffiti artist SEEN. Quinn’s work, which often focuses on human agency and our ability to shape ourselves in an oppressive world, has designed an egg which explores and leaves the confines of the normal egg – featuring raised ridges and curved lines for the eye to explore.
Highlighting a different style and inspiration, Maria Canale has created a masterpiece of beauty. Her egg explores a modern take on art deco and reflects the layers of her favorite dessert, the tiramisu, through gorgeous black and crystal layers.
Completing the nest, SEEN, one of the most well-known graffiti artists, reveals his take on the egg and shows two different sides of his art. His egg provides a combination of contrasting medium and form, juxtaposing graffiti with the abstract shapes onto the inspiring 3D egg.