Oktyabrın 26-da Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, IDEA İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri Leyla Əliyeva “Mavi Dəniz Fondu”nun (“Blue Marine Foundation”) Azərbaycanda səfərdə olan dəniz biomüxtəlifliyi üzrə mütəxəssisi Rori Mur ilə görüşüb.
Məlum olduğu kimi, Böyük Britaniyanın dünya şöhrətli dəniz ətraf mühitinin mühafizəsi təşkilatı olan “Mavi Dəniz Fondu”nun sədri Çarlz Kloverin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti bu ilin fevral ayında Leyla Əliyevanın dəvəti ilə Azərbaycana səfər edib. Səfər zamanı Xəzər dənizinin ekoloji vəziyyəti müzakirə edilib və “Mavi Dəniz Fondu”nun aparıcı mütəxəssislərinin Xəzərin faunasının bərpasına cəlb edilməsi barədə razılıq əldə olunub.
Görüşdə Leyla Əliyeva IDEA tərəfindən regionun ətraf mühitinin mühafizəsi istiqamətində görülən işlər və əldə olunmuş nailiyyətlər barədə məlumat verib. Leyla Əliyeva Xəzərin ekoloji vəziyyətindən, xüsusilə də onun zəngin faunasının son zamanlar müşahidə olunan deqradasiyasından narahatlığını ifadə edib və vəziyyətdən çıxış yolu kimi beynəlxalq təcrübədən yararlanmağın vacibliyini bildirib. Bu məqsədlə IDEA tərəfindən dəniz ətraf mühiti üzrə ixtisaslaşmış aparıcı beynəlxalq mütəxəssislərlə sıx şəkildə əməkdaşlıq edilir.
Rori Mur Azərbaycanın zəngin balıq ehtiyatları ilə məşhur olduğunu və buna görə ölkəmizdə bu sahənin inkişafı üçün əlverişli potensialın mövcudluğunu qeyd edib. Britaniyalı mütəxəssis bildirib ki, səfəri çərçivəsində Xəzər dənizindəki və daxili sulardakı balıq ehtiyatlarını, eləcə də ölkəmizin balıq sənayesindəki vəziyyəti təhlil edəcək və bununla bağlı ətraflı hesabat hazırlayaraq IDEA İctimai Birliyinə təqdim edəcək. Hesabatda, həmçinin Xəzərin biomüxtəlifliyinin bərpası üzrə tövsiyələr də əks olunacaq. Rori Mur vəziyyətin yaxşılaşdırılması üçün müasir texnologiyaların tətbiqi və elmi metodlardan istifadə etməyin xüsusi əhəmiyyət daşıdığını vurğulayıb.
“Mavi Dəniz Fondu” 2010-cu ildə dəniz ətraf mühitinin mühafizəsi və okeanların üzləşdiyi təhlükələrin qarşısını almaq məqsədilə təsis edilib. Fond 2020-ci ilə qədər qoruqlar yaratmaqla okeanların 10 faizinin səmərəli mühafizəsinə nail olmağı planlaşdırır.

26 октября вице-президент Фонда Гейдара Алиева, учредитель и руководитель общественного объединения IDEA Лейла Алиева встретилась с находящимся с визитом в Азербайджане специалистом «Фонда Синего Моря» (Blue Marine Foundation) по морскому биоразнообразию Рори Муром.
Как известно, в феврале текущего года по приглашению Лейлы Алиевой Азербайджан посетила делегация во главе с председателем всемирно известной британской организации по охране морской среды «Фонд Синего Моря» Чарльзом Кловером. В ходе визита обсуждалось экологическое состояние Каспийского моря, была достигнута договоренность о привлечении ведущих специалистов «Фонда Синего Моря» к восстановлению фауны Каспия.
В ходе встречи Лейла Алиева сообщила о работе, проводимой IDEA по охране окружающей среды региона, и достигнутых успехах. Она выразила обеспокоенность экологическим состоянием Каспия, в частности, наблюдаемой в последнее время деградацией его богатой фауны, и отметила важность использования международного опыта для выхода из этой ситуации. С этой целью IDEA тесно сотрудничает с ведущими квалифицированными международными специалистами по морской среде.
Рори Мур отметил, что Азербайджан славится богатыми рыбными ресурсами, и поэтому в нашей стране имеется благоприятный потенциал для развития этой отрасли. Британский специалист сообщил, что в рамках визита будет исследовать рыбные ресурсы в Каспийском море и внутренних водах, а также состояние рыбной промышленности в нашей стране, подготовит и представит общественному объединению IDEA подробный отчет по этим вопросам. В отчете будут также отражены рекомендации по восстановлению биоразнообразия Каспия. Рори Мур подчеркнул, что применение современных технологий и научных методов имеет особое значение для улучшения ситуации.
«Фонд Синего Моря» был учрежден в 2010 году с целью охраны морской экологии и предотвращения угроз, с которыми сталкиваются океаны. Фонд до 2020 года планирует создать заповедники и, тем самым, достичь эффективной защиты 10 процентов мирового океана.