Mayın 7-də Heydər Əliyev Mərkəzində heyvanlar aləminə marağı ilə əlaqədar dünyanın bir çox ölkəsini gəzmiş fotoqraf və rejissor Adrian Sternin “Afrikanın vəhşi təbiəti” mövzusunda sərgisi açılıb.
Sərgi IDEA (Ətraf mühitin mühafizəsi naminə beynəlxalq dialoq) İctimai Birliyinin təşəbbüsü, Heydər Əliyev Fondu və Heydər Əliyev Mərkəzinin təşkilati dəstəyi ilə keçirilmiş Qafqaz Biomüxtəlifliyi Sammiti çərçivəsində reallaşdırılıb.
Sərginin açılışında Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva, Fondun vitse-prezidenti, IDEA İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri Leyla Əliyeva və Arzu Əliyeva iştirak ediblər.
Sərginin məqsədi diqqəti vəhşi təbiətin zənginliklərinə və onun qorunmasının vacibliyinə yönəltməkdir. Sərgidə 35 əsər nümayiş etdirilir. Müəllif Afrikanın flora və faunasının müxtəlifliyini əks etdirən fotoşəkilləri son 10 ildə Cənubi Afrika Respublikası, Zimbabve, Zambiya, Tanzaniya və Uqandaya səfərləri zamanı çəkib.
Adrian Stern hazırda Qafqaz bəbiri və onun Azərbaycanda mövcudluğu haqqında sənədli film üzərində işləyir.

On May 7, an exhibition on the theme of “Africa’s Wildlife” by Adrian Stern, a photographer and director, who has travelled to a number of world countries driven  by his passion for animal world, opened at the Heydar Aliyev Center.
The exhibition was arranged within the framework of the Caucasian Biodiversity Summit, following the initiative of IDEA (International Dialogue for Environmental Action) Public Association, with the organizational support of the Heydar Aliyev Foundation and the Heydar Aliyev Center.
The inauguration was attended by Azerbaijan’s First Lady, President of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva, and the Foundation’s Vice-president, founder and head of IDEA Public Association Leyla Aliyeva.
Objective of the exhibition was to draw the public’s attention to the richness of the wildlife and significance of its protection. 35 works of the author are displayed at the exhibition. The author has shot these pictures, describing the diverse flora and fauna of Africa, while travelling to the South African Republic, Zimbabwe, Zambia, Tanzania and Uganda during the last 10 years.
At the moment, Adrian Stern is working on a documentary about the Caucasian leopard and its existence in Azerbaijan.