Qeyd edək ki, 1972-ci ildə BMT Baş Məclisinin qətnaməsi əsasında yaradılmış UNEP-in məqsədi ətraf mühiti və təbiəti qorumaq, bu istiqamətdə tədbirləri əlaqələndirməkdir. Müxtəlif ölkələrdə 6 böyük regional ofisi fəaliyyət göstərən UNEP Qlobal Ekoloji Fondun həmtəsisçilərindəndir və onun himayəsi ilə hər il dünyada Beynəlxalq Ətraf Mühit Günü qeyd edilir.
Bu təşkilatda müşahidəçi status IDEA-ya UNEP-in hər il keçirilən regional müşavirələrində, eləcə də qurumun sessiyaları zamanı Tamtərkibli komitənin plenar iclaslarında və nazirlər səviyyəsində məsləhətləşmələrdə iştirak etmək, UNEP katibliyi vasitəsilə hökumətlərə məlumatlandırıcı sənəd formasında yazılı hesabatlar göndərmək, UNEP-in müzakirələri zamanı şifahi bəyanatlar vermək və s. səlahiyyətlər verir.

Отметим, что цель UNEP, учрежденной на основе резолюции Генеральной Ассамблеи ООН в 1972 году, - защита окружающей среды и природы, координация мероприятий в этом направлении. UNEP, являющаяся одним из соучредителей Глобального экологического фонда, имеет 6 крупных региональных офисов в различных странах, ежегодно под ее патронатом во всем мире отмечается Международный день окружающей среды.
Статус наблюдателя в этой организации предоставляет IDEA право на участие в ежегодных региональных совещаниях UNEP, на пленарных заседаниях Полносоставного комитета и консультациях на уровне министров в ходе сессий структуры, а также посредством секретариата UNEP направлять правительствам письменные отчеты в форме информативного документа, делать устные заявления во время обсуждений в UNEP и др.