IDEA İctimai Birliyi “Beynəlxalq Təmizlik Həftəsi” ilə əlaqədar “Təmiz Şəhər” ASC ilə birlikdə Buzovna çimərliyi ərazisində könüllülərin iştirakı ilə növbəti təmizlik aksiyası təşkil edib. Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin araşdırmasına əsasən, Buzovna sahillərinin Bakının ən çox çirkləndirilən çimərliyi olduğu aşkar edilib. Məhz bu səbəbdən təmizlik aksiyası həmin ərazidə həyata keçirilib.
“Təmizlik həftəsində təbiət üçün birgəyik” şüarı altında keçirilən aksiyanın məqsədi sahilyanı ərazilərin çirkləndirilməsi və zibillənməsinin qarşısının alınması, o cümlədən dəniz sahillərində təmizliyə riayət olunması ilə bağlı ictimaiyyətin maarifləndirilməsi olub. Belə ki, Xəzər sahillərinin ziyarətçilər tərəfindən zibillənməsi dəniz ətraf mühitinin, xüsusilə zəngin canlı aləminin məhvinə səbəb olur.
Bütün dünyada olduğu kimi, ölkəmizdə də dəniz mövsümündən sonra sahillərdə müşahidə olunan yüksək dərəcəli çirklənməni nəzərə alaraq, IDEA İctimai Birliyi hər il Bakı çimərliklərində yüzlərlə gəncin iştirakı ilə bu cür sosial aksiyalar təşkil edir.
Təmizlik həftəsi ilə əlaqədar keçirilən bu tədbir ictimaiyyətin geniş marağına səbəb olub və cəmiyyətin müxtəlif yaş qruplarını təmsil edən şəxslər IDEA-nın təşəbbüsünə qoşulublar. Çimərlik ərazisindəki tullantıların toplanmasında xüsusi fəallıq göstərənlər IDEA İctimai Birliyi tərəfindən xatirə hədiyyələri ilə təltif olunublar.
Aksiya zamanı zəruri sanitar ləvazimatlarla təchiz olunmuş iştirakçılar topladıqları tullantıları tərkibinə görə çeşidləyərək çimərliklərdə ən çox müşahidə olunan zibilləri aşkarlayıblar. Daha sonra bütün tullantılar xüsusi nəqliyyat vasitələri ilə Balaxanı Bərk Məişət Tullantılarının Çeşidlənməsi Zavoduna təhvil verilib.
Mövsümündən asılı olmayaraq, IDEA İctimai Birliyi hər kəsi sahilyanı ərazilərin timsalında ətraf mühitin qayğısına qalmağa, ekoloji problemlərə qarşı aparılan mübarizəyə öz töhfələrini verməyə çağırır.

В связи с Международной неделей чистоты общественное объединение IDEA совместно с ОАО «Чистый город» организовали с участием добровольцев очередную акцию по очистке территории пляжа в Бузовне. Согласно исследованию, проведенному министерством экологии и природных ресурсов, побережье Бузовны является самым загрязняемым пляжем в Баку. Именно по этой причине на этой территории была проведена акция по очистке.
Главная цель акции, которая проводится под лозунгом «Мы вместе ради природы в неделю чистоты», – предотвращение загрязнения прибрежных территорий, а также просвещение общественности в деле соблюдения чистоты на побережье. Так, загрязнение посетителями каспийского побережья приводит к уничтожению окружающей среды, в особенности богатого животного мира водоема.
Учитывая высокий уровень загрязнения прибрежных территорий, наблюдаемый по всему миру, в том числе и в нашей стране, после пляжного сезона, общественное объединение IDEA ежегодно с участием сотен представителей молодежи организует подобные социальные акции на бакинских пляжах.
Это мероприятие, проведенное в связи с Неделей чистоты, вызвало большой интерес общественности, и представители общества из различных возрастных категорий присоединились к инициативе IDEA. Продемонстрировавшие особую активность при сборе отходов на территории пляжа, были награждены общественным объединением IDEA памятными подарками.
Участники акции, обеспеченные всеми необходимыми санитарными принадлежностями, отсортировали собранные отходы и выявили наиболее часто встречаемые на пляжах их виды. Затем все отходы были вывезены на спецтранспорте на Балаханский завод по сортировке твердых бытовых отходов.
IDEA призывает всех вне зависимости от сезона заботиться об окружающей среде, в том числе касательно чистоты прибрежных территорий, а также вносить свой вклад в борьбу с экологическими проблемами.