Noyabrın 12-də Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva və Fondun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva Bakının Xəzər rayonunun Mərdəkan və Binə qəsəbələrində körpələr evi-uşaq bağçalarının açılışında iştirak ediblər.
Əvvəlcə Mərdəkan qəsəbəsində yerləşən 91 nömrəli körpələr evi-uşaq bağçasının yenidənqurmadan sonra açılışı olub.
1963-cü ildən fəaliyyət göstərən körpələr evi-uşaq bağçası Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü ilə “Məktəbəqədər təhsil müəssisələrinin inkişafı” proqramı çərçivəsində 2015-ci ildə yenidən qurulub. Bina iki mərtəbədən ibarətdir. Əvvəllər bu müəssisədə 75 uşaq təlim-tərbiyə alırdısa, indi 2-6 yaş arasında 200 uşağa qayğı göstəriləcək. 10 qrupun fəaliyyət göstərəcəyi bağçada balacaların təlim-tərbiyəsi ilə peşəkar pedaqoji heyət məşğul olacaq. Müəssisə lazımi inventarla təchiz edilib. Burada balacaların bacarıq və istedadlarını üzə çıxarmaq üçün hərtərəfli şərait yaradılıb. Uşaqlar xüsusi dərnəklərdə rus və ingilis dillərini də öyrənəcəklər. Körpələr evi-uşaq bağçasının həyətində yaşıllaşdırma işləri aparılıb, əyləncə qurğuları quraşdırılıb.
Xəzər rayonunda görülən işlərə, o cümlədən ən müasir standartlar səviyyəsində qurulan yeni bağçanın inşasına görə dövlətimizin başçısı İlham Əliyevə və Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyevaya sakinlər adından minnətdarlıq bildirilib.
Sonra Binə qəsəbəsində şəhid Ərəstun Bəylərov adına 84 nömrəli körpələr evi-uşaq bağçasının açılışı olub.
1984-cü ildən fəaliyyət göstərən müəssisə Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü ilə “Məktəbəqədər təhsil müəssisələrinin inkişafı” proqramı çərçivəsində bu ilin may ayında sökülərək yerində ikimərtəbəli uşaq bağçası tikilib. On qruplu 109 yerlik müəssisədə uşaqların təlim-tərbiyəsi ilə məşğul olmaq üçün hərtərəfli şərait yaradılıb.
Körpələr evi-uşaq bağçasında uşaqların istirahəti və əyləncəsi üçün geniş imkanlar var. Bütün otaqlar lazımi avadanlıqla təchiz edilib. Bağçanın həyətyanı sahəsində müxtəlif attraksionlar quraşdırılıb, dekorativ ağaclar əkilib, yaşıllıq sahəsi salınıb.

12 ноября первая леди Азербайджана, президент Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиева и вице-президент фонда Лейла Алиева приняли участие в открытии яслей-детских садов в поселках Мардакан и Бина Хазарского района.
Сначала состоялось открытие после реконструкции яслей-детского сада №91, расположенного в поселке Мардакан.
Ясли-детский сад, функционирующий с 1963 года, был реконструирован в 2015 году по инициативе Фонда Гейдара Алиева в рамках программы «Развитие дошкольных учебных заведений». Здание состоит из двух этажей. Если раньше дошкольное учебное заведение могло вместить лишь 75 детей, сейчас оно рассчитано уже на 200 воспитанников в возрасте 2-6 лет. Здесь будут функционировать 10 групп. Дошкольное учебное заведение оснащено необходимым инвентарем. Здесь созданы все условия для выявления умений и талантов малышей. В специальных кружках дети смогут также изучать русский и английский языки. Во дворе яслей-детского сада проделаны работы по озеленению, созданы игровые площадки.
От имени жителей была выражена признательность главе государства Ильхаму Алиеву и президенту Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиевой за работы, проделанные в Хазарском районе, в том числе за строительство детского сада по самым современным стандартам.
Затем состоялось открытие расположенного в поселке Бина яслей-детского сада №84 имени шехида Арастуна Бейлярова.
Прежнее здание детсада, функционирующего с 1984 года, было снесено, а на его месте в мае этого года по инициативе Фонда Гейдара Алиева в рамках программы «Развитие дошкольных учебных заведений» возведено новое двухэтажное. Дошкольное учебное заведение рассчитано на 109 воспитанников. Здесь созданы все условия для учебно-воспитательной работы с детьми, а также для их отдыха и развлечений. Все помещения в здании оснащены необходимым инвентарем. На территории вокруг детсада установлены различные аттракционы, высажены декоративные деревья и проделаны работы по озеленению.