Noyabrın 12-də Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva və Fondun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva Bakının Xəzər rayonunun Mərdəkan və Binə qəsəbələrində körpələr evi-uşaq bağçalarının açılışında iştirak ediblər.
Əvvəlcə Mərdəkan qəsəbəsində yerləşən 91 nömrəli körpələr evi-uşaq bağçasının yenidənqurmadan sonra açılışı olub.
1963-cü ildən fəaliyyət göstərən körpələr evi-uşaq bağçası Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü ilə “Məktəbəqədər təhsil müəssisələrinin inkişafı” proqramı çərçivəsində 2015-ci ildə yenidən qurulub. Bina iki mərtəbədən ibarətdir. Əvvəllər bu müəssisədə 75 uşaq təlim-tərbiyə alırdısa, indi 2-6 yaş arasında 200 uşağa qayğı göstəriləcək. 10 qrupun fəaliyyət göstərəcəyi bağçada balacaların təlim-tərbiyəsi ilə peşəkar pedaqoji heyət məşğul olacaq. Müəssisə lazımi inventarla təchiz edilib. Burada balacaların bacarıq və istedadlarını üzə çıxarmaq üçün hərtərəfli şərait yaradılıb. Uşaqlar xüsusi dərnəklərdə rus və ingilis dillərini də öyrənəcəklər. Körpələr evi-uşaq bağçasının həyətində yaşıllaşdırma işləri aparılıb, əyləncə qurğuları quraşdırılıb.
Xəzər rayonunda görülən işlərə, o cümlədən ən müasir standartlar səviyyəsində qurulan yeni bağçanın inşasına görə dövlətimizin başçısı İlham Əliyevə və Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyevaya sakinlər adından minnətdarlıq bildirilib.
Sonra Binə qəsəbəsində şəhid Ərəstun Bəylərov adına 84 nömrəli körpələr evi-uşaq bağçasının açılışı olub.
1984-cü ildən fəaliyyət göstərən müəssisə Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü ilə “Məktəbəqədər təhsil müəssisələrinin inkişafı” proqramı çərçivəsində bu ilin may ayında sökülərək yerində ikimərtəbəli uşaq bağçası tikilib. On qruplu 109 yerlik müəssisədə uşaqların təlim-tərbiyəsi ilə məşğul olmaq üçün hərtərəfli şərait yaradılıb.
Körpələr evi-uşaq bağçasında uşaqların istirahəti və əyləncəsi üçün geniş imkanlar var. Bütün otaqlar lazımi avadanlıqla təchiz edilib. Bağçanın həyətyanı sahəsində müxtəlif attraksionlar quraşdırılıb, dekorativ ağaclar əkilib, yaşıllıq sahəsi salınıb.

On November 12, Azerbaijan’s First Lady, President of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva and the Foundation’s Vice-president Leyla Aliyeva attended the inauguration of nursery-kindergartens in Mardakan and Bina settlements of Khazar district, Baku.
First, opening of Nursery-kindergarten No.91 in Mardakan settlement took place, after reconstruction.
Operating since 1963, the nursery-kindergarten has been reconstructed within the framework of the “Development of preschool education establishments” Programme in 2015, following the Heydar Aliyev Foundation’s initiative. The building is two-storied. While 75 children used to be educated at this establishment earlier, now 200 children at the age of 2 to 6 will be covered with care. A professional staff will engage in children’s education at this kindergarten, which will operate in 10 groups. The establishment has been provided with necessary inventory. All necessary conditions have been created here to reveal children’s skills and talent. In special circles, children will be taught Russian and English. Greenery planting works have been carried out in the front yard of the nursery-kindergarten, and entertainment facilities installed.
Gratitude was expressed on behalf of residents to Head of the State Ilham Aliyev and President of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva for the works done in the district, including the construction of the new kindergarten.
Then opening of Nursery-kindergarten No.84 named after Arastun Baylarov in Bina settlement took place.
Operating since 1984, the kindergarten was dismantled in May this year, and a new two-storied kindergarten was built in its place, following the Heydar Aliyev Foundation’s initiative, within the framework of “Development of preschool education establishments”. All conditions have been created here to ensure the education of 109 children in 10 groups. Vast possibilities exist at the nursery-kindergarten for children’s rest and entertainment. All rooms have been provided with necessary equipment. Various amusement facilities have been installed in the kindergarten’s front yard, and decorative trees planted and green area created.