Leyla Əliyeva Dədə Qorqud parkında 3D qraffiti layihəsinin açılışında iştirak edib
Layihə çərçivəsində çəkilmiş qraffiti əsərləri ictimaiyyəti ekoloji problemlər haqqında məlumatlandırmaq və insanların diqqətini bu problemlərə yönəltmək məqsədi daşıyır.
Azərbaycanda ilk yerüstü qraffiti əsəri “Qafqazın böyük beşliyi”nə daxil olan heyvanları və onların qorunmasının vacibliyini özündə əks etdirir. Xatırladaq ki, Azərbaycan ərazisində məskunlaşan və nəsli kəsilmək təhlükəsi ilə qarşılaşan heyvan növlərinin qorunması üçün Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə 2012-ci ildə “Qafqazın böyük beşliyi” adlı layihəyə start verilib. Bu beşliyə qonur ayı, imperator qartalı, boz canavar, ceyran və Qafqaz bəbiri daxildir.
Dədə Qorqud parkında sərgilənən əsərlərdən biri İngiltərədən dəvət olunmuş qraffitistlər – Eduard Şiron, Ceyms Titçner və Culiyan Fetin tərəfindən 3D formatında 5 gün ərzində işlənib. Burada xarici qonaqlarla yanaşı, Azərbaycandan olan qraffitistlərin Xəzər dənizinin ekoloji problemlərini, Heydər Əliyev Fondu və IDEA İctimai Birliyinin birgə start verdiyi “Ağacların kəsilməsinə yox” proqramını əks etdirən əl işləri də var.

Inauguration of the 3D Graffiti took place, September 25, in Dada Gorgud Park, with joint initiative of IDEA (International Dialogue for Environmental Action) Public Association and YARAT! Contemporary Art Space.
Graffiti works made within the framework of the project aims at informing the public of environmental issues and draw peoples’ attention to this problem.
First overground graffiti work in Azerbaijan reflects animals included in “the Great Five of the Caucasus” and importance of their protection. With a view to protecting endangered animal species living on the territory of Azerbaijan, the project “the Great Five of the Caucasus” was launched, in 2012, following Leyla Aliyeva’s initiative. The Five includes brown bear, emperor eagle, wolf, gazelle and Caucasian leopard.
One of the works being displayed in Dada Gorgud Park has been made by graffiti artists invited from England – Edward Sharon, James Titchner and Julian Fetin - in 3D format in 5 days. In addition to works by foreign guests, here are also handicrafts of graffiti artists from Azerbaijan that reflect environmental issues of the Caspian Sea and the program “No Cutting Down of Trees” initiated by the Heydar Aliyev Foundation and IDEA Public Association.