Rusiyanın ASTRAVOLGA.RU İnternet-nəşrində Marina Parenskayanın “Leyla Əliyeva – məşhur ailənin xeyirxah işlərinin davamçısı. Demək olar ki, həmyerlimiz” sərlövhəli məqaləsi dərc edilib.
Dostluq körpüsünün təntənəli açılışı.
Müqəddəs knyaz Vladimirin abidəsi Azərbaycan ilə Həştərxanın əməkdaşlığının parlaq nümunəsidir.
Heydər Əliyev Fondunun Rusiyadakı nümayəndəliyinin rəhbəri Leyla Əliyevaya Müqəddəs Olqa ordeninin təqdim edilməsi.
Bizim region hər hansı başqa regionla müqayisədə Azərbaycanla daha sıx bağlıdır. Məsələ təkcə coğrafi yaxınlıqda deyil, mehriban qonşuluq münasibətləri qarşılıqlı hörmətə və rəğbətə, ortaq iqtisadi və ekoloji maraqlara əsaslanır.
Heydər Əliyevin yolu ilə
Yeri gəlmişkən, Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin bu gün Həştərxanda ucalan abidəsi ölkələrimiz və xalqlarımız arasında səmimi münasibətlərin inkişafında onun xidmətlərinə dərin hörmət və ehtiram əlamətidir. Bu görkəmli ictimai-siyasi xadimin adını daşıyan park isə artıq çoxdan bəri Həştərxan sakinlərinin ən sevimli istirahət yerlərindən birinə çevrilib. Həm bu abidə, həm də Privoljye körfəzinin yenilənmiş sahilyanı küçəsi azərbaycanlıların Həştərxana hədiyyəsi və ölkələrimiz arasında dostluğun rəmzidir. Sevindirici haldır ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev atasının siyasi xəttini davam etdirərək Rusiya ilə münasibətlərin inkişafına xüsusi əhəmiyyət verir, bu istiqamətdə qazanılmış tarixi uğurların qorunub saxlanmasının və daha da inkişaf etdirilməsinin tərəfdarı kimi çıxış edir.
İki dövlət arasında dostluq münasibətləri kontekstində bizim regionda mühüm sosial layihələrin həyata keçirilməsini Heydər Əliyev Fondu öz üzərinə götürüb. Bununla əlaqədar, Privoljye körfəzinin sahil zolağı yenidən qurulub, Dostluq körpüsü tikilib, uşaq şəhərciyi açılıb, Müqəddəs Knyaz Vladimir məbədinin yaxınlığındakı abadlaşdırılmış meydanda knyaz Vladimirə abidə ucaldılıb, Heydər Əliyevin adını daşıyan 11 nömrəli orta məktəb bərpa edilib, uşaq bağçası tikilib, Nərimanov şəhərində park salınıb. Fondun bizim regionda həyata keçirdiyi və davam etdirdiyi bütün bu dəyişiklərin təşəbbüsçüsü məşhur siyasi xadimin nəvəsi, öz görkəmli babasının adını daşıyan fondun vitse-prezidenti Leyla İlham qızı Əliyevadır.
Leyla Əliyevlər ailəsini məşhurlaşdıran xeyirxah işlərin layiqli davamçısıdır. Bununla bərabər, heç kəs deyə bilməz ki, guya Leyla öz görkəmli babasının və heç də az məşhur olmayan atasının – Azərbaycan Respublikasının indiki Prezidenti İlham Əliyevin şöhrətinin kölgəsindədir. Xeyr, gənc olmasına baxmayaraq Leyla özü də çox yetkin, bacarıqlı insandır.
Gənc olsa da ...
Avropa Biznes Məktəbinin və Moskva Dövlət Beynəlxalq Münasibətlər İnstitutunun məzunu olan Leyla Əliyeva hələ tələbə ikən bu institutda Azərbaycanlılar klubu yaradıb, həmin kluba başçılıq edib. 2007-ci il mayın 10-dan Heydər Əliyev Fondunun Rusiyadakı nümayəndəliyinin rəhbəridir. Bir neçə il bundan əvvəl Moskvada "Baku" jurnalını təsis edib. Bu gün bir neçə dildə nəşr edilən bu jurnalın təsisçisi və baş redaktorudur. "Xocalıya ədalət" kampaniyasının təşəbbüskarıdır. Islam Konfransı Təşkilatının Gənclər Forumunun baş əlaqələndiricisi, Rusiyanın Azərbaycanlı Gənclər Birliyinin (RAGB) sədri, Ümumrusiya Azərbaycanlılar Konqresi Mərkəzi Şurasının Rəyasət Heyətinin üzvüdür. Bunlar Leyla Əliyevanın statuslarının sadəcə siyahısı deyil, bu siyahının arxasında dünyanın müxtəlif ölkələrində Leyla Əliyevanın həyata keçirdiyi real fəaliyyət dayanır.
O, Nyu-Yorkun humanitar aksiyalarında fəal iştirakına görə "Key to Life" fəxri mükafatına layiq görülüb. Azərbaycan həqiqətlərini dünya ictimaiyyətinin dıqqətinə çatdırmaq işində xidmətlərinə görə "Tərəqqi" medalı ilə təltif edilib.
Ətraf mühitin mühafizəsi üzrə VII Beynəlxalq Layihə Olimpiadasının (İNEPO-Avrasiya) Təşkilat Komitəsinin idarə heyəti tərəfindən "Ekoloji mühitin qorunmasına görə" fəxri fərmanla təltif edilib. Dünyada aclığa qarşı mübarizəyə, ərzaq təhlükəsizliyinin təmin edilməsinə, kənd təsərrüfatı, meşə və balıqçılıq təsərrüfatının səmərəliliyinin artırılmasına, sağlam ərzaq sistemi yaradılmasına verdiyi töhfəyə görə 2015-ci ilin may ayında Leyla BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatının xoşməramlı səfiri adına layiq görülüb. Onun çoxsaylı təltifləri sırasında "Həştərxan vilayəti qarşısında xidmətlərinə görə" ordeninin medalı da var.
Leyla xanımın maraq dairəsinin genişliyi heyrət doğurur. O, Xəzər dənizinin ekoloji problemlərinin qeydinə qalır, jurnalistlərin son bir neçə ildə Həştərxanda keçirilən beynəlxalq "Xəzər lotosu" müsahibəsini fəal dəstəkləyir. Hər iki dövlətin firavan gələcəyinin gənclər arasında qarşılıqlı anlaşmadan asılı olduğunu dərindən başa düşdüyü üçün gənc nəsil ilə böyük iş aparır. O, Rusiyanın Azərbaycanlı Gənclər Birliyi ictimai təşkilatının sədridir. Leyla Əliyeva xeyriyyəçilik proqramları ilə də fəal məşğul olur. Bütün bu məsələlərin həlli onun iştirakını, müvafiq qurumlarla qarşılıqlı əlaqəsini, müxtəlif instansiyalara müraciət etməsini tələb edir. O da bütün bunları yüksək səviyyədə yerinə yetirir, çünki ondan ötrü ikinci dərəcəli iş yoxdur. Üstəlik, o həm də iki əkiz uşağın anasıdır. Onun övladları da diqqət tələb edir. Leylanın geniş ürəyində həm öz balalarına, həm də başqalarının övladlarına sonsuz məhəbbət vardır.
Leyla ölkələrimiz arasında mehriban qonşuluq münasibətlərinin möhkəmlənməsi üçün həqiqətən çox iş görür. Ona – Azərbaycan xalqının nümayəndəsinə pravoslav mükafatının təqdim edilməsi isə onu göstərir ki, Allah qarşısında hamı bərabərdir.
Mən beynəlmiləl tərbiyə haqda da danışmaq istərdim. İndi mürəkkəb zəmanədir, millətlərarası münaqişələr böyük fəlakətə səbəb ola bilər. Həştərxandakı 11 nömrəli məktəb Heydər Əliyevin adını daşıyır, lakin bu pedaqoji kollektivə heç vaxt, heç bir təzyiq göstərilməyib ki, bu məktəbə kimləri qəbul etmək, orada kimləri öyrətmək lazımdır. 22 millətin nümayəndəsinin təhsil aldığı bu məktəbin pedaqoji kollektivinin əsas vəzifələrindən biri tolerantlıq, dini dözümlülük, qarşılıqlı hörmət tərbiyə etməkdir. Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü ilə ən yaxşı şagirdlər üçün təqaüd təsis edilib. Hər il yay və qış tətili dövründə bu məktəbin müəllimləri və şagirdləri Bakıda istirahət edir.
Halal mükafat
Moskvanın və bütün Rusiyanın müqəddəs patriarxı Kirill Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, Fondun Rusiyadakı nümayəndəliyinin rəhbəri Leyla Əliyevanın Müqəddəs Knyaz Vladimirə abidə ucaldılmasına göstərdiyi köməyə, habelə Rusiya ilə Azərbaycan arasında dostluğun möhkəmləndirilməsi sahəsində böyük xidmətlərinə görə III dərəcəli Müqəddəs Mələksima Knyaginya Olqa ordeni ilə təltif edəndə Həştərxanda bu xəbəri sevinc və qürur hissi ilə qarşıladılar.
... Haqqında söhbət açdığım qadını praktiki olaraq öz həmyerlimiz hesab edirik. Leyla Əliyeva haqqında onun yubileyi ərəfəsində danışdım. Bu günlərdə o, otuz yaşını qeyd edəcək. Otuz yaş elə gözəl dövrdür ki, çoxlu planlar qurmaq və onları həyata keçirmək olar. Bu yaşda insanın öz imkanlarını reallaşdırması üçün qüvvəsi var, onun qəlbi xoş duyğularla doludur. İstərdik ki, o, hələ uzun illər boyu indiki kimi - həştərxanlıların sevdiyi məlahətli, qəşəng, səmimi və açıqürəkli qadın kimi qalsın.

In Russia’s ASTRAVOLGA.RU Internet-publication, an article entitled “Leyla Aliyeva – a successor of the famous family’s benevolent acts. Almost our countrywoman” was published.
Opening of the Friendship Bridge.
The monument to Saint Prince Vladimir is a bright example of cooperation between Azerbaijan and Astrakhan.
Decoration of Leyla Aliyeva, the head of the Heydar Aliyev Foundation’s Russian Representative Office, with Saint Olga Order.
Our region has more ties with Azerbaijan than any other region. It is not just about the geographical proximity, our kind neighbourhood relations rely on mutual respect and goodwill, joint economic and ecological interests.
Following Heydar Aliyev’s path
In the meantime, the monument erected to national leader of the Azerbaijani people Heydar Aliyev in Astrakhan is a sign of profound respect and esteem for his services to sincere relations between our countries and peoples. And the park named after this eminent public and political figure has long been a beloved place of rest for residents of Astrakhan. Both this monument and the improved seaside street of Provoljye Bay are presents from Azerbaijanis to Astrakhan, and symbols of friendship between our countries. It is a rejoicing fact that President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, continuing the political line of his father, attaches special importance to developing relations with Russia, and acts as a supporter of preserving historical achievements gained in this direction, and developing them further.
In the context of friendly relations between the two countries, the Heydar Aliyev Foundation has taken on implementation of significant social projects in our region. In the framework of these projects, the coastline of Privoljye Bay was rebuilt, a Friendship bridge constructed, children’s village created, a monument to Saint Vladimir on an improved square nearby the Saint Prince Vladimir erected, School no.1 named after Heydar Aliyev reconstructed, a kindergarten built and a park paid out in the city of Narimanov. Leyla Ilham gyzy Aliyeva, a granddaughter of famous political figure, the Vice-president of the foundation named after her grandfather, has been the initiator of all the projects implemented by the Foundation in our region.
Leyla Aliyeva is a worthy successor of the benevolent acts that made her family famous. Moreover, no one may say that Leyla Aliyeva’s achievements are allegedly associated with her eminent grandfather and her father – President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, who is also quite famous. No, despite of being young, Leyla is also a very mature and skilled person.
Although young ...
A graduate of the European Business School and Moscow Institute of International Relations, Leyla Aliyeva established, while studying at this institute, a club of Azerbaijanis, and headed it. Since May 10, 2007, she has been heading the Russian Representative Office of the Heydar Aliyev Foundation. A few years ago, she founded the Baku Magazine in Moscow. She is the founder and chief editor of the magazine, which is published in a few languages. She is also the initiator of “Justice for Khojaly” Campaign, the chief coordinator of the Islamic Conference Organization’s Youth Forum, chairperson of the Azerbaijani Youth Organization of Russia (AYOR), and a member of the All-Russian Azerbaijanis Congress Central Board’s Presidium. These are not a mere list of positions of Leyla Aliyeva, they are backed by her real works in various countries of the world.
For active participation in New York’s humanitarian actions, she was awarded the “Key to Life” honorary prize. She was also conferred on “Taraggi” Medal for her services to delivering the true facts about Azerbaijan to the world society.
Leyla Aliyeva was conferred on “For Protection of the Environment” Diploma of Merit by the Organizing Committee of the 7th International Environmental Project Olympiad (INEPO-Eurasia). For contributions made to combatting famine, ensuring food safety, increasing efficiency of agriculture, forestry and fishery, and creation of healthy food system, in May 2015, Leyla was conferred on the title of a Goodwill Ambassador of UN Food and Agriculture Organization. Among her numerous decorations is also the order “For Services to Astrakhan Region”.
The magnitude of Leyla Aliyeva’s focus of interest is amazing. She has been taking care of the Caspian Sea’s environmental issues, and actively supported the international “Caspian Lotto” interview of journalists in Astrakhan last few years. Mindful of the two states’ prosperous future depending on mutual understanding between the youth, she has been actively working with the young generation. She is the chairperson of the Azerbaijani Youth Organization of Russia, a public organization. Layla Aliyeva has been also actively engaged in charitable programmes. Solution of all these issues require her participation, interaction with relevant entities, and applying to various instances. She has been doing all these on a high level, since there is no work of a secondary importance for her. Moreover, she is a mother of twins. Her children too require attention. Leyla’s large heart is full of infinite love both for her own children and children of others.
Leyla has, indeed, done a great deal of work to strengthen the kind neighbourhood relations between our countries. And the fact that she, a representative of the Azerbaijani people, has been conferred on an award of the Orthodox Church shows that everyone is equal before God.
I would also like to talk about international education. We live in a difficult time, and international conflicts may lead to great catastrophes. School No.11 in Astrakhan is named after Heydar Aliyev, however this educational staff has never experienced a pressure as to who should be admitted to and who should be taught at this school. With representatives of 22 nations studying at this school, one of the educational staff’s duties is to cultivate religious tolerance and mutual respect. Following the Heydar Aliyev Foundation’s initiative, a stipend has been instituted for best pupils. Each year, teachers and pupils of this school spend their summer and winter holidays in Baku.
Honest award
When Patriarch Kirill of Moscow and all Russia conferred Leyla Aliyeva, the Vice-president of the Heydar Aliyev Foundation, the head of the Foundation’s Russian Representative Office, on the Order of "Princess Olga" of 3rdGrade for her support for erecting a monument to Saint Prince Vladimir, for great services to strengthening of the friendly relations between Russia and Azerbaijan, this news was welcomed in Astrakhan with joy and feeling of pride.
We consider Leyla as our countrywoman. I talked about Leyla Aliyeva on the eve of her jubilee. She is going to celebrate her thirty-year jubilee soon. This is such a period when a lot of plans may be made and implemented. At this age, a human is full of energy to use his capacity, and his soul is full of pleasant feelings. We wish her to remain as a beautiful, sincere, kind-hearted and charming woman for long years.