Rusiyanın ASTRAVOLGA.RU İnternet-nəşrində Marina Parenskayanın “Leyla Əliyeva – məşhur ailənin xeyirxah işlərinin davamçısı. Demək olar ki, həmyerlimiz” sərlövhəli məqaləsi dərc edilib.
Dostluq körpüsünün təntənəli açılışı.
Müqəddəs knyaz Vladimirin abidəsi Azərbaycan ilə Həştərxanın əməkdaşlığının parlaq nümunəsidir.
Heydər Əliyev Fondunun Rusiyadakı nümayəndəliyinin rəhbəri Leyla Əliyevaya Müqəddəs Olqa ordeninin təqdim edilməsi.
Bizim region hər hansı başqa regionla müqayisədə Azərbaycanla daha sıx bağlıdır. Məsələ təkcə coğrafi yaxınlıqda deyil, mehriban qonşuluq münasibətləri qarşılıqlı hörmətə və rəğbətə, ortaq iqtisadi və ekoloji maraqlara əsaslanır.
Heydər Əliyevin yolu ilə
Yeri gəlmişkən, Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin bu gün Həştərxanda ucalan abidəsi ölkələrimiz və xalqlarımız arasında səmimi münasibətlərin inkişafında onun xidmətlərinə dərin hörmət və ehtiram əlamətidir. Bu görkəmli ictimai-siyasi xadimin adını daşıyan park isə artıq çoxdan bəri Həştərxan sakinlərinin ən sevimli istirahət yerlərindən birinə çevrilib. Həm bu abidə, həm də Privoljye körfəzinin yenilənmiş sahilyanı küçəsi azərbaycanlıların Həştərxana hədiyyəsi və ölkələrimiz arasında dostluğun rəmzidir. Sevindirici haldır ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev atasının siyasi xəttini davam etdirərək Rusiya ilə münasibətlərin inkişafına xüsusi əhəmiyyət verir, bu istiqamətdə qazanılmış tarixi uğurların qorunub saxlanmasının və daha da inkişaf etdirilməsinin tərəfdarı kimi çıxış edir.
İki dövlət arasında dostluq münasibətləri kontekstində bizim regionda mühüm sosial layihələrin həyata keçirilməsini Heydər Əliyev Fondu öz üzərinə götürüb. Bununla əlaqədar, Privoljye körfəzinin sahil zolağı yenidən qurulub, Dostluq körpüsü tikilib, uşaq şəhərciyi açılıb, Müqəddəs Knyaz Vladimir məbədinin yaxınlığındakı abadlaşdırılmış meydanda knyaz Vladimirə abidə ucaldılıb, Heydər Əliyevin adını daşıyan 11 nömrəli orta məktəb bərpa edilib, uşaq bağçası tikilib, Nərimanov şəhərində park salınıb. Fondun bizim regionda həyata keçirdiyi və davam etdirdiyi bütün bu dəyişiklərin təşəbbüsçüsü məşhur siyasi xadimin nəvəsi, öz görkəmli babasının adını daşıyan fondun vitse-prezidenti Leyla İlham qızı Əliyevadır.
Leyla Əliyevlər ailəsini məşhurlaşdıran xeyirxah işlərin layiqli davamçısıdır. Bununla bərabər, heç kəs deyə bilməz ki, guya Leyla öz görkəmli babasının və heç də az məşhur olmayan atasının – Azərbaycan Respublikasının indiki Prezidenti İlham Əliyevin şöhrətinin kölgəsindədir. Xeyr, gənc olmasına baxmayaraq Leyla özü də çox yetkin, bacarıqlı insandır.
Gənc olsa da ...
Avropa Biznes Məktəbinin və Moskva Dövlət Beynəlxalq Münasibətlər İnstitutunun məzunu olan Leyla Əliyeva hələ tələbə ikən bu institutda Azərbaycanlılar klubu yaradıb, həmin kluba başçılıq edib. 2007-ci il mayın 10-dan Heydər Əliyev Fondunun Rusiyadakı nümayəndəliyinin rəhbəridir. Bir neçə il bundan əvvəl Moskvada "Baku" jurnalını təsis edib. Bu gün bir neçə dildə nəşr edilən bu jurnalın təsisçisi və baş redaktorudur. "Xocalıya ədalət" kampaniyasının təşəbbüskarıdır. Islam Konfransı Təşkilatının Gənclər Forumunun baş əlaqələndiricisi, Rusiyanın Azərbaycanlı Gənclər Birliyinin (RAGB) sədri, Ümumrusiya Azərbaycanlılar Konqresi Mərkəzi Şurasının Rəyasət Heyətinin üzvüdür. Bunlar Leyla Əliyevanın statuslarının sadəcə siyahısı deyil, bu siyahının arxasında dünyanın müxtəlif ölkələrində Leyla Əliyevanın həyata keçirdiyi real fəaliyyət dayanır.
O, Nyu-Yorkun humanitar aksiyalarında fəal iştirakına görə "Key to Life" fəxri mükafatına layiq görülüb. Azərbaycan həqiqətlərini dünya ictimaiyyətinin dıqqətinə çatdırmaq işində xidmətlərinə görə "Tərəqqi" medalı ilə təltif edilib.
Ətraf mühitin mühafizəsi üzrə VII Beynəlxalq Layihə Olimpiadasının (İNEPO-Avrasiya) Təşkilat Komitəsinin idarə heyəti tərəfindən "Ekoloji mühitin qorunmasına görə" fəxri fərmanla təltif edilib. Dünyada aclığa qarşı mübarizəyə, ərzaq təhlükəsizliyinin təmin edilməsinə, kənd təsərrüfatı, meşə və balıqçılıq təsərrüfatının səmərəliliyinin artırılmasına, sağlam ərzaq sistemi yaradılmasına verdiyi töhfəyə görə 2015-ci ilin may ayında Leyla BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatının xoşməramlı səfiri adına layiq görülüb. Onun çoxsaylı təltifləri sırasında "Həştərxan vilayəti qarşısında xidmətlərinə görə" ordeninin medalı da var.
Leyla xanımın maraq dairəsinin genişliyi heyrət doğurur. O, Xəzər dənizinin ekoloji problemlərinin qeydinə qalır, jurnalistlərin son bir neçə ildə Həştərxanda keçirilən beynəlxalq "Xəzər lotosu" müsahibəsini fəal dəstəkləyir. Hər iki dövlətin firavan gələcəyinin gənclər arasında qarşılıqlı anlaşmadan asılı olduğunu dərindən başa düşdüyü üçün gənc nəsil ilə böyük iş aparır. O, Rusiyanın Azərbaycanlı Gənclər Birliyi ictimai təşkilatının sədridir. Leyla Əliyeva xeyriyyəçilik proqramları ilə də fəal məşğul olur. Bütün bu məsələlərin həlli onun iştirakını, müvafiq qurumlarla qarşılıqlı əlaqəsini, müxtəlif instansiyalara müraciət etməsini tələb edir. O da bütün bunları yüksək səviyyədə yerinə yetirir, çünki ondan ötrü ikinci dərəcəli iş yoxdur. Üstəlik, o həm də iki əkiz uşağın anasıdır. Onun övladları da diqqət tələb edir. Leylanın geniş ürəyində həm öz balalarına, həm də başqalarının övladlarına sonsuz məhəbbət vardır.
Leyla ölkələrimiz arasında mehriban qonşuluq münasibətlərinin möhkəmlənməsi üçün həqiqətən çox iş görür. Ona – Azərbaycan xalqının nümayəndəsinə pravoslav mükafatının təqdim edilməsi isə onu göstərir ki, Allah qarşısında hamı bərabərdir.
Mən beynəlmiləl tərbiyə haqda da danışmaq istərdim. İndi mürəkkəb zəmanədir, millətlərarası münaqişələr böyük fəlakətə səbəb ola bilər. Həştərxandakı 11 nömrəli məktəb Heydər Əliyevin adını daşıyır, lakin bu pedaqoji kollektivə heç vaxt, heç bir təzyiq göstərilməyib ki, bu məktəbə kimləri qəbul etmək, orada kimləri öyrətmək lazımdır. 22 millətin nümayəndəsinin təhsil aldığı bu məktəbin pedaqoji kollektivinin əsas vəzifələrindən biri tolerantlıq, dini dözümlülük, qarşılıqlı hörmət tərbiyə etməkdir. Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü ilə ən yaxşı şagirdlər üçün təqaüd təsis edilib. Hər il yay və qış tətili dövründə bu məktəbin müəllimləri və şagirdləri Bakıda istirahət edir.
Halal mükafat
Moskvanın və bütün Rusiyanın müqəddəs patriarxı Kirill Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, Fondun Rusiyadakı nümayəndəliyinin rəhbəri Leyla Əliyevanın Müqəddəs Knyaz Vladimirə abidə ucaldılmasına göstərdiyi köməyə, habelə Rusiya ilə Azərbaycan arasında dostluğun möhkəmləndirilməsi sahəsində böyük xidmətlərinə görə III dərəcəli Müqəddəs Mələksima Knyaginya Olqa ordeni ilə təltif edəndə Həştərxanda bu xəbəri sevinc və qürur hissi ilə qarşıladılar.
... Haqqında söhbət açdığım qadını praktiki olaraq öz həmyerlimiz hesab edirik. Leyla Əliyeva haqqında onun yubileyi ərəfəsində danışdım. Bu günlərdə o, otuz yaşını qeyd edəcək. Otuz yaş elə gözəl dövrdür ki, çoxlu planlar qurmaq və onları həyata keçirmək olar. Bu yaşda insanın öz imkanlarını reallaşdırması üçün qüvvəsi var, onun qəlbi xoş duyğularla doludur. İstərdik ki, o, hələ uzun illər boyu indiki kimi - həştərxanlıların sevdiyi məlahətli, qəşəng, səmimi və açıqürəkli qadın kimi qalsın.

Лейла Алиева - продолжатель добрых дел знаменитой семьи. Почти землячка
В российском Интернет-издании ASTRAVOLGA.RU опубликована статья Марины Паренской под заголовком «Лейла Алиева - продолжатель добрых дел знаменитой семьи.
Торжественное открытие Моста дружбы.
Памятник Святому князю Владимиру - яркий пример сотрудничества Азербайджана и Астрахани.
Вручение Лейле Алиевой, главе представительства Фонда Гейдара Алиева в России, ордена Святой Ольги.
Наш регион связан с Азербайджаном более, чем какой-либо другой. Дело не только в географической близости - в давних добрососедских отношениях, которые завязаны на уважении и принятии друг друга, общих экономических и экологических интересах.
Курсом Гейдара Алиева
Кстати, как выражение глубокого уважения и почитания заслуг в развитии добрых отношений между нашими странами и народами сегодня в Астрахани стоит памятник общенациональному лидеру азербайджанского народа Гейдару Алиеву. А парк, носящий имя этого выдающегося общественно-политического деятеля, - давно одно из самых любимых мест отдыха горожан. И памятник, и обновленная набережная Приволжского затона - подарок азербайджанцев Астрахани и символ дружбы между нашими странами. Радует, что Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев, продолжая политический курс отца, придает особое значение развитию отношений с Россией, выступает за сохранение исторических успехов, завоеванных в этом направлении, инициирует их дальнейшее развитие.
В нашем регионе реализацию значимых социальных проектов, которые вписались в контекст дружеских отношений между двумя государствами, взял на себя Фонд Гейдара Алиева. Помимо реконструкции набережной Приволжского затона, это строительство Моста дружбы, открытие детского городка, памятника князю Владимиру, который установлен на Преображенной площади вблизи храма Святого князя Владимира, и реставрация средней школы № 11, носящей имя Гейдара Алиева, и строительство детского сада, и парк в городе Нариманове. Проводником всех этих преобразований, которые осуществил и продолжает осуществлять в нашем регионе Фонд, является Лейла Ильхам гызы Алиева, внучка знаменитого политического деятеля, вице-президент Фонда, носящего имя ее выдающегося деда.
Лейла оказалась достойным продолжателем добрых дел, ко-торыми славится семья Алиевых. И при этом о Лейле не скажешь, что она находится в тени славы выдающегося деда и не менее знаменитого отца - нынешнего Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева, нет, несмотря на молодость, она сама очень зрелый, самодостаточный человек.
Без скидок на молодость
Выпускница Европейской школы бизнеса и Московского государственного института международных отношений еще при обучении в нем создала и возглавила Клуб азербайджанцев. С 10 мая 2007 года - руководитель Российского представительства Фонда Гейдара Алиева. Несколько лет назад в Москве учредила журнал «Баку», на сегодняшний день является учредителем и главным редак-тором этого журнала, который издается на нескольких языках мира. Является инициатором кампании «Справедливость для Ходжалы». Главный координатор Молодежного форума Организации Исламской Конференции. Председатель Азербайджанской молодежной организации России (АМОР), член президиума Центрального совета Всероссийского Азербайджанского Конгресса. Это не просто перечисление статусов, за ними - реальная деятельность Лейлы Алиевой, осуществляемая ею в различных странах мира.
За активное участие в гуманитарных акциях Нью-Йорка она награждена почетной наградой «Key to Life». Получила сертификат и специальное удостоверение ООН. За заслуги в деле доведения до внимания мировой общественности правды об Азербайджане удостоена медали «Терегги» («Развитие»).
Правлением Организационного комитета VII Международной проектной олимпиады защиты окружающей среды (ИНЕПО-Евразия) награждена специальной международной почетной грамотой «За защиту экологической среды». В мае 2015 года Лейла удостоена звания Посла доброй воли Организации продовольствия и сельского хозяйства ООН за свой вклад в борьбу с голодом, обеспечение продовольственной безопасности, увеличение эффективности сельского, лесного и рыбного хозяйства, создание здоровой продовольственной системы. В ряду многочисленных наград есть и медаль ордена «За заслуги перед Астраханской областью».
Сфера интересов Лейлы ханум поражает. Она озабочена экологическими проблемами Каспийского моря и активно под-держивает международный конкурс журналистов «Каспийский лотос», уже несколько лет проводимый в Астрахани. Отчетливо осознавая, что благополучное будущее двух государств зависит от взаимопонимания молодежи, проводит большую работу с молодым поколением, является председателем общественной организации азербайджанской молодежи в России. Она также активно занимается благотворительными программами. Решение всех этих вопросов требует ее участия, взаимодействия с нужными структурами, обращения в различные инстанции. И она все это делает блестяще, потому что для нее нет дел второстепенных. А ведь она еще жена и мать двух замечательных близнецов, и ее дети тоже требуют внимания. Щедрое сердце Лейлы вмещает много любви не только к своим, но и к чужим детям.
Лейла действительно много делает для укрепления добро-соседских отношений между нашими странами, а то, что ей, представительнице азербайджанского народа, вручили  православную награду, говорит о том, что перед богом все равны.
Я бы хотела сказать еще об интернациональном воспитании. Сегодня непростое время, и межнациональные конфликты способны раздуть большой пожар. Астраханская школа № 11 носит имя Гейдара Алиева, но никогда на педагогический коллектив не оказывалось никакого давления - кого принять, кого учить. В школе учатся дети 22 национальностей, и одна из главных задач педагогического коллектива - воспитание толерантности, веротерпимости, взаимоуважения. По инициативе Фонда Гейдара Алиева была учреждена стипендия для лучших учеников. Ежегодно в летние и зимние каникулы преподаватели и учащиеся отдыхают в Баку.
Заслуженная награда
Когда Святейший патриарх Московский и всея Руси Кирилл наградил вице-президента Фонда Гейдара Алиева, главу представи-тельства Фонда в России Лейлу Алиеву орденом Святой рав-ноапостольной княгини Ольги III степени за помощь в установке памятника Святому князю Владимиру, а также за многочисленные заслуги в сфере укрепления дружбы между Россией и Азербайджа-ном, в Астрахани это восприняли с радостью и гордостью.
...Я рассказала о женщине, которую мы считаем практически своей землячкой, в канун юбилея Лейлы Алиевой. На днях она отметит тридцатилетие. Замечательный возраст, когда можно строить множество планов и успеть воплотить их в жизнь, когда есть силы для самореализации и когда еще поет душа. Хотим пожелать ей оставаться долгие-долгие годы такой же очаровательной, красивой, искренней и открытой женщиной, которую полюбили астраханцы!